
Niebieskie światło monitora może przyspieszać procesy starzenia się
Światło LED i muszki owocówki
Przytoczone badanie zostało przeprowadzone na muszce owocówce, która jest organizmem modelowym ze względu na budowę komórkową odpowiadającą wielu innym zwierzętom oraz ludziom. Muszki owocówki użyte w eksperymencie były wystawiane na działanie świtała LED przez 12 godzin dziennie, co pozwoliło stwierdzić, że takie warunki przyspieszyły procesy starzenia się. Zwierzęta żyjące w trybie 12 godzin w świetle LED i 12 w ciemnościach żyły krócej od tych, trzymanych w całkowitych ciemnościach oraz przetrzymywanych w normalnych warunkach świetlnych, w których nie miały dostępu do niebieskich fal świetlnych.
U owadów wystawionych na działanie światła LED zauważono przede wszystkim zniszczenia komórek siatkówki oraz neuronów mózgowych, co objawiało się zaburzeniami mobilności. Muszki nie były w stanie między innymi wspinać się na ściany, choć normalnie nie mają z tym żadnego problemu. Część much biorących udział w eksperymencie poddano modyfikacjom genetycznym, które sprawiły, że nie miały oczu. Mimo to świtało LED nadal prowadziło do uszkodzeń neuronalnych w och organizmach. Oznacza to, że nie musimy być świadomi ekspozycji na światło lub go widzieć, by ponosić jego konsekwencje.
Światło LED szkodzi nawet, gdy go nie widzisz
Dostęp do światła jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów, a u człowieka pozwala zachować 24–godzinny cykl procesów fizjologicznych, na który składa się między innymi produkcja hormonów czy regeneracja komórek. Przy nadmiernej ekspozycji na sztuczne światło cały cykl może ulec zaburzeniu, w czym sporą rolę odgrywa wszechobecność światła LED. Jest to jednak zjawisko stosunkowo nowe, dlatego można jedynie przypuszczać, w jaki sposób wpływa na zdrowie na przestrzeni całego ludzkiego życia. Badania podobne do tych prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Oregonie przybliżają nas do odpowiedzi na to pytanie. Owady podczas eksperymentu instynktownie starały się uniknąć światła LED, co można poczytywać jako reakcję obronną organizmu w obliczu szkodliwego czynnika zewnętrznego.
Polecane dla Ciebie
Innowacje w obronie oczu
Ekspozycja na sztuczne świtało może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia, między innymi dla naszych oczu, których zakresu nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Coraz więcej urządzeń umożliwia blokadę emisji niebieskiego światła, dostępne są również okulary działające w podobny sposób. Ponadto toczą się badania nad stworzeniem telefonów, które będą w stanie samodzielnie zmienić parametry wyświetlacza po przekroczeniu czasu bezpiecznej ekspozycji, co mogłoby znacząco wpłynąć na zdrowie użytkowników.
Błękitne światło zwiększa ryzyko raka
O negatywnych skutkach ekspozycji na niebieskie światło mówi także badanie przeprowadzone przez naukowców z Barcelona Institute of Global Health. Łączy ono wystawienie na działanie światła LED z podwyższonym ryzykiem nowotworów piersi i prostaty. Do tych wniosków doprowadziła analiza danych o zdrowiu ponad 4 tys. osób między 20 a 85 rokiem w życia w 11 rejonach Hiszpanii. Czas ekspozycji na światło LED był określany przez nich indywidualnie w kwestionariuszach. Jak się okazało, uczestnicy, którzy częściej byli wystawiani na działanie błękitnego światła LED byli od 1,5 do 2 razy bardziej narażeni na wystąpienie raka piersi lub prostaty w porównaniu do tych, którzy doświadczyli krótszej ekspozycji.