Mieszkaniem i dodatkiem do pensji – tak prowincja zabiega o lekarzy
Katarzyna Szulik

Mieszkaniem i dodatkiem do pensji – tak prowincja zabiega o lekarzy

Wypowiadanie klauzul opt-out ujawniło bolesne, kadrowe braki w polskiej ochronie zdrowia, widoczne nie tylko na prowincji, ale też w części dużych miast. Część samorządów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zaoferować lekarzom atrakcyjne bonusy i dodatki w zamian za pracę.

Jako jeden z pierwszych ofertę dla młodych medyków przygotował Szczecin, który kusi absolwentów kierunków medycznych preferencyjnym wynajmem mieszkań. Na mocy porozumienia podpisanego z dyrektorami szczecińskich szpitali, do dyspozycji absolwentów kierunków medycznych przekazanych zostanie 14 mieszkań z puli TBS wykończonych pod klucz.

Program przewiduje opłacenie przez miasto połowy wkładu własnego wymaganego do wynajmu mieszkania w ramach TBS (25 tys. zł), natomiast drugą pokryć może sam absolwent bądź jego pracodawca. Umowa najmu musi zostać zawarta na minimum 3 lata z możliwością przedłużenia. 

Przywilej medyków

Wspomniany program obejmuje nie tylko medyków, ale także absolwentów innych kierunków oraz pracowników z dziedzin zawodowych uznanych przez miasto za szczególnie istotne. Sytuacja lekarzy jest o tyle niezwykła, że na mocy porozumienia ze szpitalami miasto zrezygnowało ze standardowego naboru wniosków do programu, by zachęcić medyków do pozostania w Szczecinie. Bliskość Niemiec skłania wielu z nich do natychmiastowej wyprowadzki za granicę, wiec ta inicjatywa ma być sposobem na zahamowanie tego trendu. 

Stypendia i dodatki do pensji

Problem z niedoborem medyków mają również Wadowice. Tamtejszy samorząd postanowił zachęcać lekarzy do zatrudniania się w lokalnych placówkach ochrony zdrowia dodatkiem do pensji wynoszącym 1000 złotych. Taką gratyfikację mają otrzymać rezydenci specjalizujący się w chorobach wewnętrznych. Z kolei w Oświęcimiu władze przygotowały stypendia „na zachętę” dla studentów medycyny, którzy po rezydenturze zdecydują się na pracę w miejskim szpitalu. W podobny sposób władze Zielonej Góry chcą zatrzymać absolwentów Wydziału Lekarskiego tamtejszego uniwersytetu. 

Powiązane produkty

Lekarzy wciąż brakuje

Lokalne inicjatywy mogą pomóc w doraźnym uzupełnieniu braków kadrowych w poszczególnych miejscach w Polsce, ale jedynym sposobem na zażegnanie problemu na dobre jest zwiększenie finansowania służby zdrowia – mówią lekarze. Obecnie w Polsce jest nieco ponad 170 tys. lekarzy, co daje 2,3 medyka na 1000 mieszkańców. Na tej podstawie plasujemy w ostatniej dziesiątce krajów OECD i zajmujemy ostatnią pozycję w Europie spośród krajów uwzględnionych w najnowszym raporcie organizacji. Średnia OECD wynosi 3,4 lekarza na 1000 mieszkańców, a najwięcej medyków pracuje w Grecji, Austrii i Portugalii. 

Polska znajduje się w ogonie państw OECD również jeśli chodzi o wydatki na zdrowie. W 2016 roku na ten cel w przeliczeniu na mieszkańca wydaliśmy 1798 dolarów, co daje nam przedostanie miejsce w Europie po Łotwie, gdzie rząd przeznacza na opiekę zdrowotną 1500 dolarów. Unijna średnia jest ponad dwa razy wyższa i wynosi 4 tys. dolarów per capita.

Źródło: Rzeczpospolita, Raport OECD

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij