Wzrost zachorowań na świnkę w Wielkiej Brytanii winą antyszczepinkowców
Katarzyna Szulik

Wzrost zachorowań na świnkę w Wielkiej Brytanii winą antyszczepinkowców

Na obrzeżach dyskusji o nowym szczepie koronawirusa pojawiły się informacje o wyraźnym wzroście liczby zachorowań na świnkę wśród dorołych Brytyjczyków, która jest łączona z działalnością Andrew Wakefielda, czyli lidera ruchu antyszczepionkowego, którego badania miały rzekomo dowodzić, że szczepienia wywołują autyzm.

Strach przed szczepieniem zbiera żniwo

Jak poinformowała rządowa agencja Public Health England, obecnie obserwujemy drastyczny wzrost zachorowań na świnkę. Podczas gdy w 2018 r. odnotowano nieco ponad 1000 takich przypadków, w 2019 r. liczba zwiększyła się do ponad 5000. Ta tendencja najprawdopodobniej się utrzyma, ponieważ tylko w styczniu 2020 r. w Wielkiej Brytanii stwierdzono już niemal 550 przypadków świnki. 

Z danych agencji wynika, że większość zachorowań na świnkę nie dotyczy dzieci, ale młodych dorosłych w wieku licealnym i uniwersyteckim, którzy nie zostali zaszczepieni na świnkę zgodnie z kalendarzem sczepień. Mowa o okresie obejmującym końcówkę lat 90. i początek 2000, co zgrywa się w czasie z intensywną działalnością Andrew Wakefielda, człowieka dziś pozbawionego lekarskiego tytułu w związku ze skandalicznymi, niepopartymi rzetelnymi badaniami tezami na temat szczepień, które wówczas głosił.

W 1998 r. pojawiła się jego praca, później wielokrotnie podważana, która sugerowała, że przyjmowanie szczepionki skojarzonej przeciw śwince, odrze i różyczce wywołuje autyzm u dzieci. Niedługo później praca Wakefeielda ostała usunięta z dziennika, w którym się pojawiła, on sam utracił prawo do wykonywania zawodu, a głoszone prze niego poglądy dziś uznawane są za najbardziej szkodliwą bzdurę medyczną ostatnich 100 lat. Niemniej jednak tezy Wakefielda wywołały poruszenie i skłoniły wielu rodziców do zaniechania szczepienia dzieci, a ponieważ informacje na ten temat były szeroko rozpowszechniane, stały się podstawą do powstania ruchu antyszczepionkowego, który po dziś dzień jest silny i zagraża bezpieczeństwu publicznemu. 

Czym jest świnka?

Dane zebrane przez brytyjski departament zdrowia jasno pokazują, że wstrzymanie szczepienia w związku z obawami, które niosły za sobą fałszywe badania Wakefielda przed dwiema dekadami, dziś ma bardzo realne i szkodliwe konsekwencje. Gdyby wówczas rodzice nie dali wiary tezom zdyskredytowanego naukowca, obecnie wielka Brytania nie zmagałaby się z nawrotem choroby, która w wieku dorosłym może stanowić realne zagrożenie. 

Świnka jest chorobą o podłożu wirusowym, której charakterystycznym objawem jest opuchlizna ślinianek, co powoduje zniekształcenie twarzy. Poza nią śwince towarzyszy gorączka, bóle głowy i mięśni. Jej przebieg w dzieciństwie nie musi być ciężki, jednak, gdy pojawi się w wieku dorosłym, może skutkować męską niepłodnością, głuchotą i zapaleniem opon mózgowych. Przed zachorowaniem na świnkę lub konsekwencjami jej ciężkiego przebiegu może uchronić szczepionka, którą podaje się w dwóch dawkach. 

Zapomniane choroby wracają

Świnka to jedna z wielu chorób, które powracają w związku z rosnącym sprzeciwem wobec szczepień, skutkującym spadkowi odporności populacyjnej. W ostatnich latach odnotowano także wzrost liczby zachorowań na szkarlatynę, krztuśca czy dnę moczanową, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w innych zachodnich krajach.

Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze szczepionki są znacznie bezpieczniejsze od tych, stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu, sprzeciw wobec szczepień wynika przede wszystkim z bezpodstawnych baw, które rozpowszechniają osoby zaangażowane w ruchy antyszczepionkowe. Konsekwencje zaniechania szczepień wciąż nie są wystarczająco dotkliwe, nie ma więc skutecznych instrumentów mogących skłonić rodziców do szczepienia swoich dzieci. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij