×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Synowie palaczy mają mniejszą liczbę plemników

Do tej pory niższą niż przeciętna liczbę aktywnych plemników w spermie chłopców łączono przede wszystkim z faktem sięgania po papierosy przez matkę podczas ciąży. Badanie naukowców z Uniwersytetu w Lund pokazuje, że ogromny wpływ na to zjawisko ma także nałóg tytoniowy ojca.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 104 Szwedów w wieku od 17 do 20 lat. Najpierw naukowcy określili poziom ekspozycji na nikotynę u ich matek, uwzględnili wskaźniki socjoekonomiczne oraz to, czy sami synowie również palą papierosy. Po skorelowaniu tych danych z informacjami na temat nawyków tytoniowych (lub ich braku) u ojców okazało się, że mężczyźni, których ojcowie palili papierosy, mieli o 41% niższą koncentrację plemników i o połowę mniejszą ich liczbę w porównaniu do tych, którzy zostali spłodzeni przez niepalących ojców. Naukowcy z Uniwersytetu w Lund są pierwszymi, którzy dostrzegli tę zależność.

Biomarker kotynina jest metabolitem pochodzącym z nikotyny, który można zmierzyć dzięki badaniu krwi. Na podstawie jej pomiaru naukowcy mogą sprawdzić, czy rodzice są aktywnymi, czy biernymi palaczami wystawionymi na działanie dymu tytoniowego. Wiele wcześniejszych badań wykazało, że palenie przez matkę jest szkodliwe dla płodu, jednak powyższe badanie pokazało, że palenie przez ojców ma bardzo konkretne przełożenie na stan zdrowia ich synów.

Autorzy badania nie znają przyczyn tego zjawiska. By je zrozumieć, konieczne są dalsze testy. Negatywny wpływ palenia przez ojców na ich dzieci pozostaje jednak niezaprzeczalny, biorąc pod uwagę, że wcześniejsze analizy również wykazały, że jest ono potencjalnie szkodliwe dla ich potomstwa na wielu polach, mogąc prowadzić między innymi do deformacji.

Jak zauważają naukowcy, w przeciwieństwie do jajeczek matki gamety ojca dzielą się nieprzerwanie na przestrzeni całego jego życia, co stwarza więcej okazji do występowania potencjalnie szkodliwych mutacji. Wiadomo, że dym tytoniowy zawiera wiele substancji, które wywołują mutacje, więc można sobie wyobrazić, że w chwili poczęcia gamety mogą przekazać potomstwu zmutowane geny, co prowadzi do obniżonej liczebności plemników u męskiego potomstwa.

Najbardziej znane mutacje (nazywane mutacjami de ovo) mają związek z ojcem, zarówno w kontekście jego stanu zdrowia, jak i wieku. Badacze zaobserwowali również, że palenie papierosów ma związek z uszkodzeniami DNA w spermie, a palacze mają więcej przerw w niciach DNA. U dzieci ojców, którzy palą papierosy, średnio czterokrotnie częściej wykrywa się mutacje w konkretnym fragmencie DNA w porównaniu do tych, których ojcowie nie używają tytoniu.

Bibliografia  zwiń/rozwiń

Science Daily


Podziel się: