Nowa technika "oświetlania" guzów nowotworowych może pomóc w ich leczeniu
Katarzyna Szulik

Nowa technika "oświetlania" guzów nowotworowych może pomóc w ich leczeniu

Umieralność z tytułu raka systematycznie spada w dużej mierze za sprawą coraz skuteczniejszych metod leczenia i diagnozowania. Na przestrzeni lat udało się opracować wiele nowych technik, dzięki którym guzy, które wcześniej uważane były za niemożliwe do usunięcia – kwalifikowały się do zabiegu. Na kolejny i potencjalnie przełomowy pomysł z tej kategorii wpadł międzyuczelniany zespól naukowców ze Stanów Zjednoczonych – mowa o technologii, która umożliwia precyzyjne podświetlenie tkanki guza w płucach, co ułatwi jego usunięcie.

Barwnik i molekuły pomogą zidentyfikować guza

Technologia o nazwie OTL38 ma w założeniu pomóc chirurgom w bardziej precyzyjnym lokalizowaniu tkanki nowotworowej w płucach, co z kolei pozwoli usunąć jak największą masę guza z organizmu. O przełomowym charakterze tego odkrycia zadecydował również fakt, że rak płuc obecnie znajduje się na szczycie listy nowotworów prowadzących do największej liczby zgonów. 

W tej chwili wynalazek przechodzi przez drugą fazę testów klinicznych, w których uczestniczy 92 pacjentów zakwalifikowanych do operacji resekcji płuc ze względu na niedrobnokomórkowego raka płuc. Każdy z nich tuż przed operacją otrzymał dawkę OTL38, czyli substancji będącej mieszanką molekuł oraz barwnika wrażliwego na światło podczerwone.

Wspomniane molekuły są w stanie przyłączyć się do tkanki nowotworowej, dzięki czemu po zastosowaniu specjalnego endoskopu chirurgicznego tkanka chorobowa podświetli się. W ten sposób można dotrzeć do nawet niewielkich i łatwych do przeoczenia guzów, niewykrywalnych innymi technikami. 

Leczenie skuteczniejsze o 25 procent

Jak pokazało badanie, dzięki zastosowaniu tej techniki możliwa była identyfikacja około 10 dodatkowych nowotworów niewykrywalnych na drodze badania fizykalnego. Po uśrednieniu wyników analiz okazało się, że nowa technika pozwala zwiększyć skuteczność rozpoznawania guzów o jedną czwartą.

OTL38 jest również pierwszą znaną metodą pozwalająca obrazować gruczolakoraki, a jak pokazują dotychczasowe testy, pozwala także znacząco zwiększyć skuteczność ich leczenia. To ważne, ponieważ jedna trzecia, a nawet ponad połowa pacjentów chorych na ten typ nowotworu doświadcza nawrotów. Wynika to właśnie z faktu, że niewielkie „kępki” tkanki nowotworowej nie zostają wykryte i z czasem mogą się rozrastać. Zwiększenie szansy na całkowite usunięcie masy nowotworowej oznacza więc obniżenie ryzyka ewentualnego nawrotu choroby. 

Nowe metody to większa szansa na zdrowie

Do tej pory jedynymi dostępnymi metodami lokalizacji guza były: tomografia komputerowa, zdjęcia rentgenowskie, emisyjna tomografia pozytronowa lub badanie USG. Są one jednak stworzone do tego, by określać położenie guza jeszcze przed operacją, a nie w jej trakcie, co często jest kluczowe dla powodzenia zabiegu tego rodzaju.

OTL38 powstało właśnie w tym celu, by w czasie rzeczywistym, podczas operacji, wskazywać umiejscowienie tkanki nowotworowej w celu jej usunięcia. Kolejnym plusem tego rozwiązania jest zmniejszenie inwazyjności zabiegów. Molekuły z barwnikiem są w stanie przylgnąć do nawet niewielkich guzków, które można usuwać pojedynczo, zamiast przystępować do resekcji dużych partii często zdrowej tkanki, żeby w ten sposób zwiększyć szansę usunięcia jej zmienionych chorobowo fragmentów. To w sposób oczywisty wpływa na mniejszą rozległość zabiegu, a co za tym idzie – daje szansę na szybszą i łagodniejszą rekonwalescencję.

Jogurt i błonnik na zdrowe płuca

Ostatnie odkrycie dotyczące raka płuc dostarczają również wiedzy dotyczącej jego profilaktyki żywieniowej. Otóż okazuje się, że dieta bogata w błonnik i jogurt pozwala zapobiegać rozwojowi nowotworów tego rodzaju. Wiarygodność tych wniosków zwiększa fakt, że pochodzą one z analizy danych o zdrowiu niemal 1,5 mln osób z trzech kontynentów, które zostały podzielone na pięć grup odpowiadających ilości jogurtu i błonnika w ich codziennym jadłospisie. Okazało się, że osoby, które zjadały najwięcej obu składników diety były o 33 proc. mniej narażone na wystąpienie raka płuc w porównaniu do uczestników spożywających najmniej błonnika i jogurtów. Naukowcy przypuszczają, że pozytywny wpływ na zdrowie wspomnianych pokarmów wynika z ich właściwości pre- i probiotycznych. Już wcześniejsze badania wykazały, ze dieta z dużym udziałem błonnika i jogurtu posłuży także osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz narażonych na wystąpienie nowotworu żołądka i jelit. 

 1. The Society of Thoracic Surgeons, First-of-its-kind technology lights up lung cancer cells, helps improve patient outcomes: Fluorescent imaging changes course of diagnosis and prognosis,  “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200127134714.htm, [dostęp:] 03.02.2020.
 2. J. J. Yang, D. Yu, Y.-B. Xiang, W. Blot, E. White, K. Robien, R. Sinha, Y. Park, Y. Takata, DeAnn Lazovich, Y.-T. Gao, X. Zhang, Q. Lan, B. Bueno-de-Mesquita, I. Johansson, R. Tumino, E. Riboli, A. Tjønneland, G. Skeie, J. R. Quirós, M. Johansson, S. A. Smith-Warner, W. Zheng, X.-O. Shu, Association of dietary fiber and yogurt consumption with lung cancer risk, JAMA Oncology, 2019; DOI: 10.1001/jamaoncol.2019.4107.
 3. Vanderbilt University Medical Center, High fiber, yogurt diet associated with lower lung cancer risk, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191025113010.htm, [dostęp:] 03.02.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij