Czy składka zdrowotna wzrośnie?
Katarzyna Szulik

Czy składka zdrowotna wzrośnie?

Jak nieoficjalnie dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, NFZ planuje zwiększenie składki zdrowotnej z 9 do 11 procent. Ten zamiar potwierdzają kręgi bliskie prezydentowi, jednak resorty finansów i zdrowia odcinają się od pomysłu podwyżek.

Wspomniany wzrost miałby nastąpić w ciągu czterech lat, ze wzrostem o pół punktu procentowego w każdym roku, dzięki czemu nie będzie on wyraźnie odczuwalny natychmiast. Koszty tego obciążenia, zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia, powinni ponieść solidarnie pracodawcy i pracownicy, a udział w nich miałby mieć także budżet państwa. Wprowadzenie tego pomysłu w życie równocześnie przybliżyłoby sytuację Polską do Europejskiej. Wysokość składki w większości krajów UE wynosi od 11 do 14 proc. 

6 proc. PKB na zdrowie

Wspomniane plany można łączyć z przyjętym w tym tygodniu projektem zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc, PKB w 2025 roku. Pieniądze na ten cel trzeba jakoś pozyskać, a źródło finansowania nie zostało ujawnione. Część kwoty ma wiązać się ze zwiększeniem wpływów ze składek zdrowotnych, związanych z dobrą sytuacją na rynku pracy – bezrobocie spada, więc automatycznie więcej osób dokłada się do wspólnej kasy. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych w przemyśle czy handlu, czyli odprowadzających pieniądze do ZUS. Rolnicy, którzy płacą składki w KRUS, dokładają się do budżetu zdrowotnego jedynie w 5 procentach. 

Część z nas chce płacić więcej

Planom podniesienia składki kosztem podatników sprzeciwił się minister Konstanty Radziwiłł – jego zdaniem Polacy nie są na to gotowi . Z kolei doradca prezydenta prof. Piotr Czauderma przekonuje, że jesteśmy w dobrym momencie, żeby rozpocząć dialog z pacjentami na temat finansowania publicznej opieki zdrowotnej.

Pacjenci, jak wynika z badań, są otwarci na ten pomysł, jednak pod pewnymi warunkami. Na uszczuplenie dochodów w celu zwiększenia składki gotowych jest 39 proc. osób, z czego 18 zgodziłoby się na podwyżkę podatków. W zamian jednak oczekiwałyby skrócenia kolejek i zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych. 

Nakłady na zdrowie rosną

Choć w państwowej kasie wciąż z brakuje pieniędzy na zdrowie, rząd przekonuje o zwiększających się nakładach na ten cel. W połowie września tego roku przyjęta została specustawa zakładająca przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na aparaturę medyczną, sprzęt i wyposażenie między innymi szkolnych gabinetów dentystycznych. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, do końca tego roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć w sumie o ponad miliard złotych. 

Pieniądze z puli wynoszącej dokładnie 282 mln złotych trafią do ośrodków specjalizujących się w pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii. Resort wskazał konkretną aparaturę, która ma zostać zakupiona z dodatkowych pieniędzy, by usprawnić i unowocześnić leczenie. Mowa przede wszystkim o sprzęcie do małoinwazyjnego leczenia i diagnostyki – laparoskopach, torakoskopach, histeroskopach, gastroskopach czy kolonoskopach, a także nowoczesnych ultrasonografach oraz aparaturze laserowej umożliwiającej leczenie wrodzonych anomalii naczyniowych przy minimalnej ingerencji w organizm dziecka. Nowy sprzęt trafi także do powstających Centrów Leczenia Raka Piersi, jak również oddziałów neonatologicznych znajdujących się w szpitalach o III poziomie referencyjności. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij