×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jakie leki na przeziębienie w ciąży?

Przeziębienie to choroba, która szczególnie w sezonach infekcyjnych dotyka większą część naszej populacji. Nie oszczędza także kobiet spodziewających się dziecka. Jakie leki można bezpiecznie stosować na przeziębienie w ciąży?

Pospolite infekcje górnych dróg oddechowych najczęściej mają podłoże wirusowe. Objawy, które im towarzyszą (stan podgorączkowy lub gorączka, katar, kaszel, ból głowy i gardła, ogólne osłabienie), powinny stopniowo się zmniejszać i samoistnie ustąpić w ciągu 7 dni. Należy tu podkreślić, że nie ma skutecznego leku niszczącego wirusy wywołujące nieżyt górnych dróg oddechowych. Nasz organizm musi je zwalczyć sam. Wszystkie preparaty rutynowo stosowane podczas przeziębienia mają na celu nie wyleczenie choroby, tylko zmniejszenie występujących dolegliwości i poprawę samopoczucia, co jest niezwykle istotne szczególnie dla kobiet w ciąży. Pamiętajmy, że lepsze samopoczucie matki to również lepsze samopoczucie dziecka. 

Ciąża to stan, w którym przyjęcie każdego leku (nawet dostępnego bez recepty) powinno być omówione z lekarzem. Warto zatem zawsze rozpoczynać leczenie przeziębienia od domowych sposobów. Gorąca herbata, mleko z miodem czy imbir mogą się okazać zbawienne.

Co zrobić jednak, gdy tradycyjne metody nie skutkują?

Dane statystyczne pokazują, że prawie 90 proc. ciężarnych przyjmuje leki, zarówno te na receptę, jak i dostępne bez recepty. Które z nich wybrać, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku? 

Większość preparatów dozwolonych w ciąży zawiera naturalne składniki, takie jak kwiat lipy, syrop z malin, cytryna, imbir. Mogą one wspomóc domowe leczenie. Idealnie nadają się dla kobiet, u których sama myśl o spożyciu kanapki z czosnkiem wywołuje mdłości. Należy jednak zwracać uwagę na środki przygotowywane na bazie alkoholu i zdecydowanie ich unikać.

Jakie leki na przeziębienie w ciąży – ból – gorączka na celowniku

Ból głowy i gorączka dość często towarzyszą przeziębieniu. Udowodniono, że dyskomfort odczuwany przez matkę wywołuje stres u rozwijającego się płodu. Badania wykazały również, że utrzymująca się wysoka temperatura ciała (powyżej 38,9°C) zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, a także wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Nie zawsze odpoczynek, zimne okłady czy letnia kąpiel pomagają. Warto wówczas wdrożyć farmakoterapię. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym stosowanym w ciąży jest paracetamol. Można go przyjmować w standardowej dawce, czyli 1-2 tabletki co 4-6 godzin (maksymalna dawka paracetamolu na dobę to 4 gramy). Im jednak mniejsza dawka i krótszy czas stosowania, tym bezpieczniej.

Kobiety w ciąży nie powinny zażywać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ – np. ibuprofen) oraz kwasu acetylosalicylowego (aspiryna).

Jakie leki na przeziębienie w ciąży – pokonać katar

W trakcie przeziębienia najtrudniej sobie poradzić z katarem. Wiele preparatów dostępnych bez recepty zawiera niestety substancje, których stosowanie jest w ciąży niebezpieczne. Leków mających w składzie pseudoefedrynę czy fenylefrynę można używać wyłącznie wówczas, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Bezpieczne natomiast są woda morska oraz sól fizjologiczna (zarówno izotoniczna, jak i hipertoniczna 3 proc.), które można stosować bez ograniczeń – w postaci inhalacji, nebulizacji lub zakraplając bezpośrednio do nosa. Warto również pamiętać o olejkach eterycznych – miętowym, eukaliptusowym – które również nie będą szkodziły dziecku (pod warunkiem że nie zawierają alkoholu).

Jakie leki na przeziębienie w ciąży – kaszel i ból gardła

Kaszel, zarówno mokry, jak i suchy, bywa uciążliwy. Składniki większości syropów, takie jak ambroksol czy bromheksyna, zwiększają ilość produkowanej w drogach oddechowych wydzieliny oraz działają rozrzedzająco. Nie powinno się ich stosować głównie w pierwszym trymestrze ciąży. Podczas przyjmowania dawek terapeutycznych po ukończonym 28. tygodniu nie stwierdzono działań niepożądanych. 

Niebezpieczne mogą się okazać także łatwo dostępne leki na ból gardła, szczególnie przyjmowane w dużych ilościach. Większość z nich nie została przebadana na kobietach ciężarnych. Zarówno benzokainy, cetylpirydyny, jak i salicylanu choliny nie powinno stosować się w ciąży. Można natomiast w rozsądnych ilościach przyjmować pastylki zawierające benzydaminę lub chlorheksydynę. Najbezpieczniej jednak zacząć od substancji ziołowych, na bazie propolisu, porostu islandzkiego, szałwii, miodu czy rumianku.

A co z witaminą C? Badania dowodzą, że kwas askorbinowy nie ma wpływu na długość i intensywność objawów przeziębienia, mimo iż jest częstą składową popularnych leków. Udowodniono jedynie skuteczność jego stosowania przed infekcją u osób obciążonych dużym stresem psychofizycznym. W ciąży nie jest zakazany, ale należy zachować rozsądek w jego przyjmowaniu i nie zażywać dużych dawek.

Mimo dostępności tak znacznej liczby środków farmakologicznych, ciągłych badań i pojawiania się nowych preparatów najistotniejszym postępowaniem podczas przeziębienia nadal pozostaje odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów i odpowiednia dieta.

W przypadku utrzymywania się bądź nasilania dolegliwości powinniśmy pamiętać, aby zawsze – zwłaszcza kobiety w ciąży – skonsultować się z lekarzem w celu ewentualnego poszerzenia diagnostyki.

Podziel się: