Stres utrudnia zajście w ciążę
Katarzyna Szulik

Stres utrudnia zajście w ciążę

Większość par starających się o dziecko słyszy od lekarzy, by unikać stresu, ponieważ to zmniejsza ich szanse na poczęcie. To powszechne przekonanie do tej pory nie zostało potwierdzone jednoznacznymi badaniami, czego podjęli się naukowcy z Boston University School of Medicine.

Z badań naukowców wynika, że stres rzeczywiście wpływa na obniżenie płodności, ale wyłącznie u kobiet – mężczyźni nie odczuwają negatywnych skutków na jego tle pod tym względem. Mowa oczywiście nie o dowodach na związek przyczynowo-skutkowy między stresem a niższą płodnością, ale badanie jasno wskazuje, że w staraniach o dziecko należy uwzględnić również przygotowanie na tle psychologicznym.

Przy formułowaniu wniosków badacze wykorzystali informacje pochodzące z badania PRESTO (Pregnancy Study Online), które zbiera informacje o parach starających się o dziecko przez okres 12 miesięcy lub do chwili zajścia w ciążę. W tym wypadku skorzystano z informacji dotyczących 4769 kobiet i 1272 mężczyzn, którzy nie mieli problemów z płodnością i starali się o dziecko nie dłużej niż na przestrzeni 6 cyklów menstruacyjnych.

Test na stres

Badacze sprawdzali stres u uczestników, korzystając z dziesięcioelementowej wersji testu PSS badającego subiektywne natężenie stresu. Pytania odnosiły się do sytuacji, które wystąpiły w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie. Uczestnicy mieli oceniać je w skali od 0 (nie wystąpiły nigdy) do 4 (występują bardzo często). Wysoki wynik punktowy wskazuje na wysoki poziom subiektywnie postrzeganego stresu. Rodzice wypełniali testy co miesiąc, a matki dodatkowo w jego połowie. W pytaniach uwzględniono również czynniki demograficzne i behawioralne, takie jak pochodzenie etniczne, dochód gospodarstwa domowego, dieta, nawyki dotyczące snu oraz częstotliwość współżycia.

Wysoki poziom stresu nie służy płodności

Jak się okazało – we wspomnianym teście kobiety zdobywały więcej punktów od mężczyzn i choć mowa o niewielkiej różnicy (1 punkt), była ona znacząca dla formułowania wniosków o wpływie stresu na ich płodność. Kobiety, które zdobyły na teście przynajmniej 25 punktów, miały o 13 procent niższe prawdopodobieństwo poczęcia od tych z wynikiem nie przekraczającym 10, a więc doświadczających znacznie mniejszego stresu. Ta zależność była najsilniejsza wśród kobiet próbujących począć nie dłużej niż dwa cykle menstruacyjne przed przystąpieniem do badania PRESTO, jak również u tych, które nie ukończyły 35. roku życia. Biorąc pod uwagę czynniki behawioralne, badacze sugerują, że związek między stresem a prawdopodobieństwem poczęcia może mieć związek z mniejszą częstotliwością stosunków seksualnych i nieregularnością cykli miesięcznych u kobiet.

Równocześnie naukowcy nie znaleźli związku między wynikami mężczyzn w teście PSS oraz prawdopodobieństwem poczęcia, aczkolwiek szanse na poczęcie było o średnio 25 procent niższe u tych par, u których wynik mężczyzny był niższy od 10, a kobiety wyższy niż 20.

Powiązane produkty

Stres w ciąży to poważne zagrożenie

Stresu należy wystrzegać się również w czasie ciąży, o czym świadczą wyniki badań naukowców z Kanady. Badacze z Uniwersytetu w Ottawie zaobserwowali, że dzieci kobiet, które w czasie ciąży doświadczyły dużej dawki stresu, są dwukrotnie bardziej narażone na występowanie zaburzeń zachowania i nadpobudliwości. Wspomniane wnioski zostały opublikowane na łamach czasopisma „Biological Psychiatry”. 

W terminologii medycznej stres w ciąży ma własne określenie, czyli PNMS – prenatal maternal stress. Zdecydowana biologiczna reakcja organizmu na bodźce zewnętrzne ma konkretne fizyczne skutki. W sytuacjach stresowych doświadczamy zwiększenia ciśnienia krwi, spłycenia oddechu, przyspieszonego bicia serca, a także wyrzutu hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny. U kobiety w ciąży wszystkie wspomniane reakcje wpływają na dziecko – płytszy oddech sprawia, że otrzymuje ono mniej tlenu, a hormony przenikają przez łożysko wpływając również na nie.

Punktem wyjścia dla badaczy była teza sugerująca, że stres matki w czasie ciąży może negatywnie wpływać na dziecko. By to stwierdzić, zbierali dane od około 10 tys. matek i dzieci pochodzących z Wielkiej Brytanii – od okresu ciąży aż do osiągnięcia przez ich potomstwo 16. roku życia. Informacje od matek pozyskiwano w pierwszych 18 tygodniach ciąży na podstawie kwestionariuszy zawierających pytania o wystąpienie 42 sytuacji stresowych, ocenianych w skali od 0 (nie wystąpiło) do 4 (wystąpiło i miało na mnie duży wpływ).

Jak się okazało – częstotliwość stresujących sytuacji w życiu matek w ogromnym stopniu przekładała się na rozwój ich dzieci w późniejszym wieku. Około dwukrotnie częściej stwierdzano u nich ADHD, czyli przejawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, a także inne zaburzenia zachowania.

Pozytywne skutki stresu

Tezy naukowców z Kanady łączą się z tymi, które w czerwcu 2017 roku sformułowali badacze ze Szwajcarii. Prowadzone przez nich badania na zwierzętach udowodniły przenikanie hormonów stresu bezpośrednio do wód płodowych. Zdaniem badaczy takie zjawisko może mieć dwojakie skutki. Z jednej strony zwiększa ryzyko nieprawidłowego wykształcenia narządów, z drugiej jednak może być czynnikiem przyspieszającym rozwój płodu, co z kolei polepsza szanse dziecka na przeżycie w razie przedwczesnego porodu. Mimo to negatywne skutki stresu w ciąży zdecydowanie przeważają nad jego potencjalnymi dobrodziejstwami, dlatego w zgodnej opinii specjalistów kobiety w ciąży powinny go unikać.

Źródło: Science Daily, Biological Psychiatry Journal

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl