Lekarka z Siedlec odmawia leczenia niezaszczepionych dzieci
Katarzyna Szulik

Lekarka z Siedlec odmawia leczenia niezaszczepionych dzieci

Dr Magdalena Daniel, lekarka z Siedlec, nie zamierza przyjmować w swoim gabinecie nieszczepionych dzieci. Tłumacząc swoją decyzję argumentuje, że robi to w interesie najmłodszych dzieci, które odwiedzając przychodnie są narażone na kontakt z wirusami stanowiącymi ogromne zagrożenie.

Dr Daniel ogłosiła swoją decyzję w publicznym wpisie na portalu społecznościowym, wywołując lawinę komentarzy. Na deklaracjach się nie skończyło – do tej pory lekarka odmówiła przyjęcia już dwóm dzieciom właśnie przez wzgląd na brak obowiązkowych szczepień. W sytuacji odmowy świadczenia, niezależnie od jego rodzaju, lekarz musi jasno poinformować o tym pacjenta (a w tym przypadku jego rodzica), odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej oraz wskazać innego lekarza lub gabinet, w którym zostanie ono udzielone.

Inni lekarze wspierają doktor Daniel w jej decyzji, która w ich opinii jest głosem rozsądku nawołującym do opamiętania się rodziców. Lekarka z Siedlec podkreśla, że epidemia nieszczepień jest jak tykająca bomba, grożąca powrotem groźnych chorób, o których właśnie dzięki postępowi medycyny zdążyliśmy już zapomnieć. 

RPP: odmowa leczenia nie może zagrażać dziecku

Do kwestii odmowy leczenia dzieci niezaszczepionych odniósł się niedawno Rzecznik Praw Pacjenta.

Polskie prawo rzeczywiście uprawnia lekarzy do rezygnacji z leczenia z dowolnego powodu, o ile nie zachodzi przypadek nie cierpiący zwłoki. W takiej sytuacji lekarz musi również uprzedzić o odmowie pacjenta lub jego opiekuna oraz wskazać realną możliwość uzyskania świadczenia u innego specjalisty lub w innym podmiocie leczniczym. Aczkolwiek, jeśli lekarz wykonuje swoją pracę w ramach służby lub na podstawie stosunku pracy, musi przedstawić przynajmniej dwa poważne powody na odmowę leczenia. 

Rzecznik Praw Pacjenta, świadom tej regulacji, nie odmawia lekarzom prawa do odmowy, ale apeluje, by w takiej sytuacji mieć na uwadze konsekwencje podejmowanych decyzji, które mogą wpływać na stan zdrowia dziecka. Ono samo nie jest w żadnym stopniu odpowiedzialne za poglądy rodziców, którzy decydują o rezygnacji ze szczepienia. Po jednej stronie stoi więc prawo lekarza do odstąpienia od leczenia, po drugiej natomiast jego obowiązek wobec chorego, który wymaga pomocy. 

Rzecznik Praw Pacjenta podkreślił, że odmowa leczenia jest wyjątkiem, a nie regułą i postępowanie z dziećmi, których nie zaszczepiono, powinno uwzględnić tę okoliczność. – Nie można pozostawić dziecka bez opieki lekarskiej w imię realizacji obowiązku szczepień – przekonuje Rzecznik. 

Finowie zwalczyli rotawirusy

Tymczasem kolejnych argumentów za zwiększaniem dostępności szczepień dostarcza Finlandia. Po wprowadzeniu w tym kraju darmowych szczepień na rotawirusy, hospitalizacja dzieci z ich tytułu spadła o aż 93 procent. Osiągnięcie tak dobrych efektów trwało 5 lat, a statystyki dotyczą leczenia szpitalnego dzieci poniżej 5 roku życia. Wprowadzenie darmowych szczepień wpłynęło również na ogólny spadek wszystkich infekcji układu pokarmowego u dzieci o 69 procent, chroniąc przed ciężki, zakażeniem ponad 2 tys. dzieci rocznie. Przed wprowadzeniem programu szczepień hospitalizacji w skutek zakażeniem rota wirusami wymagało średnio 11 tys. dzieci rocznie. Wywoływana przez nie choroba objawia się ostrą biegunką oraz wymiotami prowadzącymi do odwodnienia. Finowie mogą korzystać z darmowych szczepień przeciwko rotawirusom od 2009 roku, na co tamtejszy rząd wydaje 2,3 mln euro rocznie. Dzięki temu koszty hospitalizacji małych pacjentów dotkniętych zakażeniami udało się obniżyć o 4,5 mln euro. Warto dodać, że w Finlandii powszechność szczepień nie ma związku z przymusem, ponieważ są one dobrowolne i bezpłatne. 

Źródło: TVN24, Rynek zdrowia

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij