Wczesna ekspozycja na alergen zmniejsza ryzyko alergii pokarmowej
Katarzyna Szulik

Wczesna ekspozycja na alergen zmniejsza ryzyko alergii pokarmowej

Alergia jest nie tylko uciążliwa – w niektórych wypadkach może stanowić realne zagrożenie życia. Szczególnie niebezpieczne są alergie pokarmowe, dlatego zaleca się, by pokarmy silnie alergizujące wprowadzać do dziecięcej diety ostrożnie i możliwie jak najpóźniej. Te zalecenia mogą jednak ulec zmianie w związku z wynikami badań przeprowadzonych przez naukowców z Londynu. Wykazały one, że właśnie wczesna ekspozycja na alergen daje szanse na uniknięcie rozwoju uczulenia. 

Seria publikacji na ten temat ukazała się na łamach Journal of Allergy and Clinical Immunology, a ich autorami są badacze związani z King's College London i St. George's, University of London. Dowodzą one, że wprowadzanie bardzo silnie alergizujących pokarmów do diety niemowląt było w stanie zapobiec rozwojowi alergii na te składniki diety w późniejszym życiu. Naukowy badali reakcje dzieci między innymi na silnie uczulające orzeszki ziemne oraz jajka. 

Karmienie piersią i alergeny

Badania były prowadzone na grupie 1300 niemowląt, które w okresie badawczym ukończyły 3. miesiąc życia. Dzieci pochodziły z Anglii oraz Walii i zostały podzielone na dwie grupy.  Dieta pierwszej bazowała na naturalnym mleku matki, ale w okresie badawczym trwającym 6 miesięcy wprowadzano do niej niewielkie dawki sześciu pokarmów o silnych własnościach alergicznych. Druga grupa w tym samym okresie była karmiona wyłącznie piersią. Warto zaznaczyć, że w chwili rozpoczęcia badania u części dzieci zauważono symptomy uczulenia pokarmowego. 

Wczesna ekspozycja zmniejsza ryzyko alergii

Jak się okazało, w efekcie badania alergia pokarmowa rozwinęła się u ponad 34 proc. niemowląt, które nie były wystawianie na działanie alergenów oraz u 19 proc. dzieci, które doświadczyły takiej ekspozycji. Wyniki te dotyczą niemowląt, u których jeszcze przed badaniem zauważono wczesne symptomy uczulenia. W grupie niemowląt uczulonych na orzeszki ziemne, ekspozycja na alergen spowodowała, że jedynie u 14 proc. wystąpiły objawy alergii, podczas gdy w grupie nie eksponowanej były one zauważalne u ponad 33 proc. dzieci. W przypadku alergii na jaja, w grupie eksponowanej uczulenie ujawniło się u 20 proc. dzieci z wcześniejszymi objawami, natomiast w grupie nieeksponowanej alergia rozwinęła się u niemal połowy dzieci. 

Powiązane produkty

Praktyczne problemy z przebiegiem badania

Z kolei wśród dzieci, u których wcześniej nie stwierdzono symptomów alergii, wczesna ekspozycja nie wpłynęła na zwiększenie ryzyka uczulenia. Wyniki nie miały także związku z faktem, że jedynie w 42 proc. przypadków ekspozycję udało się przeprowadzić zgodnie ze standardami zakładającymi trwałe i stosunkowo wysokie spożycie co najmniej pięciu alergenów w ramach tzw. wczesnego wprowadzania. Wiązało się to miedzy innymi z faktem, że dzieci grymasiły i najzwyczajniej nie chciały jeść, ale źródło problemu leży także w lęku rodziców o zdrowie dzieci oraz w fakcie, że część produktów nie mieściła się w standardzie żywieniowym rodziny, co utrudniało wprowadzenie do diety noworodka. 

Potrzeba dalszych badań

Zdaniem naukowców wyniki są bez wątpienia interesujące nie tylko przez wzgląd na wnioski dotyczące alergii i skuteczności wczesnego wprowadzania w jej zapobieganiu, ale także mechanizmów, które stoją na przeszkodzie w tym procesie. Znając je, można wdrożyć kroki naprawcze, co zwiększy prawdopodobieństwo zapobiegnięcia rozwoju pewnych alergenów w przyszłości. Wyniki te w największej mierze wykazały skuteczność metody wczesnego wprowadzania w przypadku alergii na jaja i orzeszki ziemne, co stanowi potwierdzenie wcześniejszych wniosków na ten temat. Dalsze badania pokażą, czy korzystanie z tej metody może zapobiec rozwojowi także innych uczuleń. 

  1. King’s College London, Introducing peanuts and eggs early can prevent food allergies in high risk infants, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-12/kcl-ipa120219.php, [dostęp:] 09.12.2019.
  2.  M. R. Perkin, H. T. Bahnson, K. Logan i in., Factors influencing adherence in a trial of early introduction of allergenic food, “The Journal” of allergy and Clinical Immunology, December 2019 Volume 144, Issue 6, Pages 1595–1605.
  3. M. R. Perkin, K. Logan, H. T. Bahnson i in., Efficacy of the Enquiring About Tolerance (EAT) study among infants at high risk of developing food allergy, “The Journal of Allergy and Clinical Immunology”, December 2019 Volume 144, Issue 6, Pages 1606–1614.e2, DOI: https://doi.org/10.1016/j.jaci.2019.06.045.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij