×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

W bogatych krajach terapia onkologiczna jest skuteczniejsza

Najlepsze efekty w leczeniu nowotworów uzyskują lekarze z Europy Zachodniej, USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii – informuje najnowszy raport CONCORDE-3 opracowany przez specjalistów z London School of Hygiene & Tropical Medicine. Jego wyniki wskazują także na duże dysproporcje w osiąganiu efektów leczenia między poszczególnymi krajami.

Wyniki wspomnianego badania epidemiologicznego zostały opublikowane na łamach pisma „Lancet” i dotyczą pięcioletnich przeżyć pacjentów onkologicznych analizowanych między 2010 a 2014 rokiem z 71 krajów, w tym z Polski. Wskazują one, że skuteczność terapii pozostaje w ścisłej korelacji z poziomem zamożności danego państwa – w krajach zachodniej Europy, USA czy Kanadzie odsetek pięcioletnich przeżyć jest znacznie wyższy nie tylko w porównaniu do krajów rozwijających się, ale też państw Europy Zachodniej. 

Pod uwagę brano wyniki leczenia 18 najczęściej występujących nowotworów, w tym piersi, płuca i jelita grubego. Przykładowo, w przypadku nowotworu piersi w USA odsetek pięcioletnich przeżyć wynosi aż 90 proc., podczas gdy w Indiach jedynie 66 procent. Dysproporcje w tym względzie dotyczą także Europy Wschodniej i Zachodniej. Odsetek pięcioletnich przeżyć na zachodzie wynosi 85 proc., natomiast na wschodzie 71 proc. 

W Polsce powoli zbliżamy się do średniej z zachodu Europy. Odsetek pięcioletnich przeżyć kobiet z rakiem piersi wynosi nieco mniej niż 80 proc. To ogromny wzrost w porównaniu z okresem 1995-99, gdy wynosił on zaledwie 67 proc. 

Będzie szczepionka na raka?

Postępy w leczeniu nowotworów wiążą się także z dużą aktywnością naukowców badających to zagadnienie. Jednym z najciekawszych, potencjalnie rewolucyjnych odkryć w tym względzie w ostatnich latach jest tzw. szczepionka antynowotworowa.

Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie opracowali metodę immunoterapii onkologicznej z użyciem szczepionki, która zamiast działać ogólnie, uderza w konkretne, zmutowane białka w guzie nowotworowym danego pacjenta. Jeśli wyniki ich badań potwierdzą się w większej skali, możemy mieć do czynienia z nowym lekiem na raka.

Istotą immunoterapii onkologicznej jest to, by „przekonać” organizm o tym, że komórki rakowe są ciałem obcym, które w ramach reakcji obronnej trzeba zwalczać. Próby tworzenia szczepionek przeciwnowotworowych były podejmowane, ale z niezbyt imponującymi wynikami – działały jedynie na niektórych pacjentów. 

Indywidualizacja szczepionki dała dobre rezultaty we wstępnych badaniach klinicznych na osobach z rakiem skóry. Naukowcy przypuszczają, że gdyby udało się wzmocnić działanie szczepionki, mogłaby oddziaływać także na inne rodzaje nowotworów. Wyniki badaczy z Bostonu potwierdzają rezultaty analiz naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore.

Które nowotwory są najgroźniejsze?

Najbardziej zabójcze nowotwory dla kobiet to kolejno rak płuc, piersi, jajnika i macicy. Wśród panów przeważa natomiast nowotwór prostaty oraz płuc. Trend wzrostowy w zakresie statystyk nowotworowych wskazują także dane Głównego Urzędu Statystycznego. Z początkiem lat 90. z powodu raka umierało około 20 proc. osób spośród wszystkich zgonów, a w 2015 roku było to już 26 proc. Na choroby nowotworowe częściej umierają mężczyźni niż kobiety. Lekarze wskazują, że codzienne nawyki mogą uchronić przed chorobą nowotworową. Zaniedbywana przez wielu regularna aktywność fizyczna pomoże zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka okrężnicy, piersi, trzonu macicy i prostaty o około połowę. Równie istotna jest dieta.

Jedzenie wysoko przetworzonej żywności oraz spożywanie powyżej 40 gramów czystego alkoholu przez kobiety i ponad 60 gramów przez mężczyzn dziennie są wskazywane jako przyczyny około 40 proc. nowotworów złośliwych. Specjaliści wskazują również, że plan dnia i dieta mają wpływ w około 50 proc. na to, czy i jak rozwijają się nowotwory. 

Źródło: PAP, ABCzdrowie, Medexpress


Podziel się: