Coraz bliżej nowego leku na Alzheimera
Katarzyna Szulik

Coraz bliżej nowego leku na Alzheimera

Lek spowalniający utratę pamięci w chorobie Alzheimera właśnie wszedł w drugą fazę badań klinicznych, co daje realną szansę wprowadzenia go na rynek. Lek znany pod nazwą BNP14770 jest owocem współpracy firmy farmaceutycznej Tetra Therapeutics i naukowców z Buffallo University, a podstawą jego działania jest powstrzymywanie gromadzenia się pytek amyloidowych, powodujących chorobę Alzheimera.

Powstrzymać Alzheimera

Na pierwszym etapie weryfikacji lek był testowany na myszach. Wspomniane badanie pokazało, że BPN14770 powstrzymuje aktywność enzymu, który odgrywa kluczową rolę w zapamiętywaniu, uczeniu się i powstawaniu neurologicznego stanu zapalnego. Wspomniany enzym obniża stężenie molekuły cAMP, która sygnalizuje zmiany fizjologiczne związane z podziałem komórek, ich migracją i śmiercią, co w konsekwencji prowadzi do fizycznych zmian w mózgu.

Lek BPN14770 powstrzymuje szkodliwe działanie enzymu i usprawnia sygnalizowanie molekuły w mózgu, dzięki czemu chroni go przed szkodliwym działaniem proteiny amyloidowej. 

Nowy lek przywraca pamięć

Pozytywne efekty pierwszej fazy badań pozwoliły na przeprowadzenie wstępnych testów klinicznych na zdrowych ochotnikach w podeszłym wieku, co pokazało skuteczność leku w usprawnianiu pamięci roboczej i krótkotrwałej. Z kolei badania na zwierzętach sugerują, że BPN14770 jest w stanie pobudzać wzrost zakończeń nerwowych między neuronami, które są osłabione lub zanikają u pacjentów doświadczających Alzheimera. W trwającej obecnie fazie drugiej uczestniczy 255 pacjentów na wczesnym etapie choroby Alzheimera oraz dorosłych z wrażliwym syndromem X, czyli zaburzeniem genetycznym, które wywołuje problemy w rozwoju intelektualnym. Rezultaty wspomnianego badania powinny być znane w połowie roku 2020. 

Powiązane produkty

Korzyści dla schizofreników

Poszukiwanie nowych leków na Alzheimera jest niezwykle ważne, ponieważ wystąpieniem choroby zagrożonych jest niemal 25 proc. w pełni zdrowych seniorów po 80. roku życia. Kolejną grupą, która mogłaby zyskać na stworzeniu nowego leku, są osoby z wrażliwym syndromem X oraz schizofrenią, ponieważ lek oddziałuje przede wszystkim na układ nerwowy. 

Mycie zębów chroni przed utratą pamięci?

Wyniki badań nad chorobą Alzheimera publikowane w ostatnim roku mówią również o związku wspomnianego schorzenia z chorobami dziąseł. Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen dowiedli, że choroba dziąseł pełni kluczową rolę w kontekście ewentualnego rozwoju choroby Alzheimera, ponieważ wywołujące ją bakterie mogą przenieść się z ust do mózgu. Gdy tam dotrą, rozpoczynają produkcję protein, które niszczą komórki nerwowe, powodując utratę pamięci, a w konsekwencji Alzheimera. Właściwa higiena jamy ustnej może skutecznie zapobiec wystąpieniu choroby dziąseł. Chociaż ona sama nie jest bezpośrednią przyczyną pojawienia się schorzenia, w sposób istotny podnosi ryzyko jego wystąpienia.

Wspomniane wnioski sformułowano na podstawie eksperymentu, w którym udział wzięły 53 osoby z Alzheimerem. Szkodliwy enzym produkowany przez bakterie wywołujące chorobę dziąseł odnaleziono u 93 proc. badanych. Naukowcom, którzy poczynili te obserwacje, udało się opracować lek hamujący aktywność wspomnianego enzymu, dzięki czemu jest on w stanie spowolnić rozwój choroby Alzheimera.

  1. University at Buffalo, New drug may protect against memory loss in Alzheimer's disease, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-09/uab-ndm090919.php, [dostęp:] 10.09.2019 r. 
  2. Ch. Zhang, Y. Xu, A. Chowdhary i in., Memory enhancing effects of BPN14770, an allosteric inhibitor of phosphodiesterase-4D, in wild-type and humanized mice, “Neuropsychopharmacology” volume 43, pages2299–2309 (2018), doi: 10.1038/s41386-018-0178-6.
  3. Tetra Therapeutics, Tetra Discovery Partners Initiates Phase 2 Clinical Trial of BPN14770 in Patients with Early Alzheimer’s Disease, "https://tetratherapeutics.com" [online], https://tetratherapeutics.com/tetra-discovery-partners-initiates-phase-2-clinical-trial-of-bpn14770-in-patients-with-early-alzheimers-disease/, [dostęp:] 10.09.2019 r.
  4. S. S. Dominy, C. Lynch, F. Ermini i in., Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with smallmolecule inhibitors, “Science Advances”, 2019; 5 (1): eaau3333 DOI: 10.1126/sciadv.aau3333.
  5. The University of Bergen, Brush your teeth — postpone Alzheimer's "sciencedaily.com”, [online] www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190603102549.htm, [dostęp:] 10.09.2019 r.
  6. Sim K. Singhrao, How brushing your teeth can help prevent Alzheimer’s "independent.co.uk", [online] https://www.independent.co.uk/news/health/alzheimers-brushing-teeth-gum-disease-oral-hygiene-health-prevent-a8756326.html, [dostęp:] 10.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij