Przegląd kosmetyczki – czy wszystko jest nam potrzebne?
Dominika Chirek

Przegląd kosmetyczki – czy wszystko jest nam potrzebne?

Przed wakacjami warto zrobić porządek w kosmetykach. Wyrzucić przeterminowany lakier do paznokci czy napoczęty krem do rąk, który odnalazł się po kilku miesiącach na dnie szuflady w łazience. Ale przede wszystkim - zaopatrzyć się w dobry krem z filtrem, bo ten z zeszłego roku już się raczej nie będzie nadawał do użycia. Co jeszcze warto zrobić?

Lista składników i rewolucja w kosmetyczce

Czytanie listy składników kosmetyków może spowodować rewolucję w kosmetyczce. Nagle okazuje się, że ponad połowa naszych ulubionych produktów zawiera parabeny, które wcale nie są niezbędnymi konserwantami w kosmetykach. Jednak zamiast wyrzucać wszystko po kolei, lepiej uważniej zrobić następne zakupy, zwłaszcza przed letnim urlopem. Kosmetyków naturalnych jest na rynku całkiem sporo, trzeba tylko wiedzieć, jak ich szukać. 

Co na słońce?

Zacznijmy od ochrony przeciwsłonecznej. Producenci kosmetyków naturalnych oferują kremy z filtrem mineralnym. To filtr, który odbija szkodliwe promieniowanie słoneczne, a nie je pochłania – a tak działają filtry chemiczne. O negatywnym wpływie tych ostatnich na środowisko naturalne zrobiło się głośno, gdy na Hawajach uchwalono ustawę zakazującą sprzedaży kosmetyków przeciwsłonecznych zawierających dwa filtry chemiczne – oksybenzon i oktokarboksyl. Te substancje chemiczne niszczą rafy koralowe1. Nie trzeba być ekologiem, żeby wiedzieć, że to nieodwracalna dewastacja morskiego ekosystemu. 

Nie warto eksperymentować na własnej skórze i zastanawiać się nad potencjalnie szkodliwym wpływem takich filtrów na zdrowie. Filtry fizyczne (tak inaczej nazywamy filtry mineralne) mają przecież równie skuteczną ochronę przed słońcem. Trzeba tylko pamiętać, żeby nakładać krem z filtrem mineralnym po każdej kąpieli, bo woda łatwo go zmywa. 

Powiązane produkty

Bezpieczny dezodorant

Latem przyda się także nowy dezodorant. Najlepiej, żeby był bez alkoholu i aluminium. Alkohol jest szczególnie niewskazany do stosowania na skórę podrażnioną (np. po depilacji). Aluminium zaś jest kontrowersyjnym składnikiem dezodorantów. Badania na temat jego szkodliwości nie są jednoznaczne, a naukowcy w tej kwestii są podzieleni2,3.

Jednak to decyzje konsumentów, którzy chcą unikać tego składnika, skłaniają producentów do zmiany formulacji dezodorantów4. Stąd coraz więcej produktów, na opakowaniu których znajdziemy wyraźną informację „nie zawiera aluminium”. 

Producenci kosmetyków naturalnych od dawna nie używają aluminium w swoich produktach. Ten kontrowersyjny składnik zastępuje się sodą oczyszczoną, olejem kokosowym czy skrobią ziemniaczaną. Dlatego sporo osób poszukuje kosmetyków naturalnych, a także dezodorantów bez aluminium. 

Minimalistyczna pielęgnacja naturalna

W kosmetykach naturalnych obowiązuje zasada: mniej znaczy lepiej. Do pielęgnacji ciała niekoniecznie potrzeba pięciu osobnych preparatów. Jeśli wybierzemy balsam do ciała oparty na organicznym maśle shea i olejach roślinnych, będzie zarówno nawilżał, jak i odżywiał i ujędrniał skórę. 

Nietoksyczny lakier do paznokci

Poza pielęgnacją pamiętajmy o kosmetykach kolorowych. Lakiery do paznokci nie mogą w nieskończoność czekać na swój moment. Starych, zgęstniałych lepiej pozbyć się bez żalu. A przy zakupie nowych pamiętajmy, aby nie zawierały składników toksycznych i uważanych za niebezpieczne dla zdrowia, takich jak: DBP, toluen, formaldehyd (i jego pochodne) oraz kamfora5.

Na rynku jest coraz więcej takich nietoksycznych lakierów, a ich kolory i trwałość w niczym nie ustępują konwencjonalnym produktom do paznokci. Pastelowy róż na stopach nosi się znacznie lepiej, gdy mamy świadomość, że nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. 

Zmień kosmetyki na naturalne

Dostępne dziś kosmetyki naturalne w niczym nie ustępują innym produktom na rynku. Różnica jest widoczna dopiero na liście składników. Ekokosmetyki nie tylko nie zawierają szkodliwych chemicznych substancji, ale mają też więcej substancji aktywnych, pochodzenia roślinnego, a przez to skuteczniej działają. Warto przyjrzeć się własnej kosmetyczce i przeczytać listę składników ulubionych produktów, zamiast wierzyć bezkrytycznie reklamie producenta.  

Źródło:
1) https://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/hawaje-chca-zakazac-sprzedazy-niektorych-kremow-przeciwslonecznych,834246.html
2) http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/cancer-controversies/cosmetics-and-toiletries#Cosmetics0
3) http://www.fakt.pl/kobieta/zdrowie-i-fitness/nigdy-nie-uzywaj-takiego-dezodorantu-zawiera-szkodliwe-aluminium/mncvtwn
4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2797685/ 
5) https://www.rd.com/health/beauty/nail-polish-toxic-ingredients/

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij