Starzejący się mikrobiom może mieć związek z chorobami serca
Katarzyna Szulik

Starzejący się mikrobiom może mieć związek z chorobami serca

Badanie naukowców z Uniwersytetu Colorado Boulder sugeruje, że starzejący się mikrobiom jelitowy może być częściowo odpowiedzialny za pogorszenie kondycji układu sercowo-naczyniowego. To kolejne odkrycie potwierdzające tezę o roli, jaką bakterie jelitowe odgrywają w rozwoju chorób charakterystycznych dla wieku podeszłego.

Wraz z wiekiem ryzyko zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego staje się coraz większe. W Stanach Zjednoczonych aż 70 procent osób między 60 a 79 rokiem życia cierpi na dolegliwości związane z sercem.

„Stare” bakterie zagrażają sercu

Badanie naukowców z University Colorado Boulder zostało zainspirowane przekonaniem o roli mikrobiomu jako głównego modulatora stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego. Jego autorzy postanowili sprawdzić, czy istnieje bezpośrednie połączenie między zmianami w składzie flory jelitowej a dysfunkcjami arterii. By wyjałowić mikrobiom młodych oraz dorosłych myszy badacze wykorzystali antybiotyki. Po kilku tygodniach terapii u niedojrzałych gryzoni nie zaobserwowano żadnych przemian w arteriach, natomiast u starszych stan zdecydowanie się poprawił.

Zahamowanie aktywności mikrobiomu jelitowego u dorosłych osobników sprawiło, że naczynia krwionośne powróciły do stanu charakterystycznego dla młodych myszy. Wyniki eksperymentu nasuwają zatem pytanie: jaką rolę w tym procesie odgrywają mikroorganizmy tworzące florę jelitową?

TMAO: kluczowy metabolit

Wraz z upływem czasu różnorodność bakterii zasiedlających nasze jelita zmniejsza się. Ten fakt może prowadzić do powstania dysbiozy, która zdaniem części naukowców wiąże się z rozwojem wielu dolegliwości charakterystycznych dla osób w podeszłym wieku.

Badacze przeanalizowali różnice między mikrobiomem młodych i starszych zwierząt, sprawdzając w ten sposób wpływ mikroorganizmów na choroby serca.

U starszych myszy zaobserwowano wyraźną przewagę mikrobów sprzyjających powstawaniu stanu zapalnego i kojarzonych z wywoływaniem konkretnych zwyrodnień. Jeden z metabolitów występował w zdecydowanie większym stężeniu u starszych osobników – mowa o TMAO, czyli N-tlenku trimetyloaminy (widoczny we krwi ludzi, u których w jelitach znajduje się duża liczba konkretnych bakterii). Jest on silnie skorelowany z miażdżycą tętnic oraz zawałem.

Opisane wyżej badania sugerują, że starzejący się mikrobiom jelitowy zaczyna produkować toksyczne molekuły, takie jak TMAO, które przedostając się do krwiobiegu wywołują stan zapalny i stres oksydacyjny, co skutkuje zniszczeniem tkanek.

Dbajmy o mikroflorę w każdym wieku

Na tej podstawie trudno wyciągać daleko idące wnioski, a naukowcy stanowczo odradzają stosowania terapii antybiotykowej w celu wyjałowienia mikrobiomu. Warto dbać o jego różnorodność, zmniejszając tym samym ryzyko zapadnięcia na choroby układu sercowo-naczyniowego. Nie wystarczy jednak przyjmowanie preparatów probiotycznych – kluczowa jest właściwa dieta, która może być wspomagana dodatkowymi suplementami.

Obecnie badacze z Colorado sprawdzają wpływ różnych sposobów żywienia ludzi na zdrowie jelit i choroby serca. Równolegle prowadzą eksperyment nad dimetylobutanolem, związkiem chemicznym, blokującym produkcję TMAO. Można go znaleźć między innymi w czerwonym winie oraz oliwie z oliwek.

Choć coraz więcej badań wskazuje na potencjalnie kluczową rolę mikrobiomu w rozwoju szeregu schorzeń, od chorób autoimmunologicznych po Alzheimera, wiele czasu musi upłynąć zanim te odkrycia będą mogły zostać wykorzystane w terapiach klinicznych.

Szansa na mniej inwazyjne badanie przewodu pokarmowego

Analiza składu flory jelitowej jest jednym z podstawowych badań wykonywanych przy podejrzeniu schorzeń na tle gastroenterologicznym. Inwazyjny i nieprzyjemny zabieg, zwłaszcza dla dzieci, w przyszłości ma zostać zastąpiony bardziej akceptowalną metodą.

Naukowcy z Flinders University wpadli na potencjalnie przełomowy pomysł – stworzyli test oddechowy pozwalający zbadać poziom enzymu trawiennego obecnego w jelicie cienkim, który jest związany z uszkodzeniami przewodu pokarmowego i celiakią.

Wspomniany test może oszczędzić pacjentom wiele bólu, ale również znacząco obniżyć koszty wykonywania badań przewodu pokarmowego. Jego twórcy twierdzą, że inhibitory DPP4 (enzymu) odgrywają rolę również w cukrzycy typu 2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij