W bogatych krajach terapia onkologiczna jest skuteczniejsza
Katarzyna Szulik

W bogatych krajach terapia onkologiczna jest skuteczniejsza

Najlepsze efekty w leczeniu nowotworów uzyskują lekarze z Europy Zachodniej, USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii – informuje najnowszy raport CONCORDE-3 opracowany przez specjalistów z London School of Hygiene & Tropical Medicine. Jego wyniki wskazują także na duże dysproporcje w osiąganiu efektów leczenia między poszczególnymi krajami.

Wyniki wspomnianego badania epidemiologicznego zostały opublikowane na łamach pisma „Lancet” i dotyczą pięcioletnich przeżyć pacjentów onkologicznych analizowanych między 2010 a 2014 rokiem z 71 krajów, w tym z Polski. Wskazują one, że skuteczność terapii pozostaje w ścisłej korelacji z poziomem zamożności danego państwa – w krajach zachodniej Europy, USA czy Kanadzie odsetek pięcioletnich przeżyć jest znacznie wyższy nie tylko w porównaniu do krajów rozwijających się, ale też państw Europy Zachodniej. 

Pod uwagę brano wyniki leczenia 18 najczęściej występujących nowotworów, w tym piersi, płuca i jelita grubego. Przykładowo, w przypadku nowotworu piersi w USA odsetek pięcioletnich przeżyć wynosi aż 90 proc., podczas gdy w Indiach jedynie 66 procent. Dysproporcje w tym względzie dotyczą także Europy Wschodniej i Zachodniej. Odsetek pięcioletnich przeżyć na zachodzie wynosi 85 proc., natomiast na wschodzie 71 proc. 

W Polsce powoli zbliżamy się do średniej z zachodu Europy. Odsetek pięcioletnich przeżyć kobiet z rakiem piersi wynosi nieco mniej niż 80 proc. To ogromny wzrost w porównaniu z okresem 1995-99, gdy wynosił on zaledwie 67 proc. 

Będzie szczepionka na raka?

Postępy w leczeniu nowotworów wiążą się także z dużą aktywnością naukowców badających to zagadnienie. Jednym z najciekawszych, potencjalnie rewolucyjnych odkryć w tym względzie w ostatnich latach jest tzw. szczepionka antynowotworowa.

Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie opracowali metodę immunoterapii onkologicznej z użyciem szczepionki, która zamiast działać ogólnie, uderza w konkretne, zmutowane białka w guzie nowotworowym danego pacjenta. Jeśli wyniki ich badań potwierdzą się w większej skali, możemy mieć do czynienia z nowym lekiem na raka.

Istotą immunoterapii onkologicznej jest to, by „przekonać” organizm o tym, że komórki rakowe są ciałem obcym, które w ramach reakcji obronnej trzeba zwalczać. Próby tworzenia szczepionek przeciwnowotworowych były podejmowane, ale z niezbyt imponującymi wynikami – działały jedynie na niektórych pacjentów. 

Indywidualizacja szczepionki dała dobre rezultaty we wstępnych badaniach klinicznych na osobach z rakiem skóry. Naukowcy przypuszczają, że gdyby udało się wzmocnić działanie szczepionki, mogłaby oddziaływać także na inne rodzaje nowotworów. Wyniki badaczy z Bostonu potwierdzają rezultaty analiz naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore.

Które nowotwory są najgroźniejsze?

Najbardziej zabójcze nowotwory dla kobiet to kolejno rak płuc, piersi, jajnika i macicy. Wśród panów przeważa natomiast nowotwór prostaty oraz płuc. Trend wzrostowy w zakresie statystyk nowotworowych wskazują także dane Głównego Urzędu Statystycznego. Z początkiem lat 90. z powodu raka umierało około 20 proc. osób spośród wszystkich zgonów, a w 2015 roku było to już 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni niż kobiety. Lekarze wskazują, że codzienne nawyki mogą uchronić przed chorobą nowotworową. Zaniedbywana przez wielu regularna aktywność fizyczna pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka okrężnicy, piersi, trzonu macicy i prostaty o około połowę. Równie istotna jest dieta.

Jedzenie wysoko przetworzonej żywności oraz spożywanie powyżej 40 gramów czystego alkoholu przez kobiety i ponad 60 gramów przez mężczyzn dziennie są wskazywane jako przyczyny około 40 proc. nowotworów złośliwych. Specjaliści wskazują również, że plan dnia i dieta mają wpływ w około 50 proc. na to, czy i jak rozwijają się nowotwory. 

Źródło: PAP, ABCzdrowie, Medexpress

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij