Poznaj swojego wroga
Boiron

Poznaj swojego wroga

Osy, pszczoły, mrówki, kleszcze itd., to utrapienie letnich pikników. Ponieważ tegoroczna zima była ciepła i nie przetrzebiła larw, podczas lata owady dadzą się nam szczególnie we znaki.

Będą większe niż ich rodzice, bo miały świetne warunki do rozwoju. A jednocześnie agresywniejsze niż zazwyczaj, ponieważ jest ich więcej i muszą walczyć między sobą o swój byt. Cóż, praw natury nie zmienimy, możemy jednak bronić się, poznając lepiej funkcjonowanie i zwyczaje naszych małych prześladowców oraz konsekwencje ich ataków.

Czy wiesz, że...

 • Owady są najliczniejszą grupą organizmów żyjących na Ziemi. Obecnie występuje ich ponad milion gatunków, natomiast jednocześnie, w danej chwili egzystuje ich trylion. Oznacza to, że na jednego człowieka przypada około miliona owadów, które łącznie ważą 12 razy więcej niż on. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby wszystkie kąsały i żądliły...!
 • Rozwój owadów jako zwierząt zmiennocieplnych zależy od temperatury. Im niższa temperatura, tym przebieg rozwoju jest powolniejszy. Na przykład gatunki żyjące na nizinach dają dwa pokolenia rocznie, natomiast w górach - tylko jedno pokolenie.
 • Dla ludzi i zwierząt uciążliwe są wyłącznie samice komarów. Samce żywią się nektarem kwiatów, a po kopulacji, która odbywa się wkrótce po przepoczwarzeniu się, giną.
 • W Europie pospolity jest komar brzęczący, który ma liczne rasy biologiczne, uważane przez niektórych badaczy za odrębne gatunki. Rasy te wykazują wybiórczość w stosunku do żywicieli, i tak np. jedna atakuje tylko ptaki, inna - tylko ludzi, wśród których też jedni są mniej a inni bardziej dla nich atrakcyjni - co zależy od grupy krwi. I tak najbardziej zagrożona może czuć się osoba o grupie krwi A, w następnej kolejności jest ofiara z grupą krwi AB, potem z grupą B i na końcu - z grupą O.
 • Dzięki zmysłowi termicznemu, komary wyczuwają swoją ofiaręnakilometr(poprzezjejciepło).Natomiastichwspaniały wzrok pozwala ujrzeć obiekt ataku nawet w ciemnościach.
 • Komary, podobnie jak gzy, posiadają w ślinie, którą wstrzykują do rany ofiary substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi.
 • Ukąszenia komarów, żyjących w naszym obszarze geograficznym nie są niebezpieczne dla zdrowia. Natomiast gatunki z rodzaju widliszek, przenoszą pierwotniaki wywołujące zimnicę, czyli malarię. Występują przez całe lato, najczęściej w stajniach lub innych zabudowaniach. Jednak nie panikujmy - jeżeli spędzamy wakacje w kraju, widliszek nam nie zagraża, ponieważ wspomniane pierwotniaki w naszym klimacie nie przechodzą pełnego cyklu rozwojowego (bardziej sprzyjają im klimaty tropikalne). Ale warto wiedzieć, że widliszek ma ok. 8 mm długości oraz ciemnobrunatne plamki na skrzydłach.
 • Jeśli w przeszłości użądliła nas pszczoła lub osa, przy drugim takim zdarzeniu może pojawić się silna reakcja alergiczna. Zdarza się, że prowadzi ona do wstrząsu - wówczas załamuje się krążenie krwi dostarczającej tlen do tkanek organizmu. Skóra robi się nagle bardzo blada, zimna i wilgotna od potu. Puls jest słaby i szybki, a oddech przyspieszony i płytki. Chory zaczyna ziewać, wzdychać oraz oblizywać wargi, jakby odczuwał pragnienie. Wstrząsowi często towarzyszą mdłości i zawroty głowy, łzawienie oczu, obrzęk kończyn lub warg i pojawienie się czerwonych plam na skórze.
 • Jeśli ukąsi nas owad, przede wszystkim sprawdźmy, czy w tym miejscu tkwi żądło. Wyjmujemy je tępą krawędzią noża albo paznokciem, ostrożnie zdrapując je wyłącznie w jednym kierunku. Nie sięgajmy po pęsetę: żądło znajduje się w worku wypełnionym jadem i pęseta może przerwać worek i wprowadzić jad pod skórę. Skórę wokół miejsca użądlenia myjemy wodą i mydłem a następnie osuszamy papierową serwetą. Smarujemy środkiem łagodzącym ból.
 • Mrówkom do ataku i obrony służą szczęki, żądło i gruczoły produkujące substancje trujące. Mrówki, które nie mają żądła, atakują przeciwnika szczękami, a po zadaniu mu rany, kierują na nią odwłok i oblewają kwasem mrówkowym. Gatunki zaopatrzone w żądło nie wytwarzają kwasu mrówkowego, lecz inne trujące substancje organiczne. Rodzina mrówek obejmuje ponad pięć tysięcy gatunków.
 • Kleszcze są pasożytami żyjącymi w wilgotnych lasach, liściastych lub mieszanych. Przebywają na niskich krzewach i w trawie. Samica o długości ok. 4 mm, po napojeniu się krwią, powiększa się trzykrotnie. Kilka dni później składa jaja, po czym ginie. Wśród tych owadów, szczególnie niebezpieczne (zarówno dla ludzi jak i zwierząt) są kleszcze psie, będące przenosicielami kilku poważnych chorób, m.in. kleszczowego zapalenia mózgu. Wirus początkowo rozmnaża się w skórze i węzłach chłonnych, po czym przez krew dostaje się do głównego ośrodka układu nerwowego, gdzie powoduje uszkodzenie komórek nerwowych. Ukąszenie kleszcza nie boli, dlatego po powrocie ze spaceru po lesie warto sprawdzić, czy przypadkowo nie przynieśliśmy tego niechcianego gościa. Przyjrzyjmy się też naszemu psu – kleszcze najchętniej atakują okolice łba. A jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z kleszczem, poprośmy osobę doświadczoną o pomoc przy jego wyjmowaniu, aby w skórze nie został fragment tego owada.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak chronić oczy w pracy przy komputerze?

  Syndrom Widzenia Komputerowego CVS (ang. Computer Vision Syndrome) to termin, który powstał na określenie zespołu dolegliwości, które są rezultatem długotrwałej pracy przy komputerze. Dosięga on ponad 75% osób spędzających przed monitorem ponad dwie godziny dziennie.

 • Dziewięć pytań na temat grypy

  Pacjenci zadają lekarzom pytania. Każdy lekarz jest oczywiście zobowiązany do udzielenia wyczerpujących odpowiedzi. A wielu przedstawicieli tego zawodu jeszcze bardziej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, publikując czy to w prasie czy w wydawnictwach popularno-naukowych artykuły o tematyce zdrowotnej.

 • Jak nie przytyć w Święta?

  Święta dla wielu z nas są okazją do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Będąc zaproszonym na spotkanie świąteczne, zazwyczaj jesteśmy częstowani wyśmienitymi smakołykami. Trudno odmówić gdy mamy do wyboru świąteczne przysmaki. Jeżeli już dziś myślisz o tym, jak nie przytyć w Święta, przedstawiamy kilka sposobów, by temu zapobiec.

 • Guma ksantanowa (E415) – właściwości i zastosowanie. Czy szkodzi zdrowiu?

  Guma ksantanowa jest ważną substancją dodatkową z grupy emulgatorów i środków zagęszczających, stosowaną w wielu gałęziach przemysłu. Czy powszechność jej użycia powinna nas niepokoić? Czym jest guma ksantanowa, jakie ma właściwości i czy jest dla nas szkodliwa? 

 • Pektyna (E440) – właściwości i zastosowanie. Jak zrobić ją w domu?

  Pektyna to częsty gość w naszych kuchniach – zwłaszcza wtedy, gdy trwa sezon na przygotowywanie przetworów owocowych. Jest niezbędna do szybkiego nadania odpowiedniej konsystencji domowym konfiturom i dżemom. Czym jest pektyna, jakie ma właściwości i zastosowanie (również niekulinarne) i czy jest dla nas zdrowa? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij