Synowie palaczy mają mniejszą liczbę plemników
Katarzyna Szulik

Synowie palaczy mają mniejszą liczbę plemników

Do tej pory niższą niż przeciętna liczbę aktywnych plemników w spermie chłopców łączono przede wszystkim z faktem sięgania po papierosy przez matkę podczas ciąży. Badanie naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazuje, że ogromny wpływ na to zjawisko ma także nałóg tytoniowy ojca.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 104 Szwedów w wieku od 17 do 20 lat. Najpierw naukowcy określili poziom ekspozycji na nikotynę u ich matek, uwzględnili wskaźniki socjoekonomiczne oraz to, czy sami synowie również palą papierosy. Po skorelowaniu tych danych z informacjami na temat nawyków tytoniowych (lub ich braku) u ojców okazało się, że mężczyźni, których ojcowie palili papierosy, mieli o 41% niższą koncentrację plemników i o połowę mniejszą ich liczbę w porównaniu do tych, którzy zostali spłodzeni przez niepalących ojców. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund są pierwszymi, którzy dostrzegli tę zależność.

Biomarker kotynina jest metabolitem pochodzącym z nikotyny, który można zmierzyć dzięki badaniu krwi. Na podstawie jej pomiaru naukowcy mogą sprawdzić, czy rodzice są aktywnymi, czy biernymi palaczami wystawionymi na działanie dymu tytoniowego. Wiele wcześniejszych badań wykazało, że palenie przez matkę jest szkodliwe dla płodu, jednak powyższe badanie pokazało, że palenie przez ojców ma bardzo konkretne przełożenie na stan zdrowia ich synów.

Autorzy badania nie znają przyczyn tego zjawiska. By je zrozumieć, konieczne są dalsze testy. Negatywny wpływ palenia przez ojców na ich dzieci pozostaje jednak niezaprzeczalny, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze analizy również wykazały, że jest ono potencjalnie szkodliwe dla ich potomstwa na wielu polach, mogąc prowadzić między innymi do deformacji.

Jak zauważają naukowcy, w przeciwieństwie do jajeczek matki gamety ojca dzielą się nieprzerwanie na przestrzeni całego jego życia, co stwarza więcej okazji do występowania potencjalnie szkodliwych mutacji. Wiadomo, że dym tytoniowy zawiera wiele substancji, które wywołują mutacje, więc można sobie wyobrazić, że w chwili poczęcia gamety mogą przekazać potomstwu zmutowane geny, co prowadzi do obniżonej liczebności plemników u męskiego potomstwa.

Najbardziej znane mutacje (nazywane mutacjami de ovo) mają związek z ojcem, zarówno w kontekście jego stanu zdrowia, jak i wieku. Badacze zaobserwowali również, że palenie papierosów ma związek z uszkodzeniami DNA w spermie, a palacze mają więcej przerw w niciach DNA. U dzieci ojców, którzy palą papierosy, średnio czterokrotnie częściej wykrywa się mutacje w konkretnym fragmencie DNA w porównaniu do tych, których ojcowie nie używają tytoniu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij