Pielęgniarki i położne chcą strategii
Katarzyna Szulik

Pielęgniarki i położne chcą strategii

Od kilku miesięcy opinię społeczną zaprząta przede wszystkim sytuacja lekarzy, jednak ich problemy są ściśle powiązane z pracą pielęgniarek i położnych. Trwają prace nad stworzeniem strategii rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, która ma zaradzić największej bolączce zawodu, czyli niedoborom kadrowym.

Niskie zarobki, mały prestiż zawodu i brak zastępowalności pokoleniowej to główne problemy dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej. Jego przedstawicielki i przedstawiciele wielokrotnie domagali się poprawy swojej sytuacji organizując strajki i „białe miasteczka”, jednak żaden z protestów nie przyniósł ostatecznego rozwiązania ich problemów. 

W 2015 roku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wywalczył wzrost wynagrodzeń po 400 zł przez kolejne 4 lata. Podwyżki są faktem, jednak nie ustalono, w jakiej formie mają być wypłacane. W efekcie zamiast zwiększenia pensji podstawowej, pielęgniarki i położne zazwyczaj otrzymują je w formie dodatków do pensji, co ma ogromne znaczenie między innymi w kontekście ich przyszłych emerytur.

Ustawa o minimalnych płacach w zdrowiu przewiduje natomiast 4 tys. zł dla każdej pielęgniarki i położnej z dyplomem magistra oraz 2,5 tys. zł dla wykonujących zawód bez specjalizacji.

Strategia na bolączki

Wspomniana strategia ma wyznaczyć kierunki rozwoju zawodu i wskazać metody rozwiązania jego największych problemów, jednak wstępne wersje projektu nie budzą entuzjazmu pielęgniarek i położnych. Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas uważa, że w dokumencie zabrakło właśnie tego, na co najbardziej liczono, czyli konkretów. Pielęgniarki i położne chciałyby określenia jasnych i czytelnych zasad monitoringu liczby przedstawicielek swojego zawodu w ochronie zdrowia, co pokazałoby skalę niedoborów. Na tej podstawie powinny zostać ustalone minimalne normy zatrudnienia, których wypełnienie miałoby być warunkiem podpisania kontraktu z NFZ. Tylko w ten sposób warunki pracy pielęgniarek mogą się polepszyć – uważa szefowa NRPiP. Poprawa warunków placowych jest kluczowa, by móc przyciągnąć do zawodu nowe osoby. 

Protest lekarzy uderza w pielęgniarki?

W strategii nie ominięto kwestii wzrostu płac, ale nie przewidziano ujęcia tej zmiany w formie ustawy, która gwarantowałaby osiągnięcie akceptowalnego dla wszystkich pułapu wynagrodzeń. Problem już teraz jest duży, a wypowiadanie klauzul opt-out przez lekarzy tylko go pogłębił. Pielęgniarki obawiają się, że odmowa pracy przez medyków dla nich oznaczać będzie dodatkowe obowiązki, z którymi już teraz radzą sobie z trudem. 

Drastyczne braki kadrowe

Samorząd pielęgniarek przy okazji prezentacji strategii przedłożył analizę demograficzną zawodu do roku 2033. Zgodnie z przewidywaniami, w 2033 roku zabraknie niemal 170 tys. pielęgniarek i położnych. Z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przewiduje, że do 2022 roku będzie ich o 50 tysięcy za mało. By zahamować ten trend, uprawienia pielęgniarskie powinno uzyskiwać prawie dwa razy więcej osób niż obecnie. Aktualna liczba wynosi 4487 pielęgniarek rocznie, a 4368 brakuje, by zapewnić obsadę wszystkich placówek. Jeśli natomiast chcielibyśmy osiągnąć średnią dla państw OECD, wynoszącą 9,3 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, każdego roku do zawodu musiałoby trafiać dodatkowo ponad 8 tysięcy pielęgniarek. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij