Projekt likwidacji obowiązku szczepień przekazany do dalszych prac w Sejmie
Katarzyna Szulik

Projekt likwidacji obowiązku szczepień przekazany do dalszych prac w Sejmie

Mimo sprzeciwu całego środowiska medycznego, w tym obecnego Ministerstwa Zdrowia, projekt przewidujący zniesienie obowiązku szczepień został przekazany pod dalsze obrady Sejmu. Prawo i Sprawiedliwość tłumaczy tę decyzje obietnicą o nieodrzucaniu projektów obywatelskich w pierwszym czytaniu.

W ostatni czwartek Sejm zajął się obywatelskim projektem wprowadzającym zasadę dobrowolności szczepień, pod którym podpisało się 120 tysięcy osób. Teraz nad projektem mają pochylić się członkowie Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Za przekazaniem projektu do komisji głosowało 252 posłów, a 158 wyraziło sprzeciw.

Podczas debaty z ust posła Krzysztofa Ostrowskiego z PiS padła sugestia, że w szczepionkach podawanych dzieciom nadal znajdują się glin oraz rtęć. Kategoryczny sprzeciw wobec tej tezy zgłosił krajowy konsultant w dziedzinie ochrony zdrowia publicznego Jarosław Pinkas, który zadeklarował, że od roku 2011 w żadnej szczepionce podawanej w Polsce nie ma rtęci ani glinu.

Projekt przeszedł, choć rząd jest przeciw

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zadeklarował, że zarówno rząd, jak i minister zdrowia negatywnie oceniają propozycję dobrowolności szczepień zawartą w projekcie. W rządowym stanowisku podkreślono, że realizacja programu szczepień ochronnych ma kluczowe znaczenie dla kształtowania zdrowia publicznego, ponieważ zapobiega występowaniu chorób zakaźnych i ich następstwom, a szczepienia są skuteczną i powszechnie akceptowaną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym.

Przeciwko dalszemu procedowaniu projektu są również lekarze skupieni w Naczelnej Radzie Lekarskiej. Jej prezes Andrzej Matyja przed głosowaniem wystosował pismo do posłów-lekarzy, w którym wyraził nadzieję, że podczas głosowania zajmą stanowisko zgodne z aktualną wiedzą medyczną i opowiedzą się przeciwko projektowi. Po głosowaniu okazało się, że za projektem opowiedziało się kilkoro posłów-lekarzy, w tym były prezes NFZ Andrzej Sośnierz. W związku z tym Naczelna Rada Lekarska wyraziła zaniepokojenie i zadeklarowała nałożenie kar na wspomniane osoby. Wyciągnięcie konsekwencji wobec lekarzy opowiadających się za przekazaniem projektu do dalszych prac zapowiedziała także Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

Farmaceuci: projekt jest absurdalny

Absurdalnym dalsze procedowanie projektu dotyczącego likwidacji obowiązku szczepień nazwali członkowie samorządu aptekarskiego i równocześnie zaapelowali o zaprzestanie działań prowadzących do zniesienia przymusu szczepień w Polsce. Na stronach Naczelnej Izby Aptekarskiej ukazała się informacja, w której członkowie izby nazywają projekt niebezpiecznym i grożącym nieodwracalnymi w skutkach konsekwencjami. „Fakty niezbicie wskazują na potrzebę szczepień i pewność ich podawania” – podkreślili farmaceuci w swoim komunikacie. Przy tej okazji przytoczyli dane na temat malejącej liczby zaszczepionych dzieci, która jest obserwowana od 2011 roku. Wówczas liczba dzieci, które nie zostały zaszczepione z różnych przyczyn wynosiła mniej niż 5 tysięcy, natomiast w roku 2017 zwiększyła się do ponad 30 tysięcy. W opinii farmaceutów to zjawisko niesie za sobą konkretne zagrożenia dla życia i zdrowia osób niezaszczepionych, w tym dzieci, które nie mogą przyjmować szczepionek ze względów zdrowotnych.

Polecane dla Ciebie

Zapisy projektu STOP NOP

Projekt znoszący obowiązek szczepień powstał z inicjatywy stowarzyszenia STOP NOP, biorącego nazwę od niepożądanych odczynów poszczepiennych. Autorzy projektu chcą, by wykonywanie szczepień przestało być obowiązkiem i stało się decyzją rodzica, po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Jedynym wyjątkiem od tej reguły mają być sytuacje, w których wojewoda bądź minister ogłoszą stan zagrożenia epidemiologicznego lub epidemii.

Projekt zakłada także obowiązek przeprowadzania badania kwalifikującego do szczepienia w celu wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań dotyczących jego wykonania. W myśl projektu badanie powinno obejmować nie tylko ogólny stan zdrowia dziecka, ale także pytania o alergie, choroby autoimmunologiczne, neurologiczne i wcześniejsze powikłania poszczepienne nie tylko u samego dziecka, ale także u jego najbliższych krewnych.

Wspomniane badanie powinno zostać przeprowadzone nie później niż na 24 godziny przed zaplanowanym szczepieniem. Wyniki wywiadu mają znaleźć się w pisemnej informacji o ryzyku wynikającym ze szczepienia przed nim i po jego wykonaniu. Twórcy ustawy powołują się na ustawodawstwo innych państw Unii Europejskiej, w których szczepienia są nieobowiązkowe. Zgodnie z deklaracjami STOP NOP mowa o 20 krajach, w tym Niemczech. Wspomniany obowiązek nadal funkcjonuje między innymi w Bułgarii, na Litwie czy na Węgrzech.

Rządowe odszkodowania za niepożądane odczyny poszczepienne

Rząd już wcześniej zapowiedział wyjście na przeciw rodzicom obawiającym się negatywnych odczynów poszczepiennych. W tym celu powstać ma Kompensacyjny Narodowy Program Szczepień Ochronnych, z którego zasobów mają być wypłacane odszkodowania za zdarzenia niepożądane związane ze szczepieniami. Fundusz ma być finansowany z wpłat dokonywanych przez firmy farmaceutyczne odpowiedzialne za dostarczenie szczepionek do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych. Pieniądze złożone w funduszu będą przysługiwać opiekunowi dziecka, u którego odnotowano poważne powikłania poszczepienne. Poważne, a więc skutkujące objawami chorobowymi wymagającymi leczenia szpitalnego na okres nie krótszy niż 14 dni. O wypłacie świadczenia decydować będzie minister zdrowia na podstawie opinii lekarza wchodzącego w skład 5-osobowego zespołu opiniodawczego Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. Maksymalna kwota świadczenia przyznawana jako zadośćuczynienie za powikłania poszczepienne wynosić ma 70 tysięcy złotych.

Powstanie Funduszu Kompensacyjnego byłoby wyrazem odpowiedzialności państwa, które nakłada na rodziców obowiązek szczepienia dzieci – tłumaczył cytowany przez PAP Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. Przyjęcie jej przez Sejm będzie oznaczać, że państwo bierze na siebie obowiązek wsparcia dla dzieci, które doświadczyły niepożądanych konsekwencji szczepień. Tego typu skutki uboczne są bardzo rzadkie, lecz występują, co podobnie jak w przypadku każdego innego zdarzenia medycznego powinno wiązać się z możliwością przyznania świadczenia opiekuńczego bądź odszkodowania.

Źródło: TVN24.pl, Rynek zdrowia, Polityka zdrowotna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij