Niebieskie światło monitora może przyspieszać procesy starzenia się
Katarzyna Szulik

Niebieskie światło monitora może przyspieszać procesy starzenia się

Niebieskim światłem nazywamy to, emitowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe, monitory komputerów lub różnego rodzaju wyświetlacze na domowych urządzeniach. Zdaniem naukowców z Oregon State University codzienna, długotrwała ekspozycja na wspomniane światło prowadzi do zniszczenia komórek mózgowych oraz komórek siatkówki nawet, gdy nie wpatrujemy się w nie bezpośrednio. 

Światło LED i muszki owocówki

Przytoczone badanie zostało przeprowadzone na muszce owocówce, która jest organizmem modelowym ze względu na budowę komórkową odpowiadającą wielu innym zwierzętom oraz ludziom. Muszki owocówki użyte w eksperymencie były wystawiane na działanie świtała LED przez 12 godzin dziennie, co pozwoliło stwierdzić, że takie warunki przyspieszyły procesy starzenia się. Zwierzęta żyjące w trybie 12 godzin w świetle LED i 12 w ciemnościach żyły krócej od tych, trzymanych w całkowitych ciemnościach oraz przetrzymywanych w normalnych warunkach świetlnych, w których nie miały dostępu do niebieskich fal świetlnych.

U owadów wystawionych na działanie światła LED zauważono przede wszystkim zniszczenia komórek siatkówki oraz neuronów mózgowych, co objawiało się zaburzeniami mobilności. Muszki nie były w stanie między innymi wspinać się na ściany, choć normalnie nie mają z tym żadnego problemu. Część much biorących udział w eksperymencie poddano modyfikacjom genetycznym, które sprawiły, że nie miały oczu. Mimo to świtało LED nadal prowadziło do uszkodzeń neuronalnych w och organizmach. Oznacza to, że nie musimy być świadomi ekspozycji na światło lub go widzieć, by ponosić jego konsekwencje. 

Światło LED szkodzi nawet, gdy go nie widzisz

Dostęp do światła jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów, a u człowieka pozwala zachować 24–godzinny cykl procesów fizjologicznych, na który składa się między innymi produkcja hormonów czy regeneracja komórek. Przy nadmiernej ekspozycji na sztuczne światło cały cykl może ulec zaburzeniu, w czym sporą rolę odgrywa wszechobecność światła LED. Jest to jednak zjawisko stosunkowo nowe, dlatego można jedynie przypuszczać, w jaki sposób wpływa na zdrowie na przestrzeni całego ludzkiego życia. Badania podobne do tych prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Oregonie przybliżają nas do odpowiedzi na to pytanie. Owady podczas eksperymentu instynktownie starały się uniknąć światła LED, co można poczytywać jako reakcję obronną organizmu w obliczu szkodliwego czynnika zewnętrznego. 

Innowacje w obronie oczu

Ekspozycja na sztuczne świtało może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia, między innymi dla naszych oczu, których zakresu nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Wiadomo jednak, że wskazane jest ograniczanie czasu spędzanego przed ekranami lub też postępowanie w sposób minimalizujący ich szkodliwość.

Coraz więcej urządzeń umożliwia blokadę emisji niebieskiego światła, dostępne są również okulary działające w podobny sposób. Ponadto toczą się badania nad stworzeniem telefonów, które będą w stanie samodzielnie zmienić parametry wyświetlacza po przekroczeniu czasu bezpiecznej ekspozycji, co mogłoby znacząco wpłynąć na zdrowie użytkowników. 

Błękitne światło zwiększa ryzyko raka

O negatywnych skutkach ekspozycji na niebieskie światło mówi także badanie przeprowadzone przez naukowców z Barcelona Institute of Global Health. Łączy ono wystawienie na działanie światła LED z podwyższonym ryzykiem nowotworów piersi i prostaty. Do tych wniosków doprowadziła analiza danych o zdrowiu ponad 4 tys. osób między 20 a 85 rokiem w życia w 11 rejonach Hiszpanii. Czas ekspozycji na światło LED był określany przez nich indywidualnie w kwestionariuszach. Jak się okazało, uczestnicy, którzy częściej byli wystawiani na działanie błękitnego światła LED byli od 1,5 do 2 razy bardziej narażeni na wystąpienie raka piersi lub prostaty w porównaniu do tych, którzy doświadczyli krótszej ekspozycji. 

 1. T. R. Nash, E. S. Chow, A. D. Law i in., Daily blue–light exposure shortens lifespan and causes brain neurodegeneration in Drosophila, "Aging and Mechanisms of Disease" 2019 DOI: 10.1038/s41514–019–0038–6.
 2. Oregon State University, Daily exposure to blue light may accelerate aging, even if it doesn't reach your eyes “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191017101253.htm, [dostęp:] 29.10.2019 r.
 3. A. Garcia–Saenz, A. Sánchez de Miguel, A. Espinosa i in., Evaluating the Association between Artificial Light–at–Night Exposure and Breast and Prostate Cancer Risk in Spain (MCC–Spain Study), “Environmental Health Perspectives” 2018; 126 (04) DOI: 10.1289/EHP1837.
 4. Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), Study links night exposure to blue light with breast and prostate cancer: Researchers used images taken by astronauts to evaluate outdoor lighting in Madrid and Barcelona, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180425120242.htm, [dostęp:] 29.10.2019 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

 • Choroby nerek – przyczyny, (nie)typowe objawy, leczenie

  Choroby nerek to jedne z bardziej niejednoznacznych chorób. Dając niespecyficzne objawy, utrudniają przypisanie im właśnie do dysfunkcji nerek. Bo dlaczego ból w okolicy lędźwiowej w połączeniu z osłabieniem należy łączyć z dysfunkcją nerek? Jakie są przyczyny i objawy chorych nerek, które badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy nerki dobrze funkcjonują i dlaczego można normalnie funkcjonować, mając tylko jedną nerkę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij