Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych
Michał Posmykiewicz

Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Porosty to grupa organizmów, które stanowią połączenie żyjących ze sobą w symbiozie grzybów oraz glonów. Porosty są tzw. plechowcami – ich wielokomórkowy organizm pozbawiony jest wysokowyspecjalizowanych narządów i organów, nie można zatem w budowie porostów wyróżnić ani łodygi, ani korzeni, ani liści. Ich organizm składa się jedynie z wielokomórkowej plechy, która jest bardzo odporna na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych: porosty zatem doskonale odnajdą się zarówno w gorącym klimacie, gdzie rosną wówczas na suchych, piaszczystych glebach, jak i w klimacie zimnym i mokrym, ponieważ znakomicie adaptują się one także i w takich warunkach.

Czym jest porost islandzki?

Najprawdopodobniej najbardziej znanym na całym świecie porostem jest porost islandzki, którego inna nazwa to płucnica islandzka lub tarczownica islandzka. Porost islandzki, jak wszystkie inne porosty, znakomicie przystosowuje się zarówno do suchej i gorącej pogody, jak i do dużej ilości wilgoci i zimna. Zmienia się tylko jego wygląd – w czasie suszy jego plecha jest sztywna i twarda, zaś w czasie deszczu jego plecha nasiąka wodą, staje się bardziej miękka i „puszysta”. Płucnica islandzka rośnie prawie na całej półkuli północnej, pomimo iż może dostosować się do każdych warunków, to mimo wszystko najbardziej odpowiadają jej tereny suche, piaszczyste, bardzo lubi zatem rosnąć na skałach i na otwartych słonecznych przestrzeniach.

Właściwości porostu islandzkiego

Porost islandzki od wielu lat jest wykorzystywany w medycynie ze względu na jego korzystny  wpływ na gardło, jak i na całe górne drogi oddechowe. Płucnica islandzka ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przez co znakomicie sprawdza się w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. W jakich zatem sytuacjach można wykorzystywać porost islandzki? Porost ten stosuje się w przypadku bolącego gardła, chrypki, jak również wówczas, kiedy pacjent skarży się na uczucie suchości w gardle, które bardzo często nasila się w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w naszych domach jest suche. Poza tym porost islandzki znakomicie sprawdza się też do łagodzenia uczucia nieprzyjemnego drapania w gardle oraz męczącego suchego kaszlu. Porost islandzki zawiera substancje działające ochronnie na błony śluzowe, tworząc warstwę ochronną na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. 

Na wszelkie dolegliwości związane z gardłem najlepiej jest stosować porost islandzki w postaci różnego rodzaju pastylek do ssania. Taka forma leku będzie rozpuszczała się w ustach, w związku z czym będzie uwalniał się z nich wyciąg z porostu islandzkiego, który delikatnie polecze śluzówkę jamy ustnej i gardła i w ten sposób łagodząc dolegliwości towarzyszące infekcji. 

Powiązane produkty

Porost islandzki dla dzieci

Pastylki do ssania z porostem islandzkim mogą być stosowane zarówno u ludzi dorosłych, jak i u dzieci – zwykle przyjmuje się tu granicę powyżej 3. roku życia, aby maluch potrafił już wyssać tabletkę tak, żeby nie doszło do zakrztuszenia się dziecka. A co z młodszymi dziećmi? Porost islandzki jest na tyle bezpieczny, że oczywiście można go stosować u młodszych dzieci, które ukończyły pierwszy rok swojego życia. Wówczas, zamiast pastylek do ssania, stosuje się syropy z porostem islandzkim, które z jednej strony łagodzą ból i drapanie w gardle, z drugiej zaś strony znacznie zmniejszają uciążliwy, suchy kaszel, który u dzieci jest częstą dolegliwością.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z porostem islandzkim

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z porostem islandzkim jest nadwrażliwość na sam porost lub którykolwiek ze składników dodatkowych w konkretnym preparacie. Dlatego też jeśli zaobserwujemy objawy alergiczne, głównie alergiczne zmiany skórne po zażyciu preparatu. Poza tym nie powinno się stosować preparatów z porostem islandzkim w sytuacji, kiedy dany produkt jest przez nas lub przez nasze dziecko źle tolerowany – jeśli pojawi się ból brzucha czy biegunka, wówczas należy obowiązkowo przerwać kurację.

Jak dotąd nie stwierdzono, aby porost islandzki wchodził w interakcje z jakimikolwiek innymi substancjami. Dlatego też możemy go bezpiecznie przyjmować z innymi preparatami , w tym nawet z lekami, które z jakiegoś powodu przyjmujemy na stałe.

Porost islandzki bez recepty

Jeśli odczuwamy drapanie w gardle lub mamy chrypkę, albo też nasze dziecko narzeka, że boli je gardło i zaczyna kasłać „na sucho” bez odkrztuszania wydzieliny, można samodzielnie sięgnąć po któryś z produktów dostępnych w aptece bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zawsze stosować dany preparat zgodnie z zaleceniami producenta zwartymi w ulotce, a dla dziecka zawsze należy dobrać produkt, który jest stosowny do wieku malucha. Jeśli po 4–5 dniach dolegliwości nie będą ustępowały lub też zaczną się nasilać, wówczas zajdzie potrzeba osobistej wizyty u lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij