Mieszkaniem i dodatkiem do pensji – tak prowincja zabiega o lekarzy
Katarzyna Szulik

Mieszkaniem i dodatkiem do pensji – tak prowincja zabiega o lekarzy

Wypowiadanie klauzul opt-out ujawniło bolesne, kadrowe braki w polskiej ochronie zdrowia, widoczne nie tylko na prowincji, ale też w części dużych miast. Część samorządów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zaoferować lekarzom atrakcyjne bonusy i dodatki w zamian za pracę.

Jako jeden z pierwszych ofertę dla młodych medyków przygotował Szczecin, który kusi absolwentów kierunków medycznych preferencyjnym wynajmem mieszkań. Na mocy porozumienia podpisanego z dyrektorami szczecińskich szpitali, do dyspozycji absolwentów kierunków medycznych przekazanych zostanie 14 mieszkań z puli TBS wykończonych pod klucz.

Program przewiduje opłacenie przez miasto połowy wkładu własnego wymaganego do wynajmu mieszkania w ramach TBS (25 tys. zł), natomiast drugą pokryć może sam absolwent bądź jego pracodawca. Umowa najmu musi zostać zawarta na minimum 3 lata z możliwością przedłużenia. 

Przywilej medyków

Wspomniany program obejmuje nie tylko medyków, ale także absolwentów innych kierunków oraz pracowników z dziedzin zawodowych uznanych przez miasto za szczególnie istotne. Sytuacja lekarzy jest o tyle niezwykła, że na mocy porozumienia ze szpitalami miasto zrezygnowało ze standardowego naboru wniosków do programu, by zachęcić medyków do pozostania w Szczecinie. Bliskość Niemiec skłania wielu z nich do natychmiastowej wyprowadzki za granicę, wiec ta inicjatywa ma być sposobem na zahamowanie tego trendu. 

Stypendia i dodatki do pensji

Problem z niedoborem medyków mają również Wadowice. Tamtejszy samorząd postanowił zachęcać lekarzy do zatrudniania się w lokalnych placówkach ochrony zdrowia dodatkiem do pensji wynoszącym 1000 złotych. Taką gratyfikację mają otrzymać rezydenci specjalizujący się w chorobach wewnętrznych. Z kolei w Oświęcimiu władze przygotowały stypendia „na zachętę” dla studentów medycyny, którzy po rezydenturze zdecydują się na pracę w miejskim szpitalu. W podobny sposób władze Zielonej Góry chcą zatrzymać absolwentów Wydziału Lekarskiego tamtejszego uniwersytetu. 

Lekarzy wciąż brakuje

Lokalne inicjatywy mogą pomóc w doraźnym uzupełnieniu braków kadrowych w poszczególnych miejscach w Polsce, ale jedynym sposobem na zażegnanie problemu na dobre jest zwiększenie finansowania służby zdrowia – mówią lekarze. Obecnie w Polsce jest nieco ponad 170 tys. lekarzy, co daje 2,3 medyka na 1000 mieszkańców. Na tej podstawie plasujemy w ostatniej dziesiątce krajów OECD i zajmujemy ostatnią pozycję w Europie spośród krajów uwzględnionych w najnowszym raporcie organizacji. Średnia OECD wynosi 3,4 lekarza na 1000 mieszkańców, a najwięcej medyków pracuje w Grecji, Austrii i Portugalii. 

Polska znajduje się w ogonie państw OECD również jeśli chodzi o wydatki na zdrowie. W 2016 roku na ten cel w przeliczeniu na mieszkańca wydaliśmy 1798 dolarów, co daje nam przedostanie miejsce w Europie po Łotwie, gdzie rząd przeznacza na opiekę zdrowotną 1500 dolarów. Unijna średnia jest ponad dwa razy wyższa i wynosi 4 tys. dolarów per capita.

Źródło: Rzeczpospolita, Raport OECD

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij