Polski wynalazek: pierwszy na świecie bezprzewodowy stetoskop
Katarzyna Szulik

Polski wynalazek: pierwszy na świecie bezprzewodowy stetoskop

Stetoskop jest jednym z pierwszych i zarazem najbardziej powszechnych narzędzi diagnostycznych stosowanych przez medyków – przyszli lekarze wyposażają się w nie już na studiach. Dzięki innowacjom, nad którymi pracują również Polacy, w lekarskich gabinetach już niedługo pojawić się mogą zupełnie nowe urządzenia o tej funkcji.

Najbardziej zaawansowane prace nad stetoskopem w Polsce prowadzą naukowcy z Poznania. Założyciele firmy StethoMe, we współpracy z akustykami z Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz lekarzami z Kliniki Pneumologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,  stworzyli prototyp pierwszego na świecie bezprzewodowego, elektronicznego stetoskopu. Może on mierzyć nie tylko natężenie dźwięków, ale także temperaturę i przekazywać zarejestrowane dane na smartffona. 

Błędy to codzienność

Kluczowe dla działania urządzenia było opracowanie algorytmów umożliwiających identyfikację dźwięków wskazujących na konkretne schorzenia. To w dużym stopniu eliminuje błędy i dowolność w interpretacji wyników, co jak pokazują badania, ma miejsce bardzo często. Badanie na próbie 600 lekarzy rodzinnych ze Stanów Zjednoczonych pokazało, że tylko ¼ z nich była w stanie prawidłowo zinterpretować dźwięki wskazujące na zapalenie płuc po badaniu stetoskopem.

To, w jaki sposób lekarz jest w stanie ocenić odgłosy słyszalne dzięki stetoskopowi to wypadkowa wiedzy i doświadczenia, które u różnych lekarzy znajdują się na odmiennym poziomie. 

Stetoskop w każdym domu?

Urządzenie tego typu mogłoby być obsługiwane przez samych pacjentów, którzy za pośrednictwem aplikacji mogliby przesyłać wyniki lekarzowi w celu ich interpretacji. Możliwość samodzielnej kontroli stanu zdrowia w warunkach domowych, na przykład w odniesieniu do schorzeń górnych dróg oddechowych, mogłoby pomóc między innymi rodzicom zaniepokojonym schorzeniami ich dzieci.

Stetoskop StethoMe obecnie znajduje się w fazie testów, również w polskich szpitalach, co poprzedzi wprowadzenie go na rynek komercyjny, docelowo także w Europie i USA. 

Powiązane produkty

PAN także pracuje nad stetoskopem

Nad cyfrowym stetoskopem nowej generacji od 2015 roku pracują także naukowcy z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii  Nauk. Podobnie jak w przypadku badań z Poznania, punktem wyjścia tradycyjne stetoskopy z membraną nie są dostatecznie precyzyjne w przekazywaniu dźwięków, które mogą mieć ogromne znaczenie dla zdiagnozowania pacjenta. Cyfrowa obróbka wydobędzie z nich elementy normalnie niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Naukowcy porównują ten proces do edycji zdjęć udoskonalanych dzięki filtrom. Zastosowanie podobnej metody w stosunku do dźwięków pozwoli na ich dokładniejszą analizę.

Zdaniem dr Łukasza Nowaka, który prowadzi badania nad wspomnianą technologią, opracowanie cyfrowego stetoskopu może pomóc w stawianiu bardziej precyzyjnych diagnoz, a co za tym idzie w szybszym rozpoznawaniu schorzeń. Za jego pomocą bada się między innymi szmery sercowe u noworodków, mogące wskazywać wady tego narządu, jednak tylko 40 proc. postawionych w ten sposób diagnoz potwierdza się na dalszym etapie badań. W wielu sytuacjach niedoskonałość stetoskopu uniemożliwia dostrzeżenie problemu. Podstawowym zadaniem akustyków z PAN i lekarzy będzie porozumienie w zakresie dźwięków, które powinien rozpoznawać stetoskop i umiejętność rozpoznania ich źródeł.

Źródło: Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij