Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych
Michał Posmykiewicz

Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

Porosty to grupa organizmów, które stanowią połączenie żyjących ze sobą w symbiozie grzybów oraz glonów. Porosty są tzw. plechowcami – ich wielokomórkowy organizm pozbawiony jest wysokowyspecjalizowanych narządów i organów, nie można zatem w budowie porostów wyróżnić ani łodygi, ani korzeni, ani liści. Ich organizm składa się jedynie z wielokomórkowej plechy, która jest bardzo odporna na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych: porosty zatem doskonale odnajdą się zarówno w gorącym klimacie, gdzie rosną wówczas na suchych, piaszczystych glebach, jak i w klimacie zimnym i mokrym, ponieważ znakomicie adaptują się one także i w takich warunkach.

Czym jest porost islandzki?

Najprawdopodobniej najbardziej znanym na całym świecie porostem jest porost islandzki, którego inna nazwa to płucnica islandzka lub tarczownica islandzka. Porost islandzki, jak wszystkie inne porosty, znakomicie przystosowuje się zarówno do suchej i gorącej pogody, jak i do dużej ilości wilgoci i zimna. Zmienia się tylko jego wygląd – w czasie suszy jego plecha jest sztywna i twarda, zaś w czasie deszczu jego plecha nasiąka wodą, staje się bardziej miękka i „puszysta”. Płucnica islandzka rośnie prawie na całej półkuli północnej, pomimo iż może dostosować się do każdych warunków, to mimo wszystko najbardziej odpowiadają jej tereny suche, piaszczyste, bardzo lubi zatem rosnąć na skałach i na otwartych słonecznych przestrzeniach.

Właściwości porostu islandzkiego

Porost islandzki od wielu lat jest wykorzystywany w medycynie ze względu na jego korzystny  wpływ na gardło, jak i na całe górne drogi oddechowe. Płucnica islandzka ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, przez co znakomicie sprawdza się w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. W jakich zatem sytuacjach można wykorzystywać porost islandzki? Porost ten stosuje się w przypadku bolącego gardła, chrypki, jak również wówczas, kiedy pacjent skarży się na uczucie suchości w gardle, które bardzo często nasila się w sezonie grzewczym, kiedy powietrze w naszych domach jest suche. Poza tym porost islandzki znakomicie sprawdza się też do łagodzenia uczucia nieprzyjemnego drapania w gardle oraz męczącego suchego kaszlu. Porost islandzki zawiera substancje działające ochronnie na błony śluzowe, tworząc warstwę ochronną na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła. 

Na wszelkie dolegliwości związane z gardłem najlepiej jest stosować porost islandzki w postaci różnego rodzaju pastylek do ssania. Taka forma leku będzie rozpuszczała się w ustach, w związku z czym będzie uwalniał się z nich wyciąg z porostu islandzkiego, który delikatnie polecze śluzówkę jamy ustnej i gardła i w ten sposób łagodząc dolegliwości towarzyszące infekcji. 

Powiązane produkty

Porost islandzki dla dzieci

Pastylki do ssania z porostem islandzkim mogą być stosowane zarówno u ludzi dorosłych, jak i u dzieci – zwykle przyjmuje się tu granicę powyżej 3. roku życia, aby maluch potrafił już wyssać tabletkę tak, żeby nie doszło do zakrztuszenia się dziecka. A co z młodszymi dziećmi? Porost islandzki jest na tyle bezpieczny, że oczywiście można go stosować u młodszych dzieci, które ukończyły pierwszy rok swojego życia. Wówczas, zamiast pastylek do ssania, stosuje się syropy z porostem islandzkim, które z jednej strony łagodzą ból i drapanie w gardle, z drugiej zaś strony znacznie zmniejszają uciążliwy, suchy kaszel, który u dzieci jest częstą dolegliwością.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z porostem islandzkim

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z porostem islandzkim jest nadwrażliwość na sam porost lub którykolwiek ze składników dodatkowych w konkretnym preparacie. Dlatego też jeśli zaobserwujemy objawy alergiczne, głównie alergiczne zmiany skórne po zażyciu preparatu. Poza tym nie powinno się stosować preparatów z porostem islandzkim w sytuacji, kiedy dany produkt jest przez nas lub przez nasze dziecko źle tolerowany – jeśli pojawi się ból brzucha czy biegunka, wówczas należy obowiązkowo przerwać kurację.

Jak dotąd nie stwierdzono, aby porost islandzki wchodził w interakcje z jakimikolwiek innymi substancjami. Dlatego też możemy go bezpiecznie przyjmować z innymi preparatami , w tym nawet z lekami, które z jakiegoś powodu przyjmujemy na stałe.

Porost islandzki bez recepty

Jeśli odczuwamy drapanie w gardle lub mamy chrypkę, albo też nasze dziecko narzeka, że boli je gardło i zaczyna kasłać „na sucho” bez odkrztuszania wydzieliny, można samodzielnie sięgnąć po któryś z produktów dostępnych w aptece bez recepty. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zawsze stosować dany preparat zgodnie z zaleceniami producenta zwartymi w ulotce, a dla dziecka zawsze należy dobrać produkt, który jest stosowny do wieku malucha. Jeśli po 4–5 dniach dolegliwości nie będą ustępowały lub też zaczną się nasilać, wówczas zajdzie potrzeba osobistej wizyty u lekarza.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana ze swej funkcji w regulowaniu poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości, zapobieganie osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo, że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się ona niewystarczająca – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.