
Naturalne sposoby na rozgrzanie jesienią
Warto wtedy zadbać o szybkie rozgrzanie organizmu, gdyż rozgrzanymi naczyniami krwionośnymi krew sprawniej krąży a co za tym idzie lepiej dotlenia organizm co wpływa na lepsze samopoczucie jak i na odporność.
Jak zatem w naturalny sposób zadbać o podniesienie temperatury organizmu? Jest na to kilka prostych sposobów.
Ciepłe napoje
Pamiętajmy o tym, żeby napój rozgrzewający był ciepły a nie gorący, żeby nie dopuścić do szoku termicznego. Skutecznie będą działały herbatki, napary z ziół, z dodatkiem cytryny, miodu, soku z malin, kwiatu lipy czy korzenia imbiru.
Ostre przyprawy
By rozgrzać organizm najlepiej sięgnąć po przyprawy – chili, kurkumę, kardamon czy cynamon. Można je dodać do kawy, herbaty czy gorącego mleka albo do posiłków. Przyprawy te rozgrzewają i pobudzają krążenie oraz walczą z bakteriami i wirusami.
Polecane dla Ciebie
Gorące zupy
Zimą warto jeść je codziennie. Gorące buliony mogą stać się podstawą kremu z dyni, zupy z soczewicy czy gulaszu mięsnego. W połączeniu z rozmarynem, tymiankiem, kminkiem, gorczycą czy gałką muszkatułową podziałają od wewnątrz na nasz organizm niczym termofor.
Rozgrzewający prysznic
Letnią wodą polewaj kolejno nogi, ręce, brzuch, klatkę piersiową i kark. Zwiększaj stopniowo ciepłotę wody. Gdy już się dobrze rozgrzejesz zmniejszaj temperaturę aż woda stanie się przyjemnie letnia. Zabieg taki nie tylko rozgrzeje ale i intensywnie pobudzi krążenie co wpłynie korzystnie na organizm.
Kąpiele stóp i całego ciała
Rozgrzewająco podziała kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, które zadziałają jak aromaterapia. Można je również połączyć z masażem szorstką gąbką czy rękawicą. Po takiej kąpieli warto założyć ciepłą, miękką piżamę czy szlafrok, które zadziałają jak opatrunek termiczny.
Inhalacje
Do rozgrzania organizmu przyczyni się również wdychanie oparów z olejków eterycznych. Można je wdychać bezpośrednio z chusteczki albo na przykład skropić nimi piżamę czy pościel aby przedłużyć efekt rozgrzewającej aromaterapii. Doskonale sprawdzą się tu olejki: eukaliptusowy, pomarańczowy czy tymiankowy.
Masaże przy użyciu urządzeń
Począwszy od szczotkowania ciała szczotką z naturalnego włosia, po masaż przy użyciu rolek czy innych stymulujących urządzeń zarówno rozgrzejemy ciało jak i skutecznie pobudzimy krążenie.
Odprężająca sauna
Jeśli już wykorzystaliśmy wszelkie domowe sposoby na rozgrzanie organizmu, pozostaje jeszcze wizyta w saunie czy łaźni parowej. Warto korzystać z nich regularnie na przykład przy okazji seansu na basenie. Nie tylko rozgrzeje organizm, ale również pomoże pozbyć się z niego toksyn i znurzenia.
A kiedy już porządnie rozgrzejemy nasz organizm, warto zanurzyć się w ciepłym kocu z dobrą książką w zestawie i tak przetrwać… oby do wiosny.