Wzrost zachorowań na świnkę w Wielkiej Brytanii winą antyszczepinkowców
Katarzyna Szulik

Wzrost zachorowań na świnkę w Wielkiej Brytanii winą antyszczepinkowców

Na obrzeżach dyskusji o nowym szczepie koronawirusa pojawiły się informacje o wyraźnym wzroście liczby zachorowań na świnkę wśród dorołych Brytyjczyków, która jest łączona z działalnością Andrew Wakefielda, czyli lidera ruchu antyszczepionkowego, którego badania miały rzekomo dowodzić, że szczepienia wywołują autyzm.

Strach przed szczepieniem zbiera żniwo

Jak poinformowała rządowa agencja Public Health England, obecnie obserwujemy drastyczny wzrost zachorowań na świnkę. Podczas gdy w 2018 r. odnotowano nieco ponad 1000 takich przypadków, w 2019 r. liczba zwiększyła się do ponad 5000. Ta tendencja najprawdopodobniej się utrzyma, ponieważ tylko w styczniu 2020 r. w Wielkiej Brytanii stwierdzono już niemal 550 przypadków świnki. 

Z danych agencji wynika, że większość zachorowań na świnkę nie dotyczy dzieci, ale młodych dorosłych w wieku licealnym i uniwersyteckim, którzy nie zostali zaszczepieni na świnkę zgodnie z kalendarzem sczepień. Mowa o okresie obejmującym końcówkę lat 90. i początek 2000, co zgrywa się w czasie z intensywną działalnością Andrew Wakefielda, człowieka dziś pozbawionego lekarskiego tytułu w związku ze skandalicznymi, niepopartymi rzetelnymi badaniami tezami na temat szczepień, które wówczas głosił.

W 1998 r. pojawiła się jego praca, później wielokrotnie podważana, która sugerowała, że przyjmowanie szczepionki skojarzonej przeciw śwince, odrze i różyczce wywołuje autyzm u dzieci. Niedługo później praca Wakefeielda ostała usunięta z dziennika, w którym się pojawiła, on sam utracił prawo do wykonywania zawodu, a głoszone prze niego poglądy dziś uznawane są za najbardziej szkodliwą bzdurę medyczną ostatnich 100 lat. Niemniej jednak tezy Wakefielda wywołały poruszenie i skłoniły wielu rodziców do zaniechania szczepienia dzieci, a ponieważ informacje na ten temat były szeroko rozpowszechniane, stały się podstawą do powstania ruchu antyszczepionkowego, który po dziś dzień jest silny i zagraża bezpieczeństwu publicznemu. 

Czym jest świnka?

Dane zebrane przez brytyjski departament zdrowia jasno pokazują, że wstrzymanie szczepienia w związku z obawami, które niosły za sobą fałszywe badania Wakefielda przed dwiema dekadami, dziś ma bardzo realne i szkodliwe konsekwencje. Gdyby wówczas rodzice nie dali wiary tezom zdyskredytowanego naukowca, obecnie wielka Brytania nie zmagałaby się z nawrotem choroby, która w wieku dorosłym może stanowić realne zagrożenie. 

Świnka jest chorobą o podłożu wirusowym, której charakterystycznym objawem jest opuchlizna ślinianek, co powoduje zniekształcenie twarzy. Poza nią śwince towarzyszy gorączka, bóle głowy i mięśni. Jej przebieg w dzieciństwie nie musi być ciężki, jednak, gdy pojawi się w wieku dorosłym, może skutkować męską niepłodnością, głuchotą i zapaleniem opon mózgowych. Przed zachorowaniem na świnkę lub konsekwencjami jej ciężkiego przebiegu może uchronić szczepionka, którą podaje się w dwóch dawkach. 

Zapomniane choroby wracają

Świnka to jedna z wielu chorób, które powracają w związku z rosnącym sprzeciwem wobec szczepień, skutkującym spadkowi odporności populacyjnej. W ostatnich latach odnotowano także wzrost liczby zachorowań na szkarlatynę, krztuśca czy dnę moczanową, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w innych zachodnich krajach.

Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze szczepionki są znacznie bezpieczniejsze od tych, stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu, sprzeciw wobec szczepień wynika przede wszystkim z bezpodstawnych baw, które rozpowszechniają osoby zaangażowane w ruchy antyszczepionkowe. Konsekwencje zaniechania szczepień wciąż nie są wystarczająco dotkliwe, nie ma więc skutecznych instrumentów mogących skłonić rodziców do szczepienia swoich dzieci. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij