Pielęgniarki i położne chcą strategii
Katarzyna Szulik

Pielęgniarki i położne chcą strategii

Od kilku miesięcy opinię społeczną zaprząta przede wszystkim sytuacja lekarzy, jednak ich problemy są ściśle powiązane z pracą pielęgniarek i położnych. Trwają prace nad stworzeniem strategii rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, która ma zaradzić największej bolączce zawodu, czyli niedoborom kadrowym.

Niskie zarobki, mały prestiż zawodu i brak zastępowalności pokoleniowej to główne problemy dotyczące zawodu pielęgniarki i położnej. Jego przedstawicielki i przedstawiciele wielokrotnie domagali się poprawy swojej sytuacji organizując strajki i „białe miasteczka”, jednak żaden z protestów nie przyniósł ostatecznego rozwiązania ich problemów. 

W 2015 roku Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wywalczył wzrost wynagrodzeń po 400 zł przez kolejne 4 lata. Podwyżki są faktem, jednak nie ustalono, w jakiej formie mają być wypłacane. W efekcie zamiast zwiększenia pensji podstawowej, pielęgniarki i położne zazwyczaj otrzymują je w formie dodatków do pensji, co ma ogromne znaczenie między innymi w kontekście ich przyszłych emerytur.

Ustawa o minimalnych płacach w zdrowiu przewiduje natomiast 4 tys. zł dla każdej pielęgniarki i położnej z dyplomem magistra oraz 2,5 tys. zł dla wykonujących zawód bez specjalizacji.

Strategia na bolączki

Wspomniana strategia ma wyznaczyć kierunki rozwoju zawodu i wskazać metody rozwiązania jego największych problemów, jednak wstępne wersje projektu nie budzą entuzjazmu pielęgniarek i położnych. Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas uważa, że w dokumencie zabrakło właśnie tego, na co najbardziej liczono, czyli konkretów. Pielęgniarki i położne chciałyby określenia jasnych i czytelnych zasad monitoringu liczby przedstawicielek swojego zawodu w ochronie zdrowia, co pokazałoby skalę niedoborów. Na tej podstawie powinny zostać ustalone minimalne normy zatrudnienia, których wypełnienie miałoby być warunkiem podpisania kontraktu z NFZ. Tylko w ten sposób warunki pracy pielęgniarek mogą się polepszyć – uważa szefowa NRPiP. Poprawa warunków placowych jest kluczowa, by móc przyciągnąć do zawodu nowe osoby. 

Protest lekarzy uderza w pielęgniarki?

W strategii nie ominięto kwestii wzrostu płac, ale nie przewidziano ujęcia tej zmiany w formie ustawy, która gwarantowałaby osiągnięcie akceptowalnego dla wszystkich pułapu wynagrodzeń. Problem już teraz jest duży, a wypowiadanie klauzul opt-out przez lekarzy tylko go pogłębił. Pielęgniarki obawiają się, że odmowa pracy przez medyków dla nich oznaczać będzie dodatkowe obowiązki, z którymi już teraz radzą sobie z trudem. 

Drastyczne braki kadrowe

Samorząd pielęgniarek przy okazji prezentacji strategii przedłożył analizę demograficzną zawodu do roku 2033. Zgodnie z przewidywaniami, w 2033 roku zabraknie niemal 170 tys. pielęgniarek i położnych. Z kolei Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych przewiduje, że do 2022 roku będzie ich o 50 tysięcy za mało. By zahamować ten trend, uprawienia pielęgniarskie powinno uzyskiwać prawie dwa razy więcej osób niż obecnie. Aktualna liczba wynosi 4487 pielęgniarek rocznie, a 4368 brakuje, by zapewnić obsadę wszystkich placówek. Jeśli natomiast chcielibyśmy osiągnąć średnią dla państw OECD, wynoszącą 9,3 pielęgniarki na 1000 mieszkańców, każdego roku do zawodu musiałoby trafiać dodatkowo ponad 8 tysięcy pielęgniarek. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Telefon komórkowy jako zagrożenie podczas pandemii koronawirusa – czy, jak i jak często go dezynfekować?

  Około 2500 razy – średnio tyle razy dziennie dotykamy naszego smartfona, równocześnie wchodząc w kontakt ze wszystkimi drobnoustrojami znajdującymi się na jego powierzchni. Wśród nich może znaleźć się nowy koronawirus. W dobie pandemii SARS-CoV-2 dbajmy więc nie tylko o czyste ręce, ale też wolny od drobnoustrojów telefon komórkowy. Można to robić łatwo, efektywnie i bez obaw o zniszczenie urządzenia. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia się koronawirusem

  Dotychczasowe obserwacje lekarzy wskazywały, że niedobór witaminy D w organizmie, z którym w większym lub mniejszym stopniu zmaga się większość z nas, może zwiększać prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem. Były to jednak wyłącznie obserwacje niepoparte badaniami o jednoznacznych wynikach. Te przypuszczenia, choć nie całkowicie, potwierdziło badanie naukowców z Uniwersytetu w Chicago. 

 • Kolejne dowody na to, że w przebiegu Covid-19 znaczenie ma grupa krwi

  Przypuszczenia, że grupa krwi ma wpływ na przebieg zarażenia koronawirusem pojawiały się już wcześniej, ale najnowsze badanie pokazuje, że rzeczywiście tak jest. Jak się okazuje, ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest najwyższe u osób z grupą krwi A, natomiast u osób z grupą 0 ryzyko zarażenia się wirusem jest stosunkowo najniższe. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij