Krew pępowinowa może pomóc w leczeniu autyzmu
Katarzyna Szulik

Krew pępowinowa może pomóc w leczeniu autyzmu

Polscy lekarze prowadzą eksperymentalne badania nad wykorzystaniem krwi pępowinowej w leczeniu poważnych schorzeń neurologicznych u dzieci, takich jak autyzm czy dziecięce porażenie mózgowe. Na szeroką skalę zabiegi tego typu przeprowadzane są między innymi w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk z lubelskiego szpitala mówi o ponad 120 zabiegach z wykorzystaniem komórek macierzystych krwi pępowinowej, które do tej pory przeprowadzono w tamtejszej Klinice Neurologii Dziecięcej. Były one stosowane w przypadku leczenia przepukliny oponowo-rdzeniowej, mózgowego porażenia dziecięcego oraz autyzmu. Specjalistka podkreśliła, że choć wszystkie zabiegi miały charakter eksperymentalny, ich wyniki są obiecujące.

Korzyści płynące z komórek

Terapia komórkami macierzystymi nie była w stanie wyleczyć schorzenia, ale w sposób zauważalny poprawiła funkcjonowanie dzieci cierpiących na te dolegliwości. W przypadku autyzmu wśród efektów znalazły się między innymi zmniejszenie agresji i poprawa funkcjonowania społecznego, natomiast u małych pacjentów z porażeniem mózgowym wzrosła siła mięśni i doszło do usprawnienia funkcjonowania pęcherza moczowego.

W każdym przypadku wszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej było dodatkiem do już prowadzonej terapii, by umożliwić uzyskanie jak najlepszych efektów. Dr hab. Chrościńska-Krawczuk liczy, że uda jej się rozpocząć badania kliniczne, które zweryfikują skuteczność przeszczepów komórek macierzystych w leczeniu schorzeń neurologicznych u dzieci. Badania w tym kierunku obecnie prowadzone są w Stanach Zjednoczonych.

Uniwersalny przeszczep

Ta metoda posiada duży potencjał nie tylko przez wzgląd na potencjalnie wysoką skuteczność, ale także jej uniwersalny charakter. Komórki macierzyste wykorzystywane do przeszczepu nie muszą pochodzić od dziecka, ale od jakiegokolwiek zdrowego dawcy, ponieważ nie ma ryzyka ich odrzucenia i wystąpienia reakcji immunologicznej. Do pozyskania materiału terapeutycznego wystarczy próbka krwi pępowinowej, a pozyskane z niej komórki następnie można namnażać w warunkach laboratoryjnych.

Nowa i obiecująca metoda

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są stosowane w leczeniu klinicznym już od kilku dekad, wspomagając walkę z niemal setką różnych chorób – głównie hematologicznych i onkologicznych. Pierwsze doniesienia o ich skuteczności w leczeniu chorób neurologicznych pojawiły się w 2017 roku, gdy na łamach pisma „Stem Cells International Medicine” ukazały się wyniki badania klinicznego sugerujące, że przeszczep komórek macierzystych z własnej krwi dziecka może wspomóc odbudowę połączeń w mózgu i usprawniać funkcje ruchowe dzieci z porażeniem mózgowym. Autorzy badania, naukowcy z amerykańskiego Duke University doszli do tych wniosków dzięki eksperymentowi, w którym uczestniczyło 63 dzieci z tymi dolegliwościami o różnym nasileniu. U dzieci, którym podano dawkę komórek wynosząca co najmniej 25 milionów jednostek na kilogram masy ciała po roku od wszczepu zauważono wyraźną poprawę funkcji motorycznych. Z kolei badania prowadzone na dzieciach autystycznych poddanych tej samej terapii wykazały między innymi znaczny rozwój mowy. W tym wypadku jednak dawka wynosiła od 1 do 2 miliardów komórek macierzystych. Po roku część dzieci, które wcześniej miały ogromne trudności z porozumiewaniem się, była w stanie komunikować się w sposób dotąd dla nich niedostępny.

Krew pępowinowa w terapii Alzheimera

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii odkryli, że białko TIMP2 wyizolowane z krwi pępowinowej w znacznym stopniu usprawnia pamięć, co może mieć potencjalnie rewolucyjne znaczenie w leczeniu choroby Alzheimera.

Wspomniane białko TIMP2 podawane myszom zdecydowanie poprawiało ich zdolności poznawcze, usprawniając funkcjonowanie hipokampu odpowiedzialnego za procesy pamięciowe. To właśnie jego osłabienie wywołuje objawy charakterystyczne dla demencji i choroby Alzheimera. Naukowcy nie są pewni, w jaki sposób białko wpływa na hipokamp, jednak wiedzą, że jest ono zdolne blokować enzymy z grupy metaloproteina z macierzy komórkowej, związane z patogenezą w chorobie Alzheimera. 

Krew pępowinowa zawiera zdecydowanie najwięcej wspomnianego białka, dlatego właśnie ona została użyta do przeprowadzenia badań. Do porównania użyto również krwi pobranej od osób około 22. oraz 66. roku życia, by sprawdzić, do jakiego stopnia działanie każdej z nich będzie się różnić. 

Wyciągi z surowicy każdej ze wspomnianych krwi podano myszom, których wiek odpowiada ludzkiej pięćdziesiątce. Zdecydowanie największą poprawę funkcji poznawczych zaobserwowano u zwierząt, którym zaaplikowano wyciąg z krwi pępowinowej, co sprawdzono wpuszczając je do nowego labiryntu. Wspomniana grupa znacznie szybciej opanowała drogę przez labirynt i zapamiętała ją lepiej od reszty gryzoni. Polepszenie funkcjonowania hipokampu było widoczne także u zwierząt, którym zaaplikowano plazmę 22-latków, natomiast sprawność tych, które otrzymały grupę seniorów w zasadzie się nie zmieniła. By zweryfikować obserwacje, na kolejnym etapie badań myszom podano samo białko pozyskane z krwi pępowinowej i pochodzącej od osób w rożnym wieku – wyniki okazały się identyczne. 

To prowadzi do wniosku, że malejąca wraz z wiekiem zawartość białka TIMP2 może odpowiadać za utratę funkcji poznawczych, a jego zwiększenie pomaga w ich przywróceniu. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Poradnik Zdrowie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij