
Jak leczyć przebarwienia po trądziku?
Przyczyny powstawania przebarwień po trądziku
Trądzik to choroba skóry rozpoczynająca się najczęściej w wieku dojrzewania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych i w konsekwencji do łojotoku.
Zmiany potrądzikowe mogą pojawić się u każdego. Są one skutkiem długości trwania zmian trądzikowych (im trądzik trwał dłużej, tym zmiany mogą być bardziej nasilone) lub sposobu leczenia (w przypadku nieprawidłowej higieny i leczenia, zmiany mogą być bardziej nasilone). Skóra jest taką strukturą, która sama się regeneruje. Trzeba jej jednak pomóc, aby długotrwałe zaniedbania zostały w pełni naprawione. Niestety blizny i plamy po trądziku wymagają długiego i systematycznego leczenia.
Normalizacja skóry w zasięgu ręki
Doprowadzenie skóry do zadowalającego poziomu i normalności jest w pełni realnym celem. Osiągnięcie pożądanych rezultatów wymaga jednak wielu wyrzeczeń. Czasami będzie to przyjmowanie leków doustnych. W innych przypadkach może to być długotrwałe nakładanie odpowiedniego kremu. O rodzaju prowadzonej terapii będzie decydował lekarz. Najlepiej, jeśli byłby to dermatolog. Wielu ludzi uważa jednak, że o wiele łatwiejszym sposobem ukrycia niedoskonałości skóry jest maskowanie przebarwień drogeryjnymi kosmetykami. Puder, podkład lub korektor tylko tymczasowo ukryją problem. Co więcej, w długiej perspektywie czasu może być to o wiele bardziej czasochłonne, niż zastosowanie terapii leczniczej. Trzeba też pamiętać, że codziennie stosowane kosmetyk pokrywające skórę, często utrudniają jej oddychanie. Blokują pory skóry, przez co problem może się pogłębiać.
Polecane dla Ciebie
Co stosować?
Należy rozpocząć od rzeczy najprostszych, czyli od zmiany nawyków żywieniowych, które pozwolą na normalizację skóry. Dzięki temu uzyskamy lepsze efekty prowadzonej terapii. Zalecana jest dieta pozbawiona nadmiaru nabiału, w tym mleka, lodów, śmietany oraz ograniczenie czekolady, produktów tłustych i ostrych. Na rynku dostępnych jest wiele metod leczenia przebarwień po trądziku. Bardzo często pacjenci stosują na własną rękę dermokosmetyki bogate w witaminy i kwasy migdałowy, cytrynowy lub jabłkowy (tzw. kwasy AHA). Zawsze ich wybór powinien jednak być poprzedzony konsultacją dermatologiczną i dostosowany do indywidualnego przypadku. Odpowiednie leczenie czy specjalnie przygotowane pod pacjenta specyfiki, mogą z czasem załagodzić, a nawet całkowicie usunąć przebarwienia po trądziku.
Do walki z przebarwieniami najczęściej wykorzystywane są:
- kremy rozjaśniające — są to najczęściej produkty podwójnego działania: miejscowo rozjaśniają skórę oraz powinny ją odpowiednio odżywiać;
- mikrodermabrazja — popularny zabieg kosmetyczny polegający na złuszczaniu skóry głowicą ścierną i tym samym pobudzeniu naszej warstwy ochronnej do regeneracji.
- laseroterapia — należy do najszybszych sposobów likwidowania przebarwień, laser, dzięki bardzo wysokiej temperaturze usuwa martwy naskórek i podskórne zmiany, tym samym przyspiesza regenerację skóry, rozjaśnia ją i wygładza.
Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku
Wykorzystując dostępne w domu produkty spożywcze, możemy przygotować wiele specyfików poprawiających wygląd naszej skóry. Dobrze będzie się sprawdzał tonik z ogórka. Sok ze startego ogórka rozjaśnia cerę oraz zmniejsza stan zapalny. Wykorzystać można również sok z cytryny, która poza działaniem rozjaśniającym ma właściwości odżywiające i regenerujące komórki skóry. Ponadto bogaty jest w witaminy A i C.
Skóra ze skłonnością do trądziku, ze względu na fakt, że często jest podrażniona, przechodzi wiele trudnych chwil. Należy ją odpowiednio chronić.