Męski zegar biologiczny również tyka coraz szybciej
Katarzyna Szulik

Męski zegar biologiczny również tyka coraz szybciej

Mężczyźni, którzy nie zostaną ojcami przed 35. rokiem życia powinni rozważyć oddanie spermy do banku, jeśli chcą uniknąć komplikacji zdrowotnych dla ich dzieci i partnerek — alarmują naukowcy z Rutgers University, którzy prowadzili badania nad wpływem męskiego zegara biologicznego (odwlekania ojcostwa) na męską płodność.

Wspomniana analiza podsumowuje aż 40 lat badań nad wpływem wieku ojca na płodność, ciążę i zdrowie przyszłych dzieci. Ukazała się ona na łamach dziennika „Maturitas”. Choć panuje powszechna zgoda, co do tego, że fizjologiczne zmiany zachodzące w ciele kobiety po 35. roku życia mogą mieć negatywny wpływ na szansę poczęcia, przebieg ciąży i zdrowie dziecka, większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że późny wiek ojcostwa również może odnieść podobny skutek.

W medycynie nie ma jednoznacznych ustaleń związanych z tym, jaki wiek uznaje się za zaawansowany, czyli ryzykowny w kontekście rodzicielstwa (najczęściej przywołuje się przedział między 35. a 45. rokiem życia). Wiadomo jednak, że wiek rodziców w chwili poczęcia statystycznie się podwyższa. Na przestrzeni ostatnich 40 lat liczba mężczyzn, którzy zostali ojcami po 45. roku życia wzrosła o 10% dzięki rozwojowi technologii wspomagających starania o dziecko. 

Męski zegar biologiczny — wyższy wiek ojca szkodzi matce i dziecku

Zgodnie z wynikami przytaczanego badania mężczyźni po 45. roku życia mogą doświadczać problemów z płodnością i narażać partnerki na ryzyko komplikacji ciążowych, takich jak cukrzyca, stan przedrzucawkowy oraz przedwczesny poród. 

Dzieci starszych ojców były również bardziej narażone na przyjście na świat przedwcześnie, śmierć w łonie matki, niższy wynik w skali Apgar, niską masę urodzeniową, większą częstotliwość występowania napadów drgawkowych oraz defektów urodzeniowych, takich jak wrodzona choroba serca i rozszczep podniebienia. W miarę dorastania rosło również ryzyko ich zachorowania na dziecięce odmiany nowotworu, choroby psychiczne, autyzm czy schorzenia kognitywne. 

Zmiany w DNA dziecka związane z tykającym męskim zegarem biologicznym

Autorzy badania przypisują większość konsekwencji naturalnemu obniżaniu poziomu testosteronu z wiekiem oraz pogorszeniu się jakości spermy. Jednak potwierdzenie źródła tych korelacji wymaga dalszych analiz. Poza faktem, że wyższy wiek ojca zagraża jego płodności, wydaje się, że występują również inne czynniki, które z biegiem czasu osłabiają kondycję nasienia. W miarę pogarszania się siły mięśni, elastyczności i wytrzymałości wraz z wiekiem u mężczyzn osłabia się także jakość ich spermy, co jest związane ze stresem lub upływem czasu. Może prowadzić do zmniejszenia liczby plemników i zmian w spermie oraz jajnikach. Ten fakt wpływa na modyfikację DNA potomstwa. Nierzadko powoduje zwiększone ryzyko chorób w przyszłości lub trudności na etapie ciąży

Powiązane produkty

Tykający męski zegar biologiczny — edukacja i profilaktyka

Późne ojcostwo grozi zwiększonym prawdopodobieństwem wystąpienia autyzmu i schizofrenii u dziecka. Wspomniane ryzyka są dobrze udokumentowane — schizofrenia występuje u 1 na 141 noworodków spłodzonych przez ojców poniżej 25. roku życia oraz u 1 na 47 w przypadku tych po 50. roku życia w chwili poczęcia. Niektóre badania pokazały również, że niebezpieczeństwo wystąpienia autyzmu zaczyna się zwiększać wówczas, gdy ojciec kończy 30. rok życia, a maleje około 40. i ponownie rośnie około 50. roku życia. To samo badanie pokazało również, że starsi mężczyźni mieli problemy z płodnością nawet wtedy, gdy ich partnerki miały mniej niż 25 lat. Wielu panów w przeciwieństwie do znacznie lepiej wyedukowanych w tej kwestii kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, do jakiego stopnia ich wiek może wpływać na kłopoty z rozrodczością. Konsultują się z lekarzem dopiero wówczas, kiedy występują trudności, czyli często zbyt późno, by móc podjąć działania profilaktyczne. 

Lekarze powinni uświadamiać mężczyzn na temat konsekwencji późnego ojcostwa, obejmując nie tylko problemy z poczęciem, ale także potencjalne szkody dla zdrowia ich partnerek oraz dzieci. Jeśli planują odwlekanie starania się o dziecko, sensowną opcją byłoby zamrożenie spermy przed 35. rokiem życia i przekazanie jej do banku, aby obniżyć ryzyko wspomnianych schorzeń.
  1. G. Bachmann, L. Taylor, N. Phillips, Maternal, infant and childhood risks associated with advanced paternal age: The need for comprehensive counseling for men, „Maturitas” [online], DOI: 10.1016/j.maturitas.2019.03.020, [dostęp: 16.05.2019].
  2. Rutgers University, Older fathers put health of partners, unborn children at risk: Men who delay fatherhood should consult their doctor and consider banking sperm before age 35, „ScienceDaily” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190513081409.htm, [dostęp: 16.05.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij