Naturalne sposoby na rozgrzanie jesienią
Joanna Jordańska

Naturalne sposoby na rozgrzanie jesienią

Jesień to czas który niejednokrotnie wpływa na nas przygnębiająco i depresyjnie. Słota, wahania ciśnienia, silne wiatry, mżawki i deszcze, niskie temperatury od których odwykliśmy przez letnie miesiące wpływają niekorzystnie zarówno na nasz nastrój jak i fizyczność.

Warto wtedy zadbać o szybkie rozgrzanie organizmu, gdyż rozgrzanymi naczyniami krwionośnymi krew sprawniej krąży a co za tym idzie lepiej dotlenia organizm co wpływa na lepsze samopoczucie jak i na odporność.

Jak zatem w naturalny sposób zadbać o podniesienie temperatury organizmu? Jest na to kilka prostych sposobów.

Ciepłe napoje

Pamiętajmy o tym, żeby napój rozgrzewający był ciepły a nie gorący, żeby nie dopuścić do szoku termicznego. Skutecznie będą działały herbatki, napary z ziół, z dodatkiem cytryny, miodu, soku z malin, kwiatu lipy czy korzenia  imbiru.

Ostre przyprawy

By rozgrzać organizm najlepiej sięgnąć po przyprawy – chili, kurkumę, kardamon czy cynamon. Można je dodać do kawy, herbaty czy gorącego mleka albo do posiłków. Przyprawy te rozgrzewają i pobudzają krążenie oraz walczą z bakteriami i wirusami.

Polecane dla Ciebie

Gorące zupy

Zimą warto jeść je codziennie. Gorące buliony mogą stać się podstawą kremu z dyni, zupy z soczewicy czy gulaszu mięsnego. W połączeniu z rozmarynem, tymiankiem, kminkiem, gorczycą czy gałką muszkatułową podziałają od wewnątrz na nasz organizm niczym termofor.

Warto również rozpocząć dzień od gorącego śniadania, na przykład owsianki czy jaglanki.

Rozgrzewający prysznic

Letnią wodą polewaj kolejno nogi, ręce, brzuch, klatkę piersiową i kark. Zwiększaj stopniowo ciepłotę wody. Gdy już się dobrze rozgrzejesz zmniejszaj temperaturę aż woda stanie się przyjemnie letnia. Zabieg taki nie tylko rozgrzeje ale i intensywnie pobudzi krążenie co wpłynie korzystnie na organizm.

Kąpiele stóp i całego ciała

Rozgrzewająco podziała kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, które zadziałają jak aromaterapia. Można je również połączyć z masażem szorstką gąbką czy rękawicą. Po takiej kąpieli warto założyć ciepłą, miękką piżamę czy szlafrok, które zadziałają jak opatrunek termiczny.

W kąpieli stóp warto wykorzystać naprzemienne działanie temperatur. Przygotuj dwie miski – jedną z bardzo ciepłą, a drugą z zimną wodą. Zanurz stopy na pięć minut w ciepłej, a następnie na pół minuty w zimnej wodzie i powtórz czynność dwu- trzykrotnie.

Inhalacje

Do rozgrzania organizmu przyczyni się również wdychanie oparów z olejków eterycznych. Można je wdychać bezpośrednio z chusteczki albo na przykład skropić nimi piżamę czy pościel aby przedłużyć efekt rozgrzewającej aromaterapii. Doskonale sprawdzą się tu olejki: eukaliptusowy, pomarańczowy czy tymiankowy.

Masaże przy użyciu urządzeń

Począwszy od szczotkowania ciała szczotką z naturalnego włosia, po masaż przy użyciu rolek czy innych stymulujących urządzeń zarówno rozgrzejemy ciało jak i skutecznie pobudzimy krążenie.

Odprężająca sauna

Jeśli już wykorzystaliśmy wszelkie domowe sposoby na rozgrzanie organizmu, pozostaje jeszcze wizyta w saunie czy łaźni parowej. Warto korzystać z nich regularnie na przykład przy okazji seansu na basenie. Nie tylko rozgrzeje organizm, ale również pomoże pozbyć się z niego toksyn i znurzenia.

A kiedy już porządnie rozgrzejemy nasz organizm, warto zanurzyć się w ciepłym kocu z dobrą książką w zestawie i tak przetrwać… oby do wiosny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie i przyczyny

    Rogowacenie okołomieszkowe skóry (keratosis pilaris) jest łagodną jednostką chorobową, kosmetycznym defektem, u genezy którego leży nieprawidłowe rogowacenie naskórka. Objawowo porównywalne z „gęsią skórką” nieestetyczne, zaczerwienione, rogowe czopki pojawiające się najczęściej na owłosionych partiach ud, ramion, policzków, brwi, przedramion, czy pośladków.

  • Co zrobić żeby włosy szybciej rosły?

    Zdrowe włosy to zewnętrzny symptom dobrej kondycji ogólnej naszego organizmu. Ich dobry wygląd predysponują głównie względy genetyczne, ale poza nimi w dużej mierze również nasza dieta, styl życia i odpowiednia pielęgnacja. Tylko właściwie pielęgnowane, zadbane włosy, odwdzięczą nam się dobrym wyglądem i optymalnym wzrostem. Jak zatem na co dzień postępować by pobudzić wzrost włosa?

  • Cienkie i łamliwe włosy - zadbaj o nie po wakacjach

    Wakacje to dla większości z nas czas radości i beztroski. Cieszymy się plenerami, dobrą pogodą, zapachami i smakami lata. Dla naszych włosów jest to jednak czas mniej przyjazny. Słońce, słona woda, wiatr nie służą zazwyczaj kondycji włosa i powodują trwałe uszkodzenia. Raz zniszczone włókno włosa nie daje się ponownie odbudować. Po lecie włosy zazwyczaj płowieją, gorzej się układają, bywają szorstkie i łamliwe. Dodatkowo promienie UV uszkadzają nawet cebulki włosowe.

  • Jak zadbać o skórę mężczyzny? Najczęstsze błędy i problemy

    Skóra mężczyzn wykazuje różnice w stosunku do skóry kobiecej, posiada swoją specyfikę i określone potrzeby. Jest grubsza niż skóra kobiet, posiada więcej gruczołów łojowych i mieszków włosowych i jest dzięki temu mniej podatna na uszkodzenia, jak również procesy starzenia. Ma jednak znacznie większą powierzchnię, zwykle około dwóch metrów kwadratowych. Jak zatem zadbać o to, by przy minimalnych nakładach energii, zadbać o nią z maksymalnym efektem?

  • Czym różnią się kosmetyki męskie od damskich?

    Skóra i jej przydatki (włosy, paznokcie) różnią się u kobiet i mężczyzn głównie pod względem budowy i właściwości chemicznych. W przypadku mężczyzn duży wpływ na funkcjonowanie skóry ma poziom testosteronu. Odczyn pH męskiej skóry jest niższy (bardziej kwaśny), stąd komponenty aplikowanych preparatów mogą działać czy zachowywać się na skórze inaczej. Kolejną różnicę odnajdziemy w grubości warstwy rogowej, która u mężczyzn zawiera więcej włókien elastyny i kolagenu, przez co staje się bardziej zwarta i mocniejsza, ale również mniej podatna na działanie kosmetyków.

  • Nieprzespana noc? Jak wyglądać na wypoczętą i wyspaną

    Nieprzespana noc może przydarzyć się każdemu. Powody bywają różne – impreza do białego rana (to najmilszy wariant) praca zmianowa, choroba dziecka, życiowe problemy które powodują trudności w zasypianiu. O ile w młodszym wieku skutki nieprzespanej nocy mogą pozostać niezauważalne, o tyle już po trzydziestce po jednej takiej nocy potrzeba co najmniej trzech spokojnych, by zregenerować siły. Co zatem zrobić by optymalnie ukryć skutki nieprzespanej nocy?

  • Chwila przyjemności! Pomysł na prezent

    Świat produktów kosmetycznych to nieprzebrane źródło inspiracji i pomysłów na doskonały prezent. Może być to prezent luksusowy lub drobiazg na poprawę humoru, ważne by był dostosowany do preferencji i upodobań osoby obdarowanej. Nikt z nas nie chciałby przecież ofiarowywać prezentu który miałby się okazać nietrafionym. Co zatem wybrać i jakimi kryteriami kierować się w wyborze prezentu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij