Rośliny lecznicze – 4 zaskakujące fakty
Anna Rutkowska

Rośliny lecznicze – 4 zaskakujące fakty

Mięta na ból brzucha, melisa na stres i lepszy sen, płukanka z szałwii przy bólu gardła – tak radziły nam nasze mamy i babcie. I bardzo dobrze! Rośliny lecznicze od setek lat wspierają nas w walce o zdrowie . Czego o nich nie wiecie? Sprawdźcie, to może was zaskoczyć!

Cynamon, mięta i spółka

Naukowcy badający właściwości cynamonu1 w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nutrients” zwrócili uwagę na to, że w czasach, gdy coraz częściej mówi się o uodparnianiu się bakterii na antybiotyki, warto przyjrzeć się roślinnym, a więc naturalnym środkom zwalczającym drobnoustroje. 

Najbardziej znanymi antybakteryjnymi roślinami są z pewnością czosnek, szałwia i tymianek. Żucie tego pierwszego może być nawet tymczasowym, lecz stosunkowo skutecznym sposobem na ból zęba. Jednak okazuje się, że w naszej kuchni znajdziemy też innych sojuszników w walce z groźnymi mikroorganizmami. Należy do nich cynamon, który także ma antybakteryjne właściwości2

Ale nie tylko. Ta aromatyczna przyprawa w tradycyjnej medycynie chińskiej używana jest również jako środek neurochronny. Czy słusznie? Zbadali to naukowcy z Uniwersytetu Rusha w Chicago3  i wygląda na to, że coś może być na rzeczy,  Okazało się, że trzy substancje zawarte w cynamonie – aldehyd cynamonowy, octan cynamylowy i alkohol cynamylowy, poprzez szereg reakcji chemicznych, zachodzących m.in. w nerkach, zmieniają się w... benzoesanu sodu. Ten zaś badacze uznali za substancję zdolną do zwiększenia ekspresji genu DJ-1, odpowiedzialnego za obronę antyoksydacyjną, a więc związaną również z ochroną komórek nerwowych. Na razie zbyt wcześnie, by mówić o przełomie w leczeniu takich chorób jak choroba Parkinsona, ponieważ mechanizm regulacji ekspresji genu DJ-1 jest wciąż słabo poznany, ale te odkrycia wydają się brzmieć obiecująco. 

Czy to wszystko? Nie. Cynamon kryje w sobie jeszcze jedną niespodziankę. Naukowcy ze Sri Lanki4  w 2015 roku wykazali, że cynamon może być potencjalnie przydatny jako środek wspierający leczenie cukrzycy typu II, jako substancja, która poprawia kontrolę glikemiczną .

Podobnie może być w przypadku… mięty. Sądzisz, że to przede wszystkim lek na ból brzucha czy odświeżacz oddechu? Z pewnością, ale możliwe, że wkrótce mięta będzie się nam kojarzyć również z leczeniem infekcji bakteryjnych. Jak opisują naukowcy z uniwersytetu w Benghazi w Libii5, skoncentrowane ekstrakty z mięty pieprzowej wykazują działanie antybakteryjne, choć należy zaznaczyć, że preparaty z tej rośliny podawane doustnie wykazują działanie hamujące wobec bakterii jedynie w przewodzie pokarmowym i drogach żółciowych, zaś efektywność działania może być zależna od sposobu ekstrakcji, jak również warunków wzrostu.  

Co więcej, mięta jest też antyoksydantem, dzięki zawartych w niej związkach fenolowych. Nie lekceważmy więc rad naszych babć, lecz sięgajmy po miętę częściej niż tylko w przypadku niestrawności.  

Głóg na serce

Głóg jest od wieków stosowany w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego. Wyniki licznych badań nad leczeniem zielem głogu opisali w 2010 roku irlandzcy naukowcy w artykule „Głóg we wspomaganiu leczenia chorób układu krążenia”6. Na ich podstawie stwierdzili, że roślinę można uznać za użyteczną we wspomaganiu leczenia chorób serca, szczególnie w przypadku mniej zaawansowanych stadiów choroby – od łagodnych po średnie. Co więcej, głóg uznano też za środek bezpieczny ze względu na jego nietoksyczność.

Ponieważ choroby układu krążenia to dziś najczęstsza przyczyna zgonów w naszej części świata, warto pamiętać o włączeniu naparów z głogu do diety. 

Powiązane produkty

Zioła to lepszy seks

O afrodyzjakach takich jak lubczyk czy żeń-szeń słyszał zapewne każdy. Mało kto jednak wie, że we Francji jako środka służącego zwiększeniu pobudzenia seksualnego używano także mięty. Trudno powiedzieć, czy skutecznie, wiadomo natomiast, że świat nauki potwierdził w tej kwestii działanie jeszcze jednej (prócz żeń-szenia), mało znanej Europejczykom rośliny. To Chrysactinia mexicana, której angielska nazwa brzmi Damianita daisy – roślina z tej samej rodziny co nasze stokrotki, rosnąca w Meksyku i południowo-zachodnich częściach USA. W badaniu7 przeprowadzonym w 2016 roku przez naukowców z Meksyku wykazano, że u szczurów, u których zaobserwowano problemy z zachowaniami seksualnymi, po podaniu substancji wyekstrahowanej z Chrysactinia mexicana poprawiła się wydolność seksualna. Co więcej, badaczom udało się także udowodnić antydepresyjne działanie „meksykańskiej stokrotki”, choć na razie również tylko na szczurach. Możliwe więc, że jeszcze o niej usłyszymy!

Rośliny lecznicze rosną wszędzie!

Pokrzywa, babka płesznik, mniszek lekarski – to prawdziwe gwiazdy w świecie fanów naturalnego leczenia. Ale jest jeszcze jedna roślina, o której zdrowotnym działaniu niewielu z nas wie. Z widzenia na pewno go znacie. Gdzieniegdzie porasta całe łąki drobnymi, żółtymi kwiatkami w postaci płaskich „guziczków”, mięciutkich w dotyku, ale o gorzkim, nieprzyjemnym zapachu. To wrotycz pospolity, roślina z rodziny astrowatych. Od tysięcy lat ma zastosowanie w medycynie ludowej8. Znali go już starożytni Grecy, rósł też w ogrodach Karola Wielkiego (VIII w.) czy w benedyktyńskich ogrodach przyklasztornych jako remedium na pasożyty układu pokarmowego, problemy z trawieniem, reumatyzm czy gorączkę.

Co ciekawe, ten popularny żółty chwast był też używany jako lek wywołujący poronienie lub też – paradoksalnie – w mniejszych dawkach stosowany jako środek zapobiegający utracie ciąży.

Badania szwedzkich naukowców z Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie9 wykazały, że olejek z wrotyczu całkiem skutecznie może też odstraszyć kleszcze, a w pewnym stopniu również komary – choć jeśli chodzi o te drugie, znacznie skuteczniejsze są chemiczne środki zawierające substancję oznaczaną jako DEET (N, N-Dietylo-m-toluamid), co wykazali z kolei belgijscy badacze10.  

Zaleca się jednak kontrolowanie upraw wrotyczu, ponieważ ta mocno ekspansywna roślina może zagrażać ekologicznej równowadze.

Źródła:
1)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586554/
2)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586554/
3)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3189510/
4)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4609100/
5)    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1878535211000232
6)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249900/
7)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27656650
8)    http://www.msuinvasiveplants.org/documents/mt_noxious_weeds/common_tansy.pdf
9)    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18283947
10)    https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10412905.1989.9699438

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak skutecznie zajść w ciążę?

    Decyzja o posiadaniu dziecka zapada w różnych momentach życia. Niektórzy pragną je mieć od razu po ślubie lub w momencie wspólnego zamieszkania, inni wolą poczekać kilka lat, chcąc ten czas wykorzystać na intensywny rozwój zawodowy, podróże bądź urządzanie domu. Bez względu na wszystko starania zwykle rozpoczynamy pełni dobrej nadziei, czasem zmaterializowanej w postaci paczki testów ciążowych. Czy takie planowanie to właściwe nastawienie? I czy w ogóle możliwa jest odpowiedź na pytanie: jak skutecznie zajść w ciążę?

  • Czym są naturalne kosmetyki do twarzy i włosów?

    Z pewnością mamy ostatnio do czynienia z prawdziwym boomem na naturalne kosmetyki do twarzy czy włosów — zarówno przygotowywanych samodzielnie, jak i tych dostępnych w drogeriach i aptekach. Ale co tak naprawdę znaczy „naturalne”?

  • Badania kontrolne a metryka

    Z wiekiem ryzyko zachorowania na wiele chorób rośnie. Dlatego, choć regularnie badać się powinno przez całe życie, tym bardziej należy zadbać o to w wieku dojrzałym. Jakich badań nie wolno pomijać?

  • Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze wykonać?

    Przyszła mama powinna podczas ciąży regularnie odwiedzać ginekologa oraz stosować się do jego zaleceń. To lekarz wyznacza terminy kolejnych badań prenatalnych, kierując się stanem zdrowia matki i płodu, a także biorąc pod uwagę ewentualne niepokojące sygnały. Jeśli wszystko jest w porządku, można przyjąć orientacyjny, uniwersalny kalendarz badań wyznaczony przez rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Jakie badania prenatalne w 3. trymestrze zwykle się wykonuje?

  • Jak podawać i dawkować leki homeopatyczne?

    Homeopatia to dziedzina medycyny alternatywnej istniejąca od 200 lat. Mimo że badacze wciąż nie są w stanie opisać jej działania w sposób, który satysfakcjonowałby świat nauki, wiadomo że niektóre badania potwierdziły pewną deklarowaną przez pacjentów skuteczność leczenia. Z tego powodu, że leki homeopatyczne nie mają skutków ubocznych, można rozważyć ich stosowanie. Należy przy tym być wiernym zasadom wypracowanym przez ekspertów od homeopatii w ciągu dekad jej istnienia.

  • Hemoroidy - objawy i leczenie. Czym są hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne?

    To jedna z tych dolegliwości, do których mało kto ma ochotę się przyznać nawet przed rodziną. Hemoroidy są przypadłością wstydliwą, krępującą, bywają obiektem żartów. Tymczasem problem dotyka milionów osób na całym świecie! Nie pozostawiajmy więc hemoroidów w strefie tabu, lecz dowiedzmy się o nich jak najwięcej.

  • Dieta po cesarskim cięciu, czyli jak najszybciej dojść do siebie po "cesarce"

    Cesarskie cięcie to inwazyjny zabieg chirurgiczny, po którym organizm kobiety regeneruje się znacznie dłużej niż w przypadku porodu siłami natury. Po zabiegu bardzo ważna jest dieta – dzięki odpowiednio dobranym składnikom zawartym w zróżnicowanych, lekkostrawnych potrawach, młoda mama szybko nabierze sił. Podpowiadamy, co można jeść po cesarce, żeby jak najszybciej stanąć na nogi.

  • 6 sposobów na poranione i pogryzione brodawki przy karmieniu piersią

    Na obrazkach ulotek promujących karmienie piersią wszystko wygląda tak pięknie. Uśmiechnięta mama, szczęśliwe niemowlę, pastelowe kolory. Niestety, rzeczywistość często mocno różni się od tego obrazka. Pogryzione brodawki podczas pierwszych dni karmienia piersią potrafią popsuć całą radość początków macierzyństwa. Ale są na to sposoby!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij