Czy składka zdrowotna wzrośnie?
Katarzyna Szulik

Czy składka zdrowotna wzrośnie?

Jak nieoficjalnie dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, NFZ planuje zwiększenie składki zdrowotnej z 9 do 11 procent. Ten zamiar potwierdzają kręgi bliskie prezydentowi, jednak resorty finansów i zdrowia odcinają się od pomysłu podwyżek.

Wspomniany wzrost miałby nastąpić w ciągu czterech lat, ze wzrostem o pół punktu procentowego w każdym roku, dzięki czemu nie będzie on wyraźnie odczuwalny natychmiast. Koszty tego obciążenia, zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia, powinni ponieść solidarnie pracodawcy i pracownicy, a udział w nich miałby mieć także budżet państwa. Wprowadzenie tego pomysłu w życie równocześnie przybliżyłoby sytuację Polską do Europejskiej. Wysokość składki w większości krajów UE wynosi od 11 do 14 proc. 

6 proc. PKB na zdrowie

Wspomniane plany można łączyć z przyjętym w tym tygodniu projektem zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc, PKB w 2025 roku. Pieniądze na ten cel trzeba jakoś pozyskać, a źródło finansowania nie zostało ujawnione. Część kwoty ma wiązać się ze zwiększeniem wpływów ze składek zdrowotnych, związanych z dobrą sytuacją na rynku pracy – bezrobocie spada, więc automatycznie więcej osób dokłada się do wspólnej kasy. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to przede wszystkim osób zatrudnionych w przemyśle czy handlu, czyli odprowadzających pieniądze do ZUS. Rolnicy, którzy płacą składki w KRUS, dokładają się do budżetu zdrowotnego jedynie w 5 procentach. 

Część z nas chce płacić więcej

Planom podniesienia składki kosztem podatników sprzeciwił się minister Konstanty Radziwiłł – jego zdaniem Polacy nie są na to gotowi . Z kolei doradca prezydenta prof. Piotr Czauderma przekonuje, że jesteśmy w dobrym momencie, żeby rozpocząć dialog z pacjentami na temat finansowania publicznej opieki zdrowotnej.

Pacjenci, jak wynika z badań, są otwarci na ten pomysł, jednak pod pewnymi warunkami. Na uszczuplenie dochodów w celu zwiększenia składki gotowych jest 39 proc. osób, z czego 18 zgodziłoby się na podwyżkę podatków. W zamian jednak oczekiwałyby skrócenia kolejek i zwiększenia dostępności świadczeń zdrowotnych. 

Polecane dla Ciebie

Nakłady na zdrowie rosną

Choć w państwowej kasie wciąż z brakuje pieniędzy na zdrowie, rząd przekonuje o zwiększających się nakładach na ten cel. W połowie września tego roku przyjęta została specustawa zakładająca przeznaczenie dodatkowych 280 mln złotych na aparaturę medyczną, sprzęt i wyposażenie między innymi szkolnych gabinetów dentystycznych. Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Mateusza Morawieckiego, do końca tego roku nakłady na służbę zdrowia mają wzrosnąć w sumie o ponad miliard złotych. 

Pieniądze z puli wynoszącej dokładnie 282 mln złotych trafią do ośrodków specjalizujących się w pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii. Resort wskazał konkretną aparaturę, która ma zostać zakupiona z dodatkowych pieniędzy, by usprawnić i unowocześnić leczenie. Mowa przede wszystkim o sprzęcie do małoinwazyjnego leczenia i diagnostyki – laparoskopach, torakoskopach, histeroskopach, gastroskopach czy kolonoskopach, a także nowoczesnych ultrasonografach oraz aparaturze laserowej umożliwiającej leczenie wrodzonych anomalii naczyniowych przy minimalnej ingerencji w organizm dziecka. Nowy sprzęt trafi także do powstających Centrów Leczenia Raka Piersi, jak również oddziałów neonatologicznych znajdujących się w szpitalach o III poziomie referencyjności. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij