
Coraz bliżej nowego leku na Alzheimera
Powstrzymać Alzheimera
Na pierwszym etapie weryfikacji lek był testowany na myszach. Wspomniane badanie pokazało, że BPN14770 powstrzymuje aktywność enzymu, który odgrywa kluczową rolę w zapamiętywaniu, uczeniu się i powstawaniu neurologicznego stanu zapalnego. Wspomniany enzym obniża stężenie molekuły cAMP, która sygnalizuje zmiany fizjologiczne związane z podziałem komórek, ich migracją i śmiercią, co w konsekwencji prowadzi do fizycznych zmian w mózgu.
Nowy lek przywraca pamięć
Pozytywne efekty pierwszej fazy badań pozwoliły na przeprowadzenie wstępnych testów klinicznych na zdrowych ochotnikach w podeszłym wieku, co pokazało skuteczność leku w usprawnianiu pamięci roboczej i krótkotrwałej. Z kolei badania na zwierzętach sugerują, że BPN14770 jest w stanie pobudzać wzrost zakończeń nerwowych między neuronami, które są osłabione lub zanikają u pacjentów doświadczających Alzheimera. W trwającej obecnie fazie drugiej uczestniczy 255 pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera oraz dorosłych z wrażliwym syndromem X, czyli zaburzeniem genetycznym, które wywołuje problemy w rozwoju intelektualnym. Rezultaty wspomnianego badania powinny być znane w połowie roku 2020.
Powiązane produkty
Korzyści dla schizofreników
Poszukiwanie nowych leków na Alzheimera jest niezwykle ważne, ponieważ wystąpieniem choroby zagrożonych jest niemal 25 proc. w pełni zdrowych seniorów po 80. roku życia. Kolejną grupą, która mogłaby zyskać na stworzeniu nowego leku, są osoby z wrażliwym syndromem X oraz schizofrenią, ponieważ lek oddziałuje przede wszystkim na układ nerwowy.
Mycie zębów chroni przed utratą pamięci?
Wyniki badań nad chorobą Alzheimera publikowane w ostatnim roku mówią również o związku wspomnianego schorzenia z chorobami dziąseł. Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen dowiedli, że choroba dziąseł pełni kluczową rolę w kontekście ewentualnego rozwoju choroby Alzheimera, ponieważ wywołujące ją bakterie mogą przenieść się z ust do mózgu. Gdy tam dotrą, rozpoczynają produkcję protein, które niszczą komórki nerwowe, powodując utratę pamięci, a w konsekwencji Alzheimera. Właściwa higiena jamy ustnej może skutecznie zapobiec wystąpieniu choroby dziąseł. Chociaż ona sama nie jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się schorzenia, w sposób istotny podnosi ryzyko jego wystąpienia.
Wspomniane wnioski sformułowano na podstawie eksperymentu, w którym udział wzięły 53 osoby z Alzheimerem. Szkodliwy enzym produkowany przez bakterie wywołujące chorobę dziąseł odnaleziono u 93 proc. badanych. Naukowcom, którzy poczynili te obserwacje, udało się opracować lek hamujący aktywność wspomnianego enzymu, dzięki czemu jest on w stanie spowolnić rozwój choroby Alzheimera.