Polskie dzieci wciąż tyją
Katarzyna Szulik

Polskie dzieci wciąż tyją

Nie zażywają ruchu, żywią się niezdrowo i nie dosypiają, co skutkuje problemami z nadwagą i otyłością. Zgodnie z najnowszymi badaniami Instytutu Matki i Dziecka, polskie dzieci pozostają w niechlubnej, europejskiej czołówce pod względem wagi. W ostatnich latach, mimo licznych akcji prozdrowotnych, problem rośnie zamiast maleć.

Zgodnie z informacjami Instytutu, problemy z wagą rozpoczynają się już w pierwszych latach życia i rosną wraz z wiekiem. Jakkolwiek u półrocznych dzieci masa ciała zazwyczaj plasuje się w normie (odsetek maluchów z nadwagą i otyłością nie przekracza 10 procent), u w grupie trzylatków zbyt dużo waży około 25 proc. dzieci. Z kolei w grupie ośmiolatków problemy z nadwagą i otyłością dotyczą aż jednej trzeciej dzieci. 

Jedna czwarta chłopców ma problemy z wagą

Po wejściu w wiek nastoletni odsetek ten nieco spada, jednak jak pokazały badania Instytutu, ma przestrzeni kilku ostatnich lat zaobserwowano wzrost osób z nadwagą i otyłością w grupie 11-15 lat. Podczas gdy w 2014 roku stanowili oni niecałe 15 proc. ogółu, w roku 2018 jest to już niemal 20 procent. Problem nadmiernej wagi w największym stopniu dotyczy nastoletnich chłopców, wśród których odsetek nadwagi i otyłości wynosi niemal 20 procent, podczas gdy u dziewczyn w tym samym wieku problemy z nadmierną wagą ma 11 procent. W grupie trzynastoletnich chłopców w ostatnich latach zaobserwowano znaczący wzrost problemów z wagą. Podczas gdy w 2014 roku doświadczało ich około 19 proc. dzieci w tym wieku, w roku 2018 jest to już ponad 25 procent. Ogólny wzrost wagi dzieci w wieku szkolnym koreluje z wyższym wskaźnikiem BMI w tej grupie. 

Brak aktywności przekłada się na kilogramy

Głównymi przyczynami powiększania się zjawiska nadwagi i otyłości są brak wystarczającej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie. Jeszcze w 2014 roku odsetek trzynastolatków zażywających aktywności fizycznej przez przynajmniej godzinę każdego dnia wynosił 29 proc. obecnie jest to jedynie 17 procent. W grupie dziewcząt spadek był mniejszy, jednak ich aktywność także nie imponuje – w 2014 roku codziennie ćwiczyło niecałe 19 procent, obecnie nieco ponad 15 procent dziewcząt w tym wieku. 

Nawyki w dziedzinie aktywności fizycznej w pierwszej kolejności kształtują postawy domowników i najbliższych. Na drugim miejscu w przypadku dzieci jest szkoła, a dopiero na kolejnym rozmaite akcje profilaktyczne. Winą za ten stan rzeczy trzeba obarczyć rodziców, którzy stronią od aktywności, ale dużą część winy ponoszą szkoły, które często nie są w stanie zachęcić najmłodszych do ćwiczeń organizując ciekawe i angażujące zajęcia. Krokiem w stronę poprawy sytuacji była likwidacja całorocznych zwolnień lekarskich, co nastąpiło w 2015 roku. Od tej pory dziecko, u którego stwierdzono przeciwwskazania do udziału w zajęciach wychowania fizycznego, powinno móc wykonywać te ćwiczenia, które nie wpływają na jego schorzenia. 

Jeszcze w latach 70. nadmierną masę ciała miało mniej niż 10 proc. dzieci – wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia. Najwięcej uczniów zmagających się z nadwagą i otyłością jest w województwie mazowieckim – 32 proc. Na drugim miejscu w niechlubnym rankingu znalazło się łódzkie (29,8 proc.), a na trzecim lubelskie (24,6 proc.). Problem jest spory również na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najniższy wskaźnik problemów z wagą odnotowano w województwach śląskim (16,5 proc.), świętokrzyskim (18 proc.) i pomorskim (19 proc.). 

Polecane dla Ciebie

Sport to zdrowie – dla wszystkich

Po wejściu w dorosłość kwestia nadmiernej wagi znacząco się pogarsza. Gwałtowny wzrost wagi następuje po ukończeniu 18. roku życia. W grupie miedzy 18 a 25 rokiem życia odsetek osób z nadwagą bądź otyłością wynosi 27 procent, a między 35 a 39 rokiem mowa o nawet 70 proc. w przypadku mężczyzn i 39 u kobiet (podaje Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ 2).

WHO rekomenduje, żeby zdrowe osoby między 18 a 69 rokiem życia podejmowały 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku tygodniowo. Z badania Kantar Public „Poziom Aktywności fizycznej Polaków 2016” wynika jednak, że jedynie niecałe 20 proc. z nas spełnia wspomniane normy.

Na aktywność w czasie wolnym decyduje się mniej niż 20 proc. Polaków, w tym Ci, którzy traktują ją w kategoriach transportowych, na przykład dojeżdżając do pracy na rowerze. Jeśli jednak do aktywności fizycznej zaliczymy również tę podejmowaną w ramach pracy, odsetek zwiększa się do ponad 40 procent. 

Czym grożą nadwaga i otyłość?

Z otyłością wiąże się wiele chorób i powikłań. Nadmierna waga sprzyja rozwojowi nowotworów złośliwych, zwiększając ryzyko ich wystąpienia o nawet 40 proc, a także cukrzycy typu 2, chorób serca, układu oddechowego i stawów, nadciśnieniu oraz depresji. Skuteczna walka z otyłością może więc przyczynić się do spadku odsetku chorujących na inne schorzenia, a co za tym idzie obniżenia kosztów terapii. Na tym polu szczególnie aktywni powinni być lekarze rodzinni, którzy jako pierwsi mają szansę dostrzec problem, uświadomić go choremu i skierować na stosowne badania. W profilaktyce otyłości szczególne znaczenie mają regularne badania ciśnienia tętniczego, stężenia lipidów oraz glukozy. Leczeniu powinna towarzyszyć diagnoza skupiona nie tylko na objawach, ale także przyczynach otyłości. Często ich podłoże leży w zaburzeniach metabolicznych, ale w wielu wypadkach nadmierne przybieranie na wadze jest konsekwencją zaburzeń emocjonalnych, co wymaga ścisłej współpracy z psychologiem w trakcie terapii.

Wspomniane wnioski zostały przedstawione podczas konferencji „Czy to już epidemia otyłości w Polsce?” zorganizowanej przez Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Kardiologii w Warszawie. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij