Bakterie mogą przenikać do łożyska
Katarzyna Szulik

Bakterie mogą przenikać do łożyska

Mikrobiota matki wpływa na dziecko na wiele sposobów, jednak do tej pory nie sądzono, że specyficzną florę jelitową może mieć również samo łożysko. Do takich wniosków doszli naukowcy z Baylor College of Medicine, a ich obserwacje mogą mieć znaczenie z perspektywy przebiegu rozwoju funkcji życiowych dziecka w łonie matki.

Odkrycie bakterii było możliwe dzięki zastopowaniu nowej techniki obrazowania, która pozwala wyodrębnić fragmenty bakteryjnego DNA w tkance łożyska. To imponujące odkrycie podważa jednak fakt, że na ten moment nie sposób stwierdzić, czy możemy mówić o całkowicie odrębnej mikrobiocie, która wykształciła się w łożysku, czy też po prostu o pewniej grupie bakterii, które przedostały się do niego z organizmu matki.

Niezależnie od przyczyny, fakt istnienia bakterii w łożysku nie pozostawia wątpliwości, dlatego naukowcy postanowili poddać je badaniom. W tym celu naukowcy sprawdzili, czy skład kobiecej mikrobioty uległ zmianie między okresem sprzed zajścia w ciążę i w jej trakcie. Wykorzystana w tym celu technologia in situ z amplifikacją sygnału pozwoliła na bardzo precyzyjne określenie lokalizacji danej bakterii w łożysku, co dawało pewność, że ewentualna zmiana składu mikrobioty wynikała z aktywności drobnoustrojów w tym obszarze.

Dodatkowym aspektem interesującym naukowców było, czy różnice w zawartości bakterii mają związek z długością ciąży, tj. w przypadku porodu przedwczesnego lub o czasie. Liczba bakterii w sposób istotny się nie różniła, aczkolwiek ich rodzaj był odmienny w obu przypadkach.

Konieczne dalsze badania

W opinii naukowców obecność bakterii w łożysku może wpływać między innymi na rozwój przyszłej odporności u dziecka. To jednak teoria wymagająca dalszej weryfikacji, natomiast podstawową korzyścią płynącą z badania jest potwierdzenie skuteczności wspomnianej metody obserwacyjnej w kontekście identyfikacji drobnoustrojów w łożysku. Zagadnienia dotyczące tego, w jakiś sposób dziecięca mikrobiota kształtuje się na etapie płodowym, wymagają dalszej weryfikacji.

Autorzy badania są zgodni, że w dziedzinie rozwijającej się nauki o drobnoustrojach wciąż pozostaje wiele pytań wymagających odpowiedzi. Mają nadzieję, że techniki i narzędzia opracowane na potrzeby tego badania pomogą innym naukowcom prowadzącym prace nad podobnymi kwestiami.

Łożysko przejmuje smog

Do łożyska przenikają nie tylko bakterie, ale jak się okazuje również zanieczyszczenia powietrza wdychane przez matkę – dowodzą badacze z Queen Mary’s University w Londynie.

Badanie przeprowadzono na niewielkiej próbie pięciu ciężarnych kobiet mieszkających w Londynie, których łożyska przebadano po porodzie. Naukowcy wyodrębnili obecne w nich makrofagi, odpowiedzialne za pochłanianie szkodliwych cząstek trafiających do organizmu, w tym pyłów i metali ciężkich pochodzących z zanieczyszczonego powietrza. Rolą makrofagów łożyskowych jest ochrona płodu właśnie przed wspomnianymi zagrożeniami.

Ze wspomnianych łożysk udało się wyodrębnić 3500 makrofagów, a w 60 z nich stwierdzono obecność cząstek węgla. Uczestniczki badania nie paliły papierosów, więc wykluczono możliwość, by zanieczyszczenia przedostały się do łożyska za ich sprawą. To niewielki procent całości, niemniej jednak badanie potwierdza, że nie istnieje całkowicie skuteczna ochrona płodu przed zanieczyszczeniami środowiskowymi.

Wspomniane wyniki sugerują, że gdy kobiety w ciąży oddychają zanieczyszczonym powietrzem, cząsteczki sadzy są w stanie dotrzeć do łożyska przez krwioobieg.

Ten fakt, zgodnie z badaniami prowadzonymi wcześniej, może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu, hipotrofii, czyli niskiej masy urodzeniowej, problemów z oddychaniem lub rozwojem płuc, a nawet śmierci okołoporodowej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij