Jak leczyć przebarwienia po trądziku?
Krzysztof Słomiak

Jak leczyć przebarwienia po trądziku?

Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

Przyczyny powstawania przebarwień po trądziku

Trądzik to choroba skóry rozpoczynająca się najczęściej w wieku dojrzewania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych i w konsekwencji do łojotoku.

Objawami trądziku są zaskórniki, grudki i krostki, popularnie nazywane wągrami lub pryszczami. Choroba może mieć wiele przyczyn i utrzymywać się nawet u osób dorosłych czy w podeszłym wieku. Na skórze, przez to, że jest ona napięta oraz że zmiany trądzikowe powodują przerwanie jej ciągłości, mogą pojawiać się przebarwienia, a nawet blizny.

Zmiany potrądzikowe mogą pojawić się u każdego. Są one skutkiem długości trwania zmian trądzikowych (im trądzik trwał dłużej, tym zmiany mogą być bardziej nasilone) lub sposobu leczenia (w przypadku nieprawidłowej higieny i leczenia, zmiany mogą być bardziej nasilone). Skóra jest taką strukturą, która sama się regeneruje. Trzeba jej jednak pomóc, aby długotrwałe zaniedbania zostały w pełni naprawione. Niestety blizny i plamy po trądziku wymagają długiego i systematycznego leczenia.

Normalizacja skóry w zasięgu ręki

Doprowadzenie skóry do zadowalającego poziomu i normalności jest w pełni realnym celem. Osiągnięcie pożądanych rezultatów wymaga jednak wielu wyrzeczeń. Czasami będzie to przyjmowanie leków doustnych. W innych przypadkach może to być długotrwałe nakładanie odpowiedniego kremu. O rodzaju prowadzonej terapii będzie decydował lekarz. Najlepiej, jeśli byłby to dermatolog. Wielu ludzi uważa jednak, że o wiele łatwiejszym sposobem ukrycia niedoskonałości skóry jest maskowanie przebarwień drogeryjnymi kosmetykami. Puder, podkład lub korektor tylko tymczasowo ukryją problem. Co więcej, w długiej perspektywie czasu może być to o wiele bardziej czasochłonne, niż zastosowanie terapii leczniczej. Trzeba też pamiętać, że codziennie stosowane kosmetyk pokrywające skórę, często utrudniają jej oddychanie. Blokują pory skóry, przez co problem może się pogłębiać.

Powiązane produkty

Co stosować na przebarwienia?

Należy rozpocząć od rzeczy najprostszych, czyli od zmiany nawyków żywieniowych, które pozwolą na normalizację skóry. Dzięki temu uzyskamy lepsze efekty prowadzonej terapii. Zalecana jest dieta pozbawiona nadmiaru nabiału, w tym mleka, lodów, śmietany oraz ograniczenie czekolady, produktów tłustych i ostrych. Na rynku dostępnych jest wiele metod leczenia przebarwień po trądziku. Bardzo często pacjenci stosują na własną rękę dermokosmetyki bogate w witaminy i kwasy migdałowy, cytrynowy lub jabłkowy (tzw. kwasy AHA). Zawsze ich wybór powinien jednak być poprzedzony konsultacją dermatologiczną i dostosowany do indywidualnego przypadku. Odpowiednie leczenie czy specjalnie przygotowane pod pacjenta specyfiki, mogą z czasem załagodzić, a nawet całkowicie usunąć przebarwienia po trądziku.

Stworzyliśmy ranking serum do cery z przebarwieniami. Sprawdź, co wybrał nasz farmaceuta

Do walki z przebarwieniami najczęściej wykorzystywane są:

  • kremy rozjaśniające — są to najczęściej produkty podwójnego działania: miejscowo rozjaśniają skórę oraz powinny ją odpowiednio odżywiać;
  • mikrodermabrazja — popularny zabieg kosmetyczny polegający na złuszczaniu skóry głowicą ścierną i tym samym pobudzeniu naszej warstwy ochronnej do regeneracji.
  • laseroterapia — należy do najszybszych sposobów likwidowania przebarwień, laser, dzięki bardzo wysokiej temperaturze usuwa martwy naskórek i podskórne zmiany, tym samym przyspiesza regenerację skóry, rozjaśnia ją i wygładza.

Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku

Wykorzystując dostępne w domu produkty spożywcze, możemy przygotować wiele specyfików poprawiających wygląd naszej skóry. Dobrze będzie się sprawdzał tonik z ogórka. Sok ze startego ogórka rozjaśnia cerę oraz zmniejsza stan zapalny. Wykorzystać można również sok z cytryny, która poza działaniem rozjaśniającym ma właściwości odżywiające i regenerujące komórki skóry. Ponadto bogaty jest w witaminy A i C.

Skóra ze skłonnością do trądziku, ze względu na fakt, że często jest podrażniona, przechodzi wiele trudnych chwil. Należy ją odpowiednio chronić.

Odpowiednia dieta, higiena i pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami pozwoli przywrócić naszej skórze blask oraz rozjaśnić niechciane przebarwienia. Należy pamiętać, żeby pamiętać o konsultacji dermatologicznej i dostosowywać prowadzoną terapię do indywidualnego przypadku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij