×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Marihuana - skutki palenia, działanie i wpływ na zdrowie

W dzisiejszych czasach przez bardzo wiele osób marihuana jest traktowana "jako zwykła używka", taka jak piwo czy papierosy. Wielu osobom wydaje się, że regularne bądź nawet sporadyczne zażywanie marihuany będzie całkowicie obojętne dla ich zdrowia. Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z marihuaną, tłumaczy, że to przecież "zwykły papieros", że na pewno nic się nie stanie, jeśli zapali ją jeszcze raz i że będzie to całkowicie obojętne dla jego zdrowia.

Przez niektórych marihuana jest traktowana jako imprezowa używka, która ma poprawić nastrój czy też wyostrzyć różnego rodzaju doznania zmysłowe, miedzy innymi przy słuchaniu muzyki czy też przy intymnych kontaktach z partnerem.

Czy jednak marihuana jest rzeczywiście tak bardzo bezpieczna, jak wydaje się to niektórym ludziom? 

Oczywiście, że nie. Marihuana nie jest bowiem "zwykłym papierosem", marihuana jest narkotykiem. Co prawda zaliczana jest ona do tzw. narkotyków miękkich (czyli nie uzależnia ona człowieka fizycznie), jednak jak każdy narkotyk jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Uprawa marihuany w Polsce jest absolutnie nielegalna, jednak w niektórych krajach (przede wszystkim chodzi tu o Holandię) marihuana została zalegalizowana przez władze państwowe i można ją kupować w sklepach. Marihuanę można zażywać na kilka sposobów, najbardziej popularne jest jej palenie w postaci skrętów lub też przy użyciu specjalnych fifek, zdarza się, że marihuana jest dodawana do ciastek i innego rodzaju wypieków i jest przyjmowana do organizmu drogą przewodu pokarmowego. Pomimo, że swoim wyglądem marihuana przypomina zupełnie niegroźne lisice lub zioła, to jednak jest ona niebezpieczna i jej liście "nie składają sie" z samych naturalnych składników. Głównym bowiem składnikiem marihuany, który ma działanie psychoaktywne, jest THC, czyli tetrahydrokannabinol.

Jakie jest działanie marihuany?

W przypadku palenia marihuany lub też jej przyjmowania drogą przewodu pokarmowego, tetrahydrokannabinol bardzo szybko przedostaje się do naszego mózgu i zaczyna na niego oddziaływać. Osoba, która zażyła marihuanę, zaczyna odczuwać zazwyczaj euforię oraz uczucie relaksu, ponadto może mieć też umiarkowane zaburzenia percepcji. Zdarza się też, że osoba pod wpływem marihuany ulegnie zjawisku synestezji, która polega na wzajemnym przenikaniu się wrażeń zmysłowych - osoba taka słysząc dźwięk widzi również jego kształt czy też kolor będzie zyskiwał zapach. Marihuana oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy osłabia też koncentracje, zaburza percepcję czasu oraz zdecydowanie zwiększa łaknienie- ludzie po spożyciu marihuany mają bardzo często  tzw. wilczy apetyt. Ponadto, działanie marihuany polega też na tymczasowym upośledzeniu pamięci krótkotrwałej, dodatkowo pobudza ona też wyobraźnie i zdecydowanie wzmacnia percepcję. Niestety, wszystkie te działania marihuany mogą doprowadzić do nieszczęścia, zdarza się bowiem, że ludzie zaczynają traktować okna jak drzwi lub też wydaje im się, że potrafią latać- tego typu zachowania mogą doprowadzić nawet do nieplanowanego samobójstwa. 

Jakie są skutki palenia marihuany?

Najczęstszym skutkiem palenia marihuany jest wystąpienia u człowieka, który ją zażył, tak silnej psychozy, że będzie on wymagał pobytu w oddziale psychiatrycznym. Ponadto, zażywanie marihuany wiąże się też z nadmiernym objadaniem się, ponieważ zawarty w marihuanie THC znacznie pobudza apetyt oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy. Zdarza się też, że częste palenie marihuany doprowadza u mężczyzn do rozwoju ginekomastii. Jeśli marihuana jest palona bardzo często, kolejnym negatywnym skutkiem jej działania jest wpływ na układ oddechowy, zwłaszcza, jeśli jest ona palona w skrętach z domieszką zwykłego tytoniu. W takiej sytuacji pojawia się przewlekły kaszel, który może przerodzić się w przewlekłe zapalenie oskrzeli, które  może być połączone z dusznością oraz odpluwaniem krwistej plwociny. Częste zażywanie marihuany może też doprowadzić do powstania tzw. zespołu amotywacyjnego, który charakteryzuje się znacznym upośledzeniem pamięci i czynności poznawczych, brakiem koncentracji, apatią i otępieniem oraz brakiem zainteresowania swoim wyglądem i osiąganiem różnych celów. 

Czy marihuana uzależnia?

Marihuana jest zaliczana do tzw. miękkich narkotyków, czyli nie doprowadza ona do uzależnienia fizycznego. Jednak zażywanie marihuany może doprowadzić do uzależnia psychicznego.

Osoba uzależniona od marihuany może cierpieć z powodu zaburzeń snu, ponadto ma problem z koncentracją oraz różnego rodzaju zaburzeniami pamięci. Jest apatyczna, nie ma w ogóle chęci do żadnego działania, nie chce jej się nic robić, często zaczyna się izolować od innych ludzi, uczniowie mają ogromny problem z nauką. 

Marihuana a zdrowie

Widać zatem, że wbrew powszechnie panującej opinii, marihuana wywiera ogromny wpływ na nasze zdrowie. Absolutnie nie można jej traktować jak zwykłej używki, jak zwykłego papierosa, bowiem efekty jej niekorzystnego działania na ludzki organizm są widoczne praktycznie od razu. Poza tym, że niekorzystnie wpływa ona na ośrodkowy układ nerwowy, to może ona też niestety przyczyniać się do zwiększania ilości nieplanowanych samobójstw, do których dochodzi po jej zażyciu, kiedy pacjent jest w zupełnie innym świecie i tak naprawdę pod jej wpływem w ogóle nie wie, co robi.

Marihuany absolutnie nie należy traktować jako tzw. narkotyku rekreacyjnego, który zapewnia tylko dobra zabawę i "fajny odlot". Marihuana bowiem może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Obecnie jednak coraz częściej mówi się też o tzw. medycznej marihuanie, czyli takiej marihuanie, która wykorzystywana jest w kilku jednostkach chorobowych - stosowanie tego typu leczenia jest na razie traktowane jako pewnego rodzaju forma eksperymentu medycznego, jednak w niektórych sytuacjach lekarze widzą, że takie leczenie zaczyna przynosić u pacjenta pożądaną poprawę. Dlatego też warto inwestować w takie badania, dzięki nim być może okaże się bowiem, że do tej pory nieuleczalna choroba będzie mogła zostać w pełni wyleczona. 


Podziel się: