Marihuana - skutki palenia, działanie i wpływ na zdrowie
Michał Posmykiewicz

Marihuana - skutki palenia, działanie i wpływ na zdrowie

W dzisiejszych czasach przez bardzo wiele osób marihuana jest traktowana "jako zwykła używka", taka jak piwo czy papierosy. Wielu osobom wydaje się, że regularne bądź nawet sporadyczne zażywanie marihuany będzie całkowicie obojętne dla ich zdrowia. Każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z marihuaną, tłumaczy, że to przecież "zwykły papieros", że na pewno nic się nie stanie, jeśli zapali ją jeszcze raz i że będzie to całkowicie obojętne dla jego zdrowia.

Przez niektórych marihuana jest traktowana jako imprezowa używka, która ma poprawić nastrój czy też wyostrzyć różnego rodzaju doznania zmysłowe, miedzy innymi przy słuchaniu muzyki czy też przy intymnych kontaktach z partnerem.

Czy jednak marihuana jest rzeczywiście tak bardzo bezpieczna, jak wydaje się to niektórym ludziom? 

Oczywiście, że nie. Marihuana nie jest bowiem "zwykłym papierosem", marihuana jest narkotykiem. Co prawda zaliczana jest ona do tzw. narkotyków miękkich (czyli nie uzależnia ona człowieka fizycznie), jednak jak każdy narkotyk jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Uprawa marihuany w Polsce jest absolutnie nielegalna, jednak w niektórych krajach (przede wszystkim chodzi tu o Holandię) marihuana została zalegalizowana przez władze państwowe i można ją kupować w sklepach. Marihuanę można zażywać na kilka sposobów, najbardziej popularne jest jej palenie w postaci skrętów lub też przy użyciu specjalnych fifek, zdarza się, że marihuana jest dodawana do ciastek i innego rodzaju wypieków i jest przyjmowana do organizmu drogą przewodu pokarmowego. Pomimo, że swoim wyglądem marihuana przypomina zupełnie niegroźne lisice lub zioła, to jednak jest ona niebezpieczna i jej liście "nie składają sie" z samych naturalnych składników. Głównym bowiem składnikiem marihuany, który ma działanie psychoaktywne, jest THC, czyli tetrahydrokannabinol.

Jakie jest działanie marihuany?

W przypadku palenia marihuany lub też jej przyjmowania drogą przewodu pokarmowego, tetrahydrokannabinol bardzo szybko przedostaje się do naszego mózgu i zaczyna na niego oddziaływać. Osoba, która zażyła marihuanę, zaczyna odczuwać zazwyczaj euforię oraz uczucie relaksu, ponadto może mieć też umiarkowane zaburzenia percepcji. Zdarza się też, że osoba pod wpływem marihuany ulegnie zjawisku synestezji, która polega na wzajemnym przenikaniu się wrażeń zmysłowych - osoba taka słysząc dźwięk widzi również jego kształt czy też kolor będzie zyskiwał zapach. Marihuana oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy osłabia też koncentracje, zaburza percepcję czasu oraz zdecydowanie zwiększa łaknienie- ludzie po spożyciu marihuany mają bardzo często  tzw. wilczy apetyt. Ponadto, działanie marihuany polega też na tymczasowym upośledzeniu pamięci krótkotrwałej, dodatkowo pobudza ona też wyobraźnie i zdecydowanie wzmacnia percepcję. Niestety, wszystkie te działania marihuany mogą doprowadzić do nieszczęścia, zdarza się bowiem, że ludzie zaczynają traktować okna jak drzwi lub też wydaje im się, że potrafią latać- tego typu zachowania mogą doprowadzić nawet do nieplanowanego samobójstwa. 

Jakie są skutki palenia marihuany?

Najczęstszym skutkiem palenia marihuany jest wystąpienia u człowieka, który ją zażył, tak silnej psychozy, że będzie on wymagał pobytu w oddziale psychiatrycznym. Ponadto, zażywanie marihuany wiąże się też z nadmiernym objadaniem się, ponieważ zawarty w marihuanie THC znacznie pobudza apetyt oddziałując na ośrodkowy układ nerwowy. Zdarza się też, że częste palenie marihuany doprowadza u mężczyzn do rozwoju ginekomastii. Jeśli marihuana jest palona bardzo często, kolejnym negatywnym skutkiem jej działania jest wpływ na układ oddechowy, zwłaszcza, jeśli jest ona palona w skrętach z domieszką zwykłego tytoniu. W takiej sytuacji pojawia się przewlekły kaszel, który może przerodzić się w przewlekłe zapalenie oskrzeli, które  może być połączone z dusznością oraz odpluwaniem krwistej plwociny. Częste zażywanie marihuany może też doprowadzić do powstania tzw. zespołu amotywacyjnego, który charakteryzuje się znacznym upośledzeniem pamięci i czynności poznawczych, brakiem koncentracji, apatią i otępieniem oraz brakiem zainteresowania swoim wyglądem i osiąganiem różnych celów. 

Czy marihuana uzależnia?

Marihuana jest zaliczana do tzw. miękkich narkotyków, czyli nie doprowadza ona do uzależnienia fizycznego. Jednak zażywanie marihuany może doprowadzić do uzależnia psychicznego.

Osoba uzależniona od marihuany może cierpieć z powodu zaburzeń snu, ponadto ma problem z koncentracją oraz różnego rodzaju zaburzeniami pamięci. Jest apatyczna, nie ma w ogóle chęci do żadnego działania, nie chce jej się nic robić, często zaczyna się izolować od innych ludzi, uczniowie mają ogromny problem z nauką. 

Marihuana a zdrowie

Widać zatem, że wbrew powszechnie panującej opinii, marihuana wywiera ogromny wpływ na nasze zdrowie. Absolutnie nie można jej traktować jak zwykłej używki, jak zwykłego papierosa, bowiem efekty jej niekorzystnego działania na ludzki organizm są widoczne praktycznie od razu. Poza tym, że niekorzystnie wpływa ona na ośrodkowy układ nerwowy, to może ona też niestety przyczyniać się do zwiększania ilości nieplanowanych samobójstw, do których dochodzi po jej zażyciu, kiedy pacjent jest w zupełnie innym świecie i tak naprawdę pod jej wpływem w ogóle nie wie, co robi.

Marihuany absolutnie nie należy traktować jako tzw. narkotyku rekreacyjnego, który zapewnia tylko dobra zabawę i "fajny odlot". Marihuana bowiem może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Obecnie jednak coraz częściej mówi się też o tzw. medycznej marihuanie, czyli takiej marihuanie, która wykorzystywana jest w kilku jednostkach chorobowych - stosowanie tego typu leczenia jest na razie traktowane jako pewnego rodzaju forma eksperymentu medycznego, jednak w niektórych sytuacjach lekarze widzą, że takie leczenie zaczyna przynosić u pacjenta pożądaną poprawę. Dlatego też warto inwestować w takie badania, dzięki nim być może okaże się bowiem, że do tej pory nieuleczalna choroba będzie mogła zostać w pełni wyleczona. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zbliża się przesilenie wiosenne

  Porą roku, która zazwyczaj najbardziej się dłuży jest zima, a najtrudniejsze do przetrwania są jej ostatnie tygodnie. Jesteśmy wtedy zmęczeni mało ruchliwym trybem życia, niedoborem światła słonecznego i zimnem. Jest to tzw. przesilenie wiosenne.

 • 5 zdrowych postanowień na Nowy Rok. Co warto zmienić?

  Istnieje kilka sfer życia, które warto uporządkować niezależnie od pory. Powoli, małymi krokami, ale zdecydowanie i sukcesywnie.  Oto kilka postanowień noworocznych –wystarczy wybrać jedno, a wiele dobrego zrobimy dla siebie i czasami też dla naszych najbliższych.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • Depresję można zdiagnozować na podstawie tętna

  Dzięki trwającej 24 godziny analizie rytmu serca można przewidzieć depresję z aż 90% skutecznością. Badania na ten temat zostały zaprezentowane podczas 33 Europejskiego Kongresu Neuropsychofarmakologii, a ich autorami są naukowcy z Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. 

 • Podczas lockdownu warto mieć zwierzaka, twierdzą naukowcy

  Pandemia koronawirusa na pewien czas zamknęła nas w domach, co musiało się przełożyć na kondycję psychiczną osób zmuszonych do izolacji, często w całkowitej samotności. Druga fala pandemii nie jest wykluczona, a najnowsze badania pokazują, w jaki sposób przygotować się do niej, mając na uwadze ograniczenie obciążenia psychicznego. Okazuje się, że stres związany z lockdownem świetnie redukują czworonogi. 

 • Jak odprężyć się przed świętami? Sprawdzone sposoby na przedświąteczny relaks

  Końcówka roku to zdecydowanie jeden z najgorętszych okresów na przestrzeni dwunastu kolejnych miesięcy kalendarzowych. Niezaprzeczalnie to właśnie grudzień króluje w tym rankingu, co ma związek z obchodzonymi w tym czasie Świętami Bożego Narodzenia. Skupiamy wtedy całą swoją energię, aby jak najlepiej się do nich przygotować. Pociąga to jednak za sobą spory stres, który, kumulując się, może wpływać negatywnie zarówno na nas samych, jak i na otoczenie, w którym się znajdujemy. W dalszej części artykułu opowiem o kilku sprawdzonych sposobach na zrelaksowanie się i złapanie oddechu w tym i tak już niełatwym dla nas wszystkich czasie. 

 • Co na temat gier komputerowych i ich wpływu na zdrowie mówią naukowcy? Jak gry wpływają na mózg i zachowanie dzieci?

  Gry komputerowe są bardzo popularną rozrywką zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Najnowsze doniesienia naukowe na temat gier wideo są zaskakujące – wbrew powszechnemu przekonaniu badania nie dostarczają dowodów na poparcie tezy, że wpływają one negatywnie na zachowanie. Okazuje się, że w przypadku dzieci, mogą wpływać na ich przystosowanie psychospołeczne. 

 • Jak funkcjonuje mózg w stanie hipnozy? Czy zmienia się sposób, w jaki przetwarzane są informacje?

  Dotychczas wszelkie modyfikacje przetwarzania neuronalnego były przedmiotem gorących dyskusji. Odkrycie fińskich naukowców pomoże lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy, jakie stoją za zmianami w zachowaniu i subiektywnymi doświadczeniami osoby zahipnotyzowanej.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij