Resort zdrowia: nie ma kryzysu w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out
Katarzyna Szulik

Resort zdrowia: nie ma kryzysu w związku z wypowiadaniem klauzul opt-out

3 stycznia, podczas nadzwyczajnego posiedzenia Komisji Zdrowia związanego z protestami lekarzy, Konstanty Radziwiłł zapewniał, że nie ma mowy o kryzysie w służbie zdrowia, a trudności związane z wypowiadaniem klauzul opt-out są pod pełną kontrolą.

Swój pogląd na sprawę na wspomnianym posiedzeniu minister Radziwiłł poparł przede wszystkim danymi statystycznymi. Wynika z nich, że na dzień 3 stycznia klauzule opt-out wypowiedziało 3546 lekarzy, w tym 1889 rezydentów, co daje odpowiednio 4 proc. ogółu lekarzy oraz 11 proc. wszystkich odbywających rezydenturę w Polsce.

Teoria uspokaja, praktyka niepokoi

Na pierwszy rzut oka wspomniane liczby nie budzą obaw, jednak w praktyce media od co najmniej dwóch tygodni donoszą o poważnych problemach poszczególnych szpitali związanych z wypowiadaniem klauzul. Na ten fakt uwagę zwrócił poseł PO i były szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz, przywołują placówki między innymi w Białymstoku, Choroszczy, Łodzi i Giżycku, gdzie praca oddziałów jest zawieszana bądź też odkłada się przeprowadzanie planowych zabiegów. Powagę sytuacji podkreśla fakt, że wiele problemów dotyczących odmowy pracy w nadgodzinach przez lekarzy dotyczy placówek bądź oddziałów pediatrycznych. 

W odpowiedzi na argumenty posła Arłukowicza minister Radziwiłł ripostował mówiąc, że sytuacja na oddziałach często nie ma związku z protestem, a w większości miejsc, w których tak się dzieje, udało się dojść do porozumienia. 

Porażki i sukcesy

Szef resortu wykorzystał nadzwyczajne posiedzenie Komisji Zdrowia do przedstawienia sukcesów ministerstwa, do których zaliczył planowane zwiększenie finansowania służby zdrowia do 6 proc. PKB na przestrzeni 10 najbliższych lat. Przypomnijmy, że ta zapowiedź jest konsekwencją trwającego od października 2017 roku protestu lekarzy, którzy jednak domagają się zwiększenia finansowania do poziomu średniej europejskiej, która obecnie wynosi 6,8 proc. PKB. 

W kategorii sukcesów minister Radziwiłł umieścił także podwyżki dla rezydentów wprowadzone, jak podkreślił, po raz pierwszy od 8 lat. Wynagrodzenie rezydentów rzeczywiście znacząco się zwiększyło (mowa przede wszystkim o realizujących specjalizacje deficytowe), jednak faktyczne ograniczenie wzrostu wynagrodzeń tylko do tej grupy doprowadziło do kuriozalnych sytuacji, w których rezydenci na początku stażu zarabiają więcej od starszych kolegów, a nawet lekarzy specjalistów, którzy ich szkolą. Ten fakt burzy środowiskową solidarność, którą protest miał budować. 

Polecane dla Ciebie

Bez rozmów z premierem

Protestujący chcieliby przedstawić swoje postulaty nowemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Taką prośbę również w środę 3 stycznia wystosowało Porozumienie Rezydentów OZZL. Pytany przez dziennikarzy o możliwość takiego spotkania prezes rady ministrów odparł jednak, że jak na razie kontakt z protestującymi utrzymuje minister Radziwiłł, a on sam będzie chciał „dopomóc w rozwiązaniu tego problemu”. 

Wotum nieufności dla ministra

W związku z obecną sytuacją w służbie zdrowia Platforma Obywatelska zadeklarowała złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra Radziwiłła, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Przy tej okazji były minister Bartosz Arłukowicz przypominał obecnemu jego udział w protestach lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego, w kontrze do stwierdzeń ministra określających obecne protesty mianem buntu. Zrzucił mu także, że jedyne rozwiązanie, o którym mówi, czyli umożliwienie lekarzom pracy na kilku oddziałach jednocześnie, w żadnym wypadku nie poprawi obecnej sytuacji. 

Źródło: Rynek zdrowia, Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij