Bakterie jelitowe a zespół niespokojnych nóg
Katarzyna Szulik

Bakterie jelitowe a zespół niespokojnych nóg

Rozrost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) może być bardziej rozpowszechniony wśród pacjentów z zespołem niespokojnych nóg (RLS) zgodnie ze wstępnymi wynikami niewielkiego nowego badania przeprowadzonego przez naukowców związanych z American Academy of Sleep Medicine.

Jego wyniki pokazują, że SIBO znaleziono u wszystkich 7 uczestników, którzy mają RLS. Natomiast częstość występowania tego rozrostu bakteryjnego w populacji ogólnej szacuje się na nie więcej niż 15%. Naukowcy zaobserwowali bardzo wysoki wskaźnik przerostu bakterii w jelicie cienkim w grupie RLS. Zbadanie związku między zespołem niespokojnych nóg a zdrowiem mikrobiologicznym jelit może potencjalnie otworzyć nowe możliwości w zakresie wykrywania, zapobiegania i leczenia RLS, a także innych zaburzeń snu.

Czym są SIBO i RLS?

SIBO jest stanem, w którym rzadkie bakterie jelitowe są nadmiernie reprezentowane w jelitach. RLS to zaburzenie czuciowo-ruchowe charakteryzujące się występowaniem silnego, prawie nieodpartego pragnienia poruszania kończynami, któremu często towarzyszą inne nieprzyjemne odczucia. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemne objawy, takie jak mrowienie, pieczenie i bolesne skurcze w nogach. Symptomy te zaczynają się lub nasilają w okresach odpoczynku lub bezczynności, takich jak leżenie albo siedzenie, są częściowo bądź całkowicie łagodzone przez ruch — chodzenie czy rozciąganie i występują wyłącznie lub głównie wieczorem bądź w nocy.

Niskie stężenie żelaza w mózgu jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla RLS. Według autorów ten niedobór może być wtórny wobec niedoboru tego pierwiastka w diecie lub potencjalnie — zapalenia jelit.

Uczestnicy badania wypełnili kwestionariusze dotyczące objawów snu i SIBO. Zabrali do domu zestaw do zbierania kału oraz do testu oddechowego SIBO. Próbki kału były badane przez badaczy z University of Minnesota Genomics Center, a próbki oddechu SIBO poddane ocenie przez Aerodiagnostics pod kątem nieprawidłowości w wodorze i metanie. Dodatkowe osoby uczestniczące w badaniu są nadal rekrutowane w Stanford Sleep Center. Dalsze analizy będą dotyczyć składu mikrobiologicznego kału, podtypów niedoboru żelaza RLS oraz porównań z bezsennością.

Mięśniowe komórki nerwowe a RLS

W 2018 roku pojawiła się inna teoria dotycząca źródła występowania syndromu niespokojnych nóg. Do tej pory uważano, że RLS jest powodowany przez mechanizmy genetyczne, metaboliczne i pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego. Autorzy badania postawili tezę, że w rzeczywistości za ten stan odpowiedzialny jest nie tylko centralny układ nerwowy, ale także komórki nerwowe atakujące mięśnie.

Nowe badania wskazują, że mimowolne ruchy nóg w RLS są spowodowane zwiększoną pobudliwością komórek nerwowych, które dostarczają mięśnie, a to z kolei zwiększa liczbę sygnałów wysyłanych między komórkami nerwowymi. Targetowanie sposobu, w jaki wiadomości są przekazywane między komórkami nerwowymi w celu zmniejszenia liczby wiadomości do standardowego poziomu może pomóc w zapobieganiu objawom RLS. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki nowym lekom, które blokują kanały jonowe niezbędne do komunikacji między komórkami nerwowymi.

Badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Getyndze we współpracy z Uniwersytetem w Sydney i Vanderbilt University obejmowały pomiar pobudliwości nerwowej komórek motorycznych pacjentów cierpiących na RLS oraz osoby zdrowe. Kolejnym krokiem będzie zbadanie wpływu różnych leków u pacjentów oraz oddziaływania na RLS.

Osoby chore na zespół niespokojnych nóg skarżą się na bolesne objawy w nogach prowadzące do zaburzeń snu. Mechanizmy RLS wciąż nie są w pełni zrozumiałe. Badacze wykazali, że za ten stan odpowiedzialne bywają także komórki nerwowe połączone z mięśniami nóg. Zatem dodatkowe leczenie farmakologiczne może być na nie skierowane.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij