Depresja ciążowa to rosnący problem
Katarzyna Szulik

Depresja ciążowa to rosnący problem

U współczesnych mam depresję ciążową diagnozuje się o połowę częściej niż u matek z wcześniejszego pokolenia – dowodzą wyniki badań opublikowanych na łamach pisma JAMA Network Open. Opracowano je na podstawie trwającego około 30 lat badania prowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Wnioski sformułowano w oparciu o porównanie informacji o zdrowiu psychicznym niemal 2400 kobiet z danymi pochodzącymi od ich córek, które zaszły w ciążę przed 24. rokiem życia.

Jak się okazało, współczesne ciężarne zapadały na depresję ciążową o połowę częściej od ich mam (odsetek zwiększył się o dokładnie 51 procent). Depresja ciążowa dotykała 17 procent matek ze starszego pokolenia oraz aż 25 procent tych urodzonych w latach 90.

Zwiększone ryzyko depresji to nie tylko swoisty znak czasów, ale także kwestia dziedziczna. Naukowcy szacują, że córki matek, które cierpiały na depresję ciążową są trzykrotnie bardziej narażone na jej wystąpienie w ciąży od tych, których mamy nie doświadczyły takich stanów.

Naukowcy planują kontynuować badanie w celu sprawdzenia, czy depresja ciążowa matek w jakikolwiek sposób wpłynie na ich dzieci, czyli badaniu zostanie poddane już trzecie pokolenie. Specjaliści będą ocenią relacje między dziećmi a matkami. 

Komu grozi depresja ciążowa?

Depresja ciążowa bywa lekceważona, ponieważ ten okres w życiu kobiety kojarzy się przede wszystkim z radosnym oczekiwaniem. Pozory bywają złudne – zmiana, którą niesie za sobą ciąża, wiąże się również z ogromnym stresem mogącym wpływać na ujawnienie się zaburzeń nastroju. W myśl psychologii ciąża to tzw. czynnik ascenizujący, a więc zaburzający normalne funkcjonowanie, co może wpływać na fizyczne i psychiczne osłabienie, a tym samym sprzyjać rozwojowi chorób i zaburzeń, wśród których znajduje się także depresja.

Na wystąpienie depresji ciążowej narażone są zwłaszcza kobiety, które w przeszłości doświadczały problemów psychicznych lub w ich rodzinach wystąpiła depresja ciążowa, ale również te, dla których z różnych względów ciąża nie była stanem wyczekiwanym i planowanym. 

Objawy i leczenie

Niezależnie od czynników ryzyka, należy zwracać szczególną uwagę na pojawianie się objawów mogących świadczyć o depresji ciążowej, które bywają zrzucanie na karb „burzy hormonów” towarzyszącej ciąży. Zmiany zachowania są widoczne zwłaszcza w pierwszym trymestrze – mowa o apatii i zmęczeniu przeplatanymi z okresami rozdrażnienia, złości i smutku. Jeśli są to stany krótkotrwałe, nad którymi można zapanować, sytuacja nie powinna budzić wątpliwości. Gdy jednak utrzymują się dłużej i zamiast mijać – pogłębiają się, konieczna może okazać się interwencja psychiatry. Leczenie kobiet z depresją ciążową musi odbywać się w porozumieniu z ginekologiem, który pomoże ocenić, jakie leki są bezpieczne (lub najmniej szkodliwe) dla zdrowia dziecka i matki. Trzeba jednak pamiętać, że żadne leczenie farmakologiczne nie jest obojętne dla przebiegu ciąży, więc przed sięgnięciem po leki warto spróbować psychoterapii, która może pomóc w uporaniu się z problemami dnia codziennego. 

Powiązane produkty

Depresja w ciąży szkodzi dziecku

Leczenie depresji ciążowej jest ważne, ponieważ stan psychiczny matki w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na dziecko. Mowa nie tylko o wynikających z tego faktu zaniedbaniach, takich jak niedojadanie czy lekceważenie zaleceń lekarzy, ale także o efektach długofalowych, ujawniających się już po narodzinach dziecka.

Badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii dowodzi, że stany depresyjne u matek w okresie ciąży i wczesnego macierzyństwa mogą wpływać na zaburzenia snu ich dzieci. U dzieci kobiet, które doświadczały stanów depresyjnych w okresie postnatalnym (mniej więcej do ukończenia przez dziecko 1 miesiąca) lub w czasie ciąży – częściej stwierdzano zaburzenia snu. Analogicznie – pozytywny nastrój w drugim i trzecim trymestrze w sposób znaczący zmniejszał ryzyko wystąpienia problemów ze snem u dzieci.

Wyniki badania podkreślają ważną rolę emocjonalnej kondycji matek w kontekście zdrowia ich dzieci po narodzinach. W tym sensie wspieranie matek w newralgicznym czasie ciąży i okresie następującym tuż po niej ma znaczenie nie tylko w kontekście zdrowia kobiet, ale także kształtowania późniejszych reakcji i zachowań ich dzieci. 

Depresja ciążowa i poporodowa

Depresji ciążowej nie należy mylić z depresją poporodową, choć oba stany mają oczywiste powiązania. Kobieta doświadczająca depresji w ciąży jest bardziej narażona na jej wystąpienie także po porodzie, lecz brak stanów depresyjnych w ciąży nie daje gwarancji, że nie pojawią się po przyjściu dziecka na świat. Ze statystyk wynika, że depresja jest najczęstszym powikłaniem okresu okołoporodowego, dotykającym więcej matek niż np. cukrzyca ciążowa. Zgodnie z szacunkami doświadcza jej od 10 do 15 procent matek. Wbrew nazwie, może rozpocząć się jeszcze przed narodzinami dziecka i trwać w nawet do roku po porodzie. Jej przejawy to ogólne obniżenie nastroju i brak zainteresowania dzieckiem. Symptomom tym towarzyszyć mogą problemy z zasypianiem, koncentracją, lęk, poczucie winy, a w skrajnych przypadkach także myśli samobójcze. Depresja bywa utożsamiana z tzw. baby bluesem, czyli zjawiskiem smutku poporodowego, które dotyka aż 80 procent matek. Mowa o chwilowym obniżeniu nastroju po porodzie związanym ze zmianą, przez którą w związku z tym faktem przechodzi organizm kobiety. 

Źródło: Rynek zdrowia, WP Parenting, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij