Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych
Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
Porosty to grupa organizmów, które stanowią połączenie żyjących ze sobą w symbiozie grzybów oraz glonów. Porosty są tzw. plechowcami – ich wielokomórkowy organizm pozbawiony jest wysokowyspecjalizowanych narządów i organów, nie można zatem w budowie porostów wyróżnić ani łodygi, ani korzeni, ani liści. Ich organizm składa się jedynie z wielokomórkowej plechy, która jest bardzo odporna na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych: porosty zatem doskonale odnajdą się zarówno w gorącym klimacie, gdzie rosną wówczas na suchych, piaszczystych glebach, jak i w klimacie zimnym i mokrym, ponieważ znakomicie adaptują się one także i w takich warunkach.
Czym jest porost islandzki?
Najprawdopodobniej najbardziej znanym na całym świecie porostem jest porost islandzki, którego inna nazwa to płucnica islandzka lub tarczownica islandzka. Porost islandzki, jak wszystkie inne porosty, znakomicie przystosowuje się zarówno do suchej i gorącej pogody, jak i do dużej ilości wilgoci i zimna. Zmienia się tylko jego wygląd – w czasie suszy jego plecha jest sztywna i twarda, zaś w czasie deszczu jego plecha nasiąka wodą, staje się bardziej miękka i „puszysta”. Płucnica islandzka rośnie prawie na całej półkuli północnej, pomimo iż może dostosować się do każdych warunków, to mimo wszystko najbardziej odpowiadają jej tereny suche, piaszczyste, bardzo lubi zatem rosnąć na skałach i na otwartych słonecznych przestrzeniach.
Właściwości porostu islandzkiego
Porost islandzki od wielu lat jest wykorzystywany w medycynie ze względu na jego korzystny wpływ na gardło, jak i na całe górne drogi oddechowe. Płucnica islandzka ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przez co znakomicie sprawdza się w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. W jakich zatem sytuacjach można wykorzystywać porost islandzki? Porost ten stosuje się w przypadku bolącego gardła, chrypki, jak również wówczas, kiedy pacjent skarży się na uczucie suchości w gardle, które bardzo często nasila się w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w naszych domach jest suche. Poza tym porost islandzki znakomicie sprawdza się też do łagodzenia uczucia nieprzyjemnego drapania w gardle oraz męczącego suchego kaszlu. Porost islandzki zawiera substancje działające ochronnie na błony śluzowe, tworząc warstwę ochronną na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła.
Porost islandzki dla dzieci
Pastylki do ssania z porostem islandzkim mogą być stosowane zarówno u ludzi dorosłych, jak i u dzieci – zwykle przyjmuje się tu granicę powyżej 3. roku życia, aby maluch potrafił już wyssać tabletkę tak, żeby nie doszło do zakrztuszenia się dziecka. A co z młodszymi dziećmi? Porost islandzki jest na tyle bezpieczny, że oczywiście można go stosować u młodszych dzieci, które ukończyły pierwszy rok swojego życia. Wówczas, zamiast pastylek do ssania, stosuje się syropy z porostem islandzkim, które z jednej strony łagodzą ból i drapanie w gardle, z drugiej zaś strony znacznie zmniejszają uciążliwy, suchy kaszel, który u dzieci jest częstą dolegliwością.
Przeciwwskazania do stosowania preparatów z porostem islandzkim
Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z porostem islandzkim jest nadwrażliwość na sam porost lub którykolwiek ze składników dodatkowych w konkretnym preparacie. Dlatego też jeśli zaobserwujemy objawy alergiczne, głównie alergiczne zmiany skórne po zażyciu preparatu. Poza tym nie powinno się stosować preparatów z porostem islandzkim w sytuacji, kiedy dany produkt jest przez nas lub przez nasze dziecko źle tolerowany – jeśli pojawi się ból brzucha czy biegunka, wówczas należy obowiązkowo przerwać kurację.
Porost islandzki bez recepty
Jeśli odczuwamy drapanie w gardle lub mamy chrypkę, albo też nasze dziecko narzeka, że boli je gardło i zaczyna kasłać „na sucho” bez odkrztuszania wydzieliny, można samodzielnie sięgnąć po któryś z produktów dostępnych w aptece bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zawsze stosować dany preparat zgodnie z zaleceniami producenta zwartymi w ulotce, a dla dziecka zawsze należy dobrać produkt, który jest stosowny do wieku malucha. Jeśli po 4–5 dniach dolegliwości nie będą ustępowały lub też zaczną się nasilać, wówczas zajdzie potrzeba osobistej wizyty u lekarza.