Kosmetyki prosto z... kuchni
Agnieszka Szałańska

Kosmetyki prosto z... kuchni

Każdy z nas słyszał powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. A czy wiesz, że jesteś też tym, czym się pielęgnujesz? I czy wiesz, że możesz się pielęgnować tym, co jesz? To, co jest korzystne dla naszego organizmu od wewnątrz, bardzo często ma też pozytywny wpływ na jego zewnętrzną powłokę, czyli skórę i włosy. Podpowiadamy, jak nie wychodząc z kuchni, urządzić sobie w domu salon kosmetyczny.

Kojące kosmetyki z kuchennej szafki

Płatki owsiane to prawdziwy hit, zarówno kulinarny, jak i kosmetyczny. Mają mnóstwo witamin i mikroelementów, są źródłem krzemionki i cynku. Możesz przygotować z nich smakowitą maseczkę, która zapobiegnie łuszczeniu się skóry i złagodzi podrażnienia – zmiel garść płatków owsianych z bananem i gęstym jogurtem naturalnym, nałóż na twarz, szyję i dekolt i ciesz się naturalnym ukojeniem. Płatki owsiane mają też właściwości nawilżające, wygładzające i działają przeciwświądowo – mogą być prawdziwym ukojeniem dla alergicznej skóry. Wystarczy, że szklankę płatków owsianych ugotujesz w 2 litrach wody. Tak przygotowaną papkę dolej do kąpieli i korzystaj z jej dobrodziejstw. 

Podobny zabieg można wykonać z siemieniem lnianym. Kąpiel w lnianym kisielu nie tylko zrelaksuje, ale także nawilży i zmiękczy skórę, złagodzi stany zapalne, zaczerwienienia i uczucie swędzenia. Kisiel z siemienia lnianego możesz też zastosować jako łagodzącą maseczkę na twarz lub na włosy – pozostawiona na umytych włosach na godzinę doda im blasku i świetnie nawilży skórę głowy. 

Ze swoich antybakteryjnych i kojących właściwości znany jest również rumianek – możesz przygotować z niego parówkę na twarz lub ususzony wykorzystać do delikatnego peelingu – 2 łyżki zmielonych płatków owsianych (lub mąki owsianej) wymieszaj z suszonym rumiankiem. Dodaj wodę, żeby uzyskać satysfakcjonującą cię konsystencję, i delikatnie wmasuj peeling w twarz lub w usta.

Antybakteryjna moc natury 

Jeśli borykasz się z wypryskami i trądzikiem, też możesz zajrzeć do kuchennej szafki – znajdziesz w niej niejeden produkt, który pomoże ci złagodzić dolegliwości. Antyseptyczne działanie wykazuje na przykład ocet jabłkowy. Poza tym, że ma właściwości antybakteryjne, reguluje również pH skóry i rozjaśnia przebarwienia oraz znamiona. Możesz przygotować z niego ekspresową maseczkę oczyszczającą – pół startego jabłka zblenduj z łyżeczką oleju kokosowego i łyżeczką octu jabłkowego (nie wymieniaj go na inny, bo możesz zrobić sobie krzywdę!). Dla poprawienia konsystencji możesz dodać odrobinę mąki owsianej i tak przygotowaną papkę nałożyć na 5 minut na twarz, po czym spłukać letnią wodą.

Przeciwzapalnie działa także niepozorna przyprawa – kurkuma. Zawiera przeciwstarzeniowe antyoksydanty i może poprawiać koloryt skóry. Ale uważaj – ma silne właściwości barwiące, więc pozostawiona na skórze zbyt długo po prostu ją pobrudzi. 

Ze swoich leczniczych właściwości nie od dziś znany jest również miód. To panaceum na spierzchnięte zimą usta, ale nie tylko. Zwęża pory, oczyszcza, nawilża, przyspiesza gojenie i łagodzi podrażnienia, więc jeśli borykasz się z uciążliwą opryszczką lub zajadami, spróbuj sobie pomóc miodowym kompresem. Możesz użyć go również jako bazy do peelingu cukrowego lub jako składnika maseczek. Łyżeczkę miodu, pół pomidora i szczyptę kurkumy wymieszaj w blenderze. Dla poprawienia konsystencji dodaj mąki ziemniaczanej (może być też ryżowa lub owsiana) i nałóż na twarz na 5-10 minut (uwaga na farbującą kurkumę). Tak przygotowana maseczka nawilża i oczyszcza, a łagodne działanie kwasów owocowych zawartych w pomidorze nie podrażni wrażliwej skóry. Dla cery trądzikowej i dojrzałej polecamy nawilżająco-kojącą maseczkę, która dodatkowo wygładza skórę i niweluje stany zapalne. Łyżkę miodu wymieszaj z dwiema łyżkami zmielonych płatków owsianych, szczyptą cynamonu i odrobiną tłuszczu (oliwa z oliwek lub jakikolwiek olej roślinny). Maseczkę pozostaw na twarzy na mniej więcej 15 minut i gotowe.

Powiązane produkty

Odmładzające truskawki, kawa, cytryna

Jeśli chcesz zachować młodą i sprężystą skórę na dłużej, sięgnij po produkty spożywcze, które są źródłem naturalnych antyoksydantów. Świetnie sprawdzą się soczyste truskawki połączone z jogurtem i mąką ryżową, zastosowane jako maseczka. Przeciwzapalnie i odmładzająco zadziała również klasyczny peeling kawowy – kawa zawiera przeciwutleniacze, witaminy z grupy B i cenne dla skóry kwasy organiczne (mrówkowy, mlekowy, glikolowy, octowy). Jeśli połączysz mielone ziarno z oliwą z oliwek, zafundujesz sobie prawdziwą odmładzającą kurację. Oliwa z oliwek znana jest ze swoich właściwości wygładzających i przeciwzapalnych, stanowi źródło cennych dla zdrowia witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A i E), witamin z grupy B oraz witaminy C, co nadaje jej przeciwstarzeniowe właściwości. Taki kawowo-oliwny peeling możesz zastosować zarówno na twarz, jak i na całe ciało.

Naturalnym źródłem antyoksydantów jest również cytryna – odtłuszcza, rozświetla, dodaje blasku, a zastosowana na włosy po zabiegach pielęgnacyjnych zamknie łuski i zatrzyma w nich maksimum cennych składników.

Nawilżenie w zasięgu ręki

Borykasz się z bardzo suchą cerą? Skóra na głowie i dłoniach ma skłonność do przesuszania, a nawet pękania? Wypróbuj maski, masła i peelingi na bazie produktów mlecznych – jogurtu i śmietany. Ekstremalnie suchą, złuszczoną skórę ukoi maseczka z łyżeczki jogurtu, pół miękkiego awokado (źródło cennych witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych) i dwóch plasterków świeżego ogórka. Cerę naczynkową możesz potraktować superdelikatnym, oczyszczająco-nawilżającym peelingiem z mleka kokosowego i mąki ryżowej. Dla bardziej wytrzymałej skóry proponujemy łączenie mleka kokosowego z cukrowymi drobinami. Jeśli, poza nawilżeniem, chciałabyś również poprawić koloryt skóry, zmiksuj w blenderze jogurt naturalny lub śmietanę z łyżeczką prawdziwego kakao i dodaj mąkę owsianą, dla uzyskania satysfakcjonującej cię konsystencji. Stosuj jako maseczkę na twarz, szyję i dekolt i ciesz się wygładzoną, piękną cerą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

    Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij