RPP: pacjenci mają prawa, ale też obowiązki
Katarzyna Szulik

RPP: pacjenci mają prawa, ale też obowiązki

W 2018 roku upłynie 10 lat od przyjęcia ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Z tej okazji urzędujący RPP Bartłomiej Chmielowiec udzielił wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej”, w którym przedstawia swoje pomysły na nowelizację przepisów uchwalonych przed dekadą.

W opinii rzecznika wspomniana ustawa wymaga zmian, obejmujących przede wszystkim doprecyzowanie i uzupełnienie katalogu praw i obowiązków pacjenta. Mówił on między innymi o stworzeniu katalogu dobrych praktyk i standardów dotyczących opieki nad pacjentem, które byłyby przestrzegane we wszystkich placówkach. 

Więcej praw dla pacjentów

Rzecznik życzyłby sobie także przypisania nowej, większej roli organizacjom reprezentującym prawa pacjentów. Miałyby one mieć możliwość opiniowania czy doradzania rzecznikowi i udzielaniu pomocy w realizacji spraw bieżących. Wyrazem uznania dla nich miałoby być również powołanie rady opiniodawczo-doradczej przy RPP, w której skład weszliby właśnie przedstawiciele wybranych organizacji reprezentujących interesy pacjentów. Zadaniem tego organu byłoby wyznaczanie rzecznikowi katalogu spraw i priorytetów, którymi powinien się zająć, jak również recenzowanie skuteczności realizacji powierzonych mu zadań w zakresie rocznym. Dzięki temu rzecznik zyskałby na wiarygodności, która dziś bywa kwestionowana ze względu na fakt, że jest o powoływany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Ministra Zdrowia. Bartłomiej Chmielowiec przekonuje jednak, że ta relacja w żaden sposób nie czyni urzędu rzecznika zależnym od Ministra Zdrowia i nie uniemożliwia występowania przeciwko niemu w sprawach, które tego wymagają. 

Bez opłat za pobyt rodzica w szpitalu

RPP odnosił się także do konkretnych zmian w katalogu praw pacjenta, wśród których jako priorytet stawia prawa dzieci do całodobowego pobytu w szpitalu z rodzicem bądź opiekunem. Realizacja tego prawa obecnie wiąże się z poważny ograniczeniem finansowym. Rodzice chcący być z dzieckiem w czasie hospitalizacji muszą płacić za miejsce, co zdaniem rzecznika nie powinno mieć miejsca.

Polecane dla Ciebie

Leczenie w terminie albo zwrot pieniędzy

RPP mówił także o zmianach związanych z realizacją prawa pacjenta do uzyskania świadczenia w wyznaczonym terminie.

W planach jest bowiem ustalenie odgórnego czasu realizacji świadczenia, który w razie przekroczenia go dawałby pacjentowi prawo do zwrotu kosztów leczenia w innej placówce. Taki system z dobrym skutkiem funkcjonuje między innymi w Danii, a jego istotą jest skrócenie kolejek i usprawnienie systemu leczenia.

Pomysł wymaga jednak dalszych konsultacji i dopracowania, ponieważ jego zwłaszcza finansowe skutki mogą być poważne dla budżetu. Obecnie tego typu system jest realizowany w odniesieniu do opieki transgranicznej, w ramach której pacjenci mają prawo korzystać ze świadczeń medycznych w innym kraju pod warunkiem, że są one objęte refundacją na terenie Polski. W takiej sytuacji NFZ jest zobowiązany do zwrotu kosztów takiego świadczenia. Z tego prawa obecnie najczęściej korzystają chorzy na zaćmę, który poddają się operacjom w Czechach. W Polsce oczekiwanie na zabieg wynosi nawet kilkanaście miesięcy, podczas gdy za południową granicą zaledwie kilka tygodni. 

Nieodpowiedzialność musi mieć konsekwencje

Mówiąc o prawach pacjenta rzecznik zwrócił uwagę także na ich obowiązki, które także powinny być doprecyzowane. Mowa przede wszystkim o wprowadzeniu nowych zasad dotyczących konieczności informowania o nie stawieniu się na umówioną wizytę lekarską. Zgodnie z informacjami rzecznika, skala tego problemu sięga nawet 30 proc. pacjentów, co siłą rzeczy przekłada się na opóźnienie realizacji świadczeń i wydłużenie kolejek. W tym wypadku rzecznik wskazuje przede wszystkim na konieczność lepszego edukowania pacjentów o konsekwencjach takiego postępowania. Ewentualne sankcje z tym związane musiałoby jednak poprzedzić wprowadzenie ułatwień, takich jak system informatyczny umożliwiający rejestrację i odwołanie wizyty przez Internet bądź przesyłanie sms-owych przypomnień, co obecnie jest standardem w prywatnych placówkach.

Na koniec rzecznik wyraził nadzieję, że planowane zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku pozwoli uporać się z wieloma problemami dotykającymi system opieki zdrowotnej. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij