Filtry UV w kosmetykach zimowych. Co powinieneś wiedzieć?
Krzysztof Słomiak

Filtry UV w kosmetykach zimowych. Co powinieneś wiedzieć?

Nie tylko w okresie letnim powinniśmy chronić naszą skórę przed promieniami słonecznymi. Wydawać by się mogło, że zima jest okresem bezpiecznym i nic nam nie grozi, kiedy wychodzimy do pracy z słoneczny dzień. Zimą, niewielu z nas pamięta o stosowaniu kremów z filtrem UV – mówią o tym wszelkie badania konsumenckie oraz statystyki. Każdy jednak z nas zna osobę, która lubi jeździć na nartach i zwykle te osoby, zimą możemy zobaczyć bardzo mocno opalone czy nawet poparzone, w szczególności na twarzy. Jak to jest, że nawet teraz, kiedy temperatury są niskie, możemy oparzyć naszą skórę? Kiedy i jakie powinno się stosować kremy z filtrem UV?

Promieniowanie UVA i UVB

Słońce wysyła do naszej planety promieniowanie niezależnie od pory roku. Co ciekawe, nawet jeśli słońce jest zasłonięte przez chmury, promieniowanie dociera do ziemi. Jest ono słabsze, ale jest.

Promieniowanie ultrafioletowe (UV), które dociera do powierzchni Ziemi składa się w uproszczeniu z dwóch komponentów. Promieniowania UVA, które jest główną częścią, gdyż stanowi aż 95% promieniowania oraz promieniowania UVB, które stanowi pozostałe 5%. Promieniowanie UVA, nie jest zatrzymywane przez chmury, a więc działa na naszą skórę prawie zawsze. Ponieważ penetruje ono do skóry właściwej, czyli do drugiej warstwy skóry. Przy dłuższym czasie ekspozycji może uszkodzić komórki skóry. Promieniowanie UVA odpowiada za fotostarzenie się skóry, powstanie fotouczuleń i alergii, zwykle w postaci reakcji miejscowych, aż do trwałych przebarwień i plam.

Promieniowanie UVB jest promieniowaniem o wysokiej energii, jednak jest zatrzymywane i odbijane przez chmury. Docierając do powierzchni skóry, działa powierzchniowo na naskórek i nie wnika do skóry właściwej. Promieniowanie UVB jest odpowiedzialne za stymulowanie melanocytów (komórek barwnikowych skóry) i powstawanie opalenizny, ale też oparzenia słoneczne oraz indukowanie zmian nowotworowych. Dlatego należy chronić skórę przed obydwoma rodzajami promieniowania UV.

Filtry UV

Istnieją dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych. Filtry chemiczne – które wnikają w naskórek pochłaniają promienie słoneczne. Są tańsze oraz bardziej dostępne na rynku. Filtry fizyczne są odrobinę droższe, lecz nie wnikają do naskórka. Ich zasada działania opiera się na tworzeniu na powierzchni skóry cienkiej warstwy, która odbija lub rozprasza promienie słoneczne. Filtry te zwykle znajdują się w preparatach dla dzieci oraz dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Powiązane produkty

Który filtr lepszy?

W zasadzie nie ma filtra idealnego. Żaden krem do opalania z filtrem nie chroni skóry w 100% i trzeba o tym pamiętać. Najpopularniejszym wskaźnikiem siły filtra jest wartość SPF (Sun Protection Factor) dla promieniowania UVB. Stosuje się również wartości PPD (Peristent Pigment Darkening) i IPD (Instant Pigment Darkening) dla określenia ochrony przed promieniowaniem UVA.

SPF to wskaźnik stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Mieści się on w skali 2-50. Oznacza on jak długo dłużej możemy pozostać na Słońcu z zastosowaniem kremu z filtrem do powstania pierwszego podrażnienia lub rumienia skórnego, niż bez jego użycia.

SPF 10 oznacza, że do oparzenia dojdzie po 10-krotnie dłuższym czasie (przykładowo 40 minut) po nałożeniu preparatu niż bez zastosowania filtra (przykładowo 4 minuty – średni czas oparzenia skóry bez zastosowania filtra w letni słoneczny dzień). Czyli im wyższa wartość SPF, tym wyższa ochrona.

Wyróżnia się 5 stopni ochrony:

• stopień ochrony słaby - SPF 2-6
• stopień ochrony średni - SPF 8-12
• stopień ochrony wysoki - SPF 15-25
• stopień ochrony bardzo wysoki - SPF 30-50
• stopień ochrony ultrawysoki - SPF >50

Stopień ochrony przed promieniowaniem UVA jest trudniejszy do określenia, gdyż promieniowanie to nie powoduje zaczerwienienia skóry czy bólu. Dlatego też dla ochrony przed tym promieniowaniem stosuje się inne wskaźniki.

Filtry a zabawa na Słońcu

Zarówno latem jak i zimą powinniśmy chronić naszą skórą przed promieniowaniem słonecznym. U dorosłych szczególnie wrażliwa na podrażnienia jest skóra ust, uszu i nosa. Zimą, kiedy powietrze jest mroźne i suche ulega ona znacznie szybciej przesuszaniu i łuszczeniu się. Dlatego krem z odpowiednim filtrem (np. SPF 6 w pomadce, czy SPF 15 w kremach do twarzy) będzie wystarczający. U niemowląt i małych dzieci zaleca się stosowanie filtrów fizycznych, które nie są wchłaniane przez skórę. W przypadku dzieci zalecanym, najniższym filtrem przeciwsłonecznym powinny być preparaty z SPF 30. W przypadku osób o jasnej karnacji oraz o skórze wrażliwej, SPF powinien wynosić nie mniej niż 50. Powinno się też zadbać, aby preparat stosowany zawierał ochronę przed promieniami UVA i UVB. Większość preparatów działa jednak kompleksowo.

Promieniowanie działa o wiele intensywniej na dużych wysokościach. To dlatego w górach też możemy się opalić. Z jednej strony znaczenie ma wysokość i gęstość powietrza, z drugiej strony śnieg odbija promieniowanie i jesteśmy bombardowani promieniami Słońca ze wszystkich stron. Podobnie działa tafla wody.

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinno się nakładać na 20 minut przed ekspozycją słoneczną, wtedy ich skuteczność jest największa. Powinno się dokładać dodatkowe dawki kosmetyków ochronnych po każdej kąpieli wodnej oraz aktywności fizycznej (czytaj kiedy skóra się spoci).

Na koniec przestroga. Trzeba pamiętać, że nie ma zdrowej opalenizny. I tak samo nie ma zdrowego opalania się. Promienie Słońca powodują fotostarzenie się skóry oraz indukują ryzyko powstaną jej nowotworów. Dlatego powinno się z nich korzystać z rozwagą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy oraz stymulatorów kolagenowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij