Polskie dzieci wciąż tyją
Katarzyna Szulik

Polskie dzieci wciąż tyją

Nie zażywają ruchu, żywią się niezdrowo i nie dosypiają, co skutkuje problemami z nadwagą i otyłością. Zgodnie z najnowszymi badaniami Instytutu Matki i Dziecka, polskie dzieci pozostają w niechlubnej, europejskiej czołówce pod względem wagi. W ostatnich latach, mimo licznych akcji prozdrowotnych, problem rośnie zamiast maleć.

Zgodnie z informacjami Instytutu, problemy z wagą rozpoczynają się już w pierwszych latach życia i rosną wraz z wiekiem. Jakkolwiek u półrocznych dzieci masa ciała zazwyczaj plasuje się w normie (odsetek maluchów z nadwagą i otyłością nie przekracza 10 procent), u w grupie trzylatków zbyt dużo waży około 25 proc. dzieci. Z kolei w grupie ośmiolatków problemy z nadwagą i otyłością dotyczą aż jednej trzeciej dzieci. 

Jedna czwarta chłopców ma problemy z wagą

Po wejściu w wiek nastoletni odsetek ten nieco spada, jednak jak pokazały badania Instytutu, ma przestrzeni kilku ostatnich lat zaobserwowano wzrost osób z nadwagą i otyłością w grupie 11-15 lat. Podczas gdy w 2014 roku stanowili oni niecałe 15 proc. ogółu, w roku 2018 jest to już niemal 20 procent. Problem nadmiernej wagi w największym stopniu dotyczy nastoletnich chłopców, wśród których odsetek nadwagi i otyłości wynosi niemal 20 procent, podczas gdy u dziewczyn w tym samym wieku problemy z nadmierną wagą ma 11 procent. W grupie trzynastoletnich chłopców w ostatnich latach zaobserwowano znaczący wzrost problemów z wagą. Podczas gdy w 2014 roku doświadczało ich około 19 proc. dzieci w tym wieku, w roku 2018 jest to już ponad 25 procent. Ogólny wzrost wagi dzieci w wieku szkolnym koreluje z wyższym wskaźnikiem BMI w tej grupie. 

Brak aktywności przekłada się na kilogramy

Głównymi przyczynami powiększania się zjawiska nadwagi i otyłości są brak wystarczającej aktywności fizycznej oraz nieprawidłowe odżywianie. Jeszcze w 2014 roku odsetek trzynastolatków zażywających aktywności fizycznej przez przynajmniej godzinę każdego dnia wynosił 29 proc. obecnie jest to jedynie 17 procent. W grupie dziewcząt spadek był mniejszy, jednak ich aktywność także nie imponuje – w 2014 roku codziennie ćwiczyło niecałe 19 procent, obecnie nieco ponad 15 procent dziewcząt w tym wieku. 

Nawyki w dziedzinie aktywności fizycznej w pierwszej kolejności kształtują postawy domowników i najbliższych. Na drugim miejscu w przypadku dzieci jest szkoła, a dopiero na kolejnym rozmaite akcje profilaktyczne. Winą za ten stan rzeczy trzeba obarczyć rodziców, którzy stronią od aktywności, ale dużą część winy ponoszą szkoły, które często nie są w stanie zachęcić najmłodszych do ćwiczeń organizując ciekawe i angażujące zajęcia. Krokiem w stronę poprawy sytuacji była likwidacja całorocznych zwolnień lekarskich, co nastąpiło w 2015 roku. Od tej pory dziecko, u którego stwierdzono przeciwwskazania do udziału w zajęciach wychowania fizycznego, powinno móc wykonywać te ćwiczenia, które nie wpływają na jego schorzenia. 

Jeszcze w latach 70. nadmierną masę ciała miało mniej niż 10 proc. dzieci – wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia. Najwięcej uczniów zmagających się z nadwagą i otyłością jest w województwie mazowieckim – 32 proc. Na drugim miejscu w niechlubnym rankingu znalazło się łódzkie (29,8 proc.), a na trzecim lubelskie (24,6 proc.). Problem jest spory również na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najniższy wskaźnik problemów z wagą odnotowano w województwach śląskim (16,5 proc.), świętokrzyskim (18 proc.) i pomorskim (19 proc.). 

Powiązane produkty

Sport to zdrowie – dla wszystkich

Po wejściu w dorosłość kwestia nadmiernej wagi znacząco się pogarsza. Gwałtowny wzrost wagi następuje po ukończeniu 18. roku życia. W grupie miedzy 18 a 25 rokiem życia odsetek osób z nadwagą bądź otyłością wynosi 27 procent, a między 35 a 39 rokiem mowa o nawet 70 proc. w przypadku mężczyzn i 39 u kobiet (podaje Wieloośrodkowe Ogólnopolskie Badanie Stanu Zdrowia Ludności WOBASZ 2).

WHO rekomenduje, żeby zdrowe osoby między 18 a 69 rokiem życia podejmowały 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku tygodniowo. Z badania Kantar Public „Poziom Aktywności fizycznej Polaków 2016” wynika jednak, że jedynie niecałe 20 proc. z nas spełnia wspomniane normy.

Na aktywność w czasie wolnym decyduje się mniej niż 20 proc. Polaków, w tym Ci, którzy traktują ją w kategoriach transportowych, na przykład dojeżdżając do pracy na rowerze. Jeśli jednak do aktywności fizycznej zaliczymy również tę podejmowaną w ramach pracy, odsetek zwiększa się do ponad 40 procent. 

Czym grożą nadwaga i otyłość?

Z otyłością wiąże się wiele chorób i powikłań. Nadmierna waga sprzyja rozwojowi nowotworów złośliwych, zwiększając ryzyko ich wystąpienia o nawet 40 proc, a także cukrzycy typu 2, chorób serca, układu oddechowego i stawów, nadciśnieniu oraz depresji. Skuteczna walka z otyłością może więc przyczynić się do spadku odsetku chorujących na inne schorzenia, a co za tym idzie obniżenia kosztów terapii. Na tym polu szczególnie aktywni powinni być lekarze rodzinni, którzy jako pierwsi mają szansę dostrzec problem, uświadomić go choremu i skierować na stosowne badania. W profilaktyce otyłości szczególne znaczenie mają regularne badania ciśnienia tętniczego, stężenia lipidów oraz glukozy. Leczeniu powinna towarzyszyć diagnoza skupiona nie tylko na objawach, ale także przyczynach otyłości. Często ich podłoże leży w zaburzeniach metabolicznych, ale w wielu wypadkach nadmierne przybieranie na wadze jest konsekwencją zaburzeń emocjonalnych, co wymaga ścisłej współpracy z psychologiem w trakcie terapii.

Wspomniane wnioski zostały przedstawione podczas konferencji „Czy to już epidemia otyłości w Polsce?” zorganizowanej przez Instytut Matki i Dziecka oraz Instytut Kardiologii w Warszawie. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij