×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Bakterie jelitowe a zespół niespokojnych nóg

Rozrost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) może być bardziej rozpowszechniony wśród pacjentów z zespołem niespokojnych nóg (RLS) zgodnie ze wstępnymi wynikami niewielkiego nowego badania przeprowadzonego przez naukowców związanych z American Academy of Sleep Medicine.

Jego wyniki pokazują, że SIBO znaleziono u wszystkich 7 uczestników, którzy mają RLS. Natomiast częstość występowania tego rozrostu bakteryjnego w populacji ogólnej szacuje się na nie więcej niż 15%. Naukowcy zaobserwowali bardzo wysoki wskaźnik przerostu bakterii w jelicie cienkim w grupie RLS. Zbadanie związku między zespołem niespokojnych nóg a zdrowiem mikrobiologicznym jelit może potencjalnie otworzyć nowe możliwości w zakresie wykrywania, zapobiegania i leczenia RLS, a także innych zaburzeń snu.

Czym są SIBO i RLS?

SIBO jest stanem, w którym rzadkie bakterie jelitowe są nadmiernie reprezentowane w jelitach. RLS to zaburzenie czuciowo-ruchowe charakteryzujące się występowaniem silnego, prawie nieodpartego pragnienia poruszania kończynami, któremu często towarzyszą inne nieprzyjemne odczucia. Pacjenci skarżą się na nieprzyjemne objawy, takie jak mrowienie, pieczenie i bolesne skurcze w nogach. Symptomy te zaczynają się lub nasilają w okresach odpoczynku lub bezczynności, takich jak leżenie albo siedzenie, są częściowo bądź całkowicie łagodzone przez ruch — chodzenie czy rozciąganie i występują wyłącznie lub głównie wieczorem bądź w nocy.

Niskie stężenie żelaza w mózgu jest kluczowym czynnikiem ryzyka dla RLS. Według autorów ten niedobór może być wtórny wobec niedoboru tego pierwiastka w diecie lub potencjalnie — zapalenia jelit.

Uczestnicy badania wypełnili kwestionariusze dotyczące objawów snu i SIBO. Zabrali do domu zestaw do zbierania kału oraz do testu oddechowego SIBO. Próbki kału były badane przez badaczy z University of Minnesota Genomics Center, a próbki oddechu SIBO poddane ocenie przez Aerodiagnostics pod kątem nieprawidłowości w wodorze i metanie. Dodatkowe osoby uczestniczące w badaniu są nadal rekrutowane w Stanford Sleep Center. Dalsze analizy będą dotyczyć składu mikrobiologicznego kału, podtypów niedoboru żelaza RLS oraz porównań z bezsennością.

Mięśniowe komórki nerwowe a RLS

W 2018 roku pojawiła się inna teoria dotycząca źródła występowania syndromu niespokojnych nóg. Do tej pory uważano, że RLS jest powodowany przez mechanizmy genetyczne, metaboliczne i pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego. Autorzy badania postawili tezę, że w rzeczywistości za ten stan odpowiedzialny jest nie tylko centralny układ nerwowy, ale także komórki nerwowe atakujące mięśnie.

Nowe badania wskazują, że mimowolne ruchy nóg w RLS są spowodowane zwiększoną pobudliwością komórek nerwowych, które dostarczają mięśnie, a to z kolei zwiększa liczbę sygnałów wysyłanych między komórkami nerwowymi. Targetowanie sposobu, w jaki wiadomości są przekazywane między komórkami nerwowymi w celu zmniejszenia liczby wiadomości do standardowego poziomu może pomóc w zapobieganiu objawom RLS. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki nowym lekom, które blokują kanały jonowe niezbędne do komunikacji między komórkami nerwowymi.

Badania przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu w Getyndze we współpracy z Uniwersytetem w Sydney i Vanderbilt University obejmowały pomiar pobudliwości nerwowej komórek motorycznych pacjentów cierpiących na RLS oraz osoby zdrowe. Kolejnym krokiem będzie zbadanie wpływu różnych leków u pacjentów oraz oddziaływania na RLS.

Osoby chore na zespół niespokojnych nóg skarżą się na bolesne objawy w nogach prowadzące do zaburzeń snu. Mechanizmy RLS wciąż nie są w pełni zrozumiałe. Badacze wykazali, że za ten stan odpowiedzialne bywają także komórki nerwowe połączone z mięśniami nóg. Zatem dodatkowe leczenie farmakologiczne może być na nie skierowane.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. D. Czesnik, E. Veiz, R. Ketzler i in., Ih contributes to increased motoneuron excitability in restless legs syndrome, „The Journal of Physiology” [online], DOI: 10.1113/JP275341, [dostęp: 10.06.2019].
  2. D.J. Blum, E. During, F. Barwick i in., 0009 Restless Leg Syndrome: Does It Start With A Gut Feeling?, „Sleep” [online], A4 DOI: 10.1093/sleep/zsz067.008, [dostęp: 10.06.2019].

Podziel się: