Ciecierzyca – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie. Zdrowe przepisy z cieciorką
Karolina Dereń

Ciecierzyca – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie. Zdrowe przepisy z cieciorką

Rośliny strączkowe stanowią cenny element naszej diety. Oprócz urozmaicania naszego menu w smaczne potrawy dostarczają one również wielu ważnych składników odżywczych. Przykładem rośliny strączkowej jest ciecierzyca. Czym się charakteryzuje, dlaczego warto ją spożywać oraz w jaki sposób ją przyrządzać? 

Ciecierzyca – charakterystyka i odmiany 

Ciecierzyca, zwana również grochem włoskim oraz (nieściśle) cieciorką, to jedna z roślin strączkowych. Ceniona jest ze względu na swój delikatny, lekko orzechowy smak oraz wysoką zawartość białka i innych cennych składników. Ciecierzyca staje się coraz bardziej popularna w Polsce, zwłaszcza wśród wegetarian i wegan. Najbardziej powszechną odmianą ciecierzycy jest odmiana "Kabuli". Charakteryzuje się ona dużymi nasionami o barwie kremowej. Inną, mniej popularną odmianą jest "Desi". W przypadku tej odmiany nasiona mogą występować w kilku barwach np. czerwonej, czarnej, brązowej, kremowej, zielonej czy żółtej.  

Ciecierzyca a soczewica 

Zarówno ciecierzyca, jak i soczewica należą do roślin strączkowych. Mimo iż są to różne rośliny, zdarza się, że są one ze sobą mylone przez konsumentów. Jaka więc jest różnica między ciecierzycą a soczewicą? Różnią się one przede wszystkim wyglądem. Nasiona ciecierzycy są większe niż soczewicy, kształtem zbliżone do kuli. Natomiast nasiona soczewicy są płaskie o ostrych brzegach. Ciecierzyca i soczewica różnią się również wartościami odżywczymi. Nasiona ciecierzycy bogatsze są w błonnik, witaminę A, wapń oraz magnez.  

Ciecierzyca – wartości odżywcze, witaminy, kcal, IG

Suche nasiona ciecierzycy dostarczają około 364 kcal w 100 gramach produktu. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość białka wynosząca ok. 19 g. Oprócz tego w 100 g suchych nasion ciecierzycy znajduje się około 61 g węglowodanów oraz 6 g tłuszczów. Ciecierzyca zawiera również bardzo cenny składnik, jakim jest błonnik (około 17 g w 100 g produktu). Nasiona ciecierzycy zawierają wiele cennych składników mineralnych (wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor), a także witamin, zwłaszcza z grupy B (w ciecierzycy szczególnie wysoka jest zawartość witaminy B9, czyli kwasu foliowego). Warto wspomnieć, że ciecierzyca jest produktem o niskim indeksie glikemicznym (IG) – indeks glikemiczny ugotowanej ciecierzycy wynosi 30.  

Powiązane produkty

Właściwości ciecierzycy 

Ciecierzyca ze względu na wysoką zawartość białka wraz z innymi nasionami roślin strączkowych szczególnie polecana jest osobom będącym na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Ze względu na niski indeks glikemiczny ciecierzyca jest również dobrym wyborem dla osób chorujących na cukrzycę. Oprócz tego błonnik obecny w ciecierzycy sprzyjać będzie m.in. rozwojowi korzystnych bakterii jelitowych, a także wspomagać zachowanie prawidłowej pracy jelit, wpływać na uczucie sytości, poziom cholesterolu oraz stężenie glukozy we krwi.   

Ciecierzyca – gdzie kupić, cena. Jak przechowywać ciecierzycę?

Ze względu na rosnącą popularność ciecierzycy znaleźć ją można w większości sklepów spożywczych. Mamy dostęp zarówno do suchych nasion ciecierzycy, jak i do ciecierzycy w zalewie oraz prażonej. W zależności od sklepu oraz formy ciecierzycy ceny mogą się znacznie różnić. Średnia cena za 1 kg suchych nasion ciecierzycy wynosi około 8 zł.  

Suche nasiona ciecierzycy należy przechowywać w suchych i szczelnych opakowaniach. Ciecierzycę w zalewie po otwarciu należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu dwóch dni (jeżeli ciecierzyca jest w puszcze, a nie w słoiku, należy przełożyć ją do szklanego lub plastikowego pojemnika). 

Ciecierzyca – jak ją przyrządzać? Czy ciecierzycę trzeba namaczać? 

Ciecierzyca jest bardzo wszechstronnym produktem. W przepisach używa się jej zarówno ugotowanej, jak i pieczonej oraz smażonej (warto pamiętać, że według podstawowych zasad zdrowego żywienia korzystniejsze dla nas będzie spożywanie potraw gotowanych, pieczonych, natomiast smażenie, zwłaszcza w głębokim tłuszczu, nie jest polecaną do częstego stosowania obróbką termiczną). 

Przed ugotowaniem zalecane jest namaczanie suchych nasion ciecierzycy przez około 8–12 godzin. Suchą ciecierzycę należy przesypać do dużego garnka oraz zalać zimną wodą, odstawić do namoczenia (w międzyczasie można wymienić wodę na świeżą). Po namoczeniu ciecierzycę należy dokładnie wypłukać oraz ugotować do miękkości (przez około 1,5 godziny) w świeżej wodzie.  

Jak wykorzystać ciecierzycę? Mąka i woda z ciecierzycy

Oprócz przepisów z wykorzystaniem nasion ciecierzycy istnieją również sposoby na mniej oczywiste użycie jej w kuchni. Przykładem jest mąka z ciecierzycy, inaczej besan, którą można zarówno kupić gotową, jak i przyrządzić samemu. Besan można wykorzystywać jako składnik m.in. naleśników, gofrów czy pizzy.  

Wykorzystuje się również wodę z ciecierzycy, inaczej aquafabę. Aquafaba to zalewa z ciecierzycy lub innych nasion roślin strączkowych (z puszki lub ze słoika) bądź woda, która pozostała po ugotowaniu suchych nasion. Jest ona szczególnie popularna wśród osób stosujących dietę roślinną. Używana jest jako zamiennik jajka. Przyrządza się z jej użyciem m.in. wegański majonez, a także wegańskie bezy, biszkopty, musy. 

Zdrowe przepisy z ciecierzycą 

Chrupiąca ciecierzyca (ciecierzyca z piekarnika) 

Składniki: 

  • 1 szklanka suchej ciecierzycy,
  • 1–2 łyżki oleju rzepakowego,
  • przyprawy (np. pieprz, sól, tymianek, oregano, bazylia, papryka słodka, czosnek mielony).

Przygotowanie: ciecierzycę namoczyć, a następnie ugotować do miękkości. Ugotowaną ciecierzycę ostudzić oraz dokładnie wysuszyć. Wymieszać z olejem oraz dużą ilością ulubionych przypraw. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, a następnie umieścić na niej przyprawioną ciecierzycę. Piec przez około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (od czasu do czasu mieszając). Po upieczeniu pozostawić do ostygnięcia w uchylonym piekarniku.  

Sałatka z ciecierzycą, serem feta i oliwkami (2 porcje) 

Składniki: 

  • 100 g ciecierzycy w zalewie, 
  • 2 pomidory, 
  • 10–15 sztuk oliwek, 
  • pół ogórka zielonego, 
  • 5 łyżek pestek granatu, 
  • 2 plastry sera feta, 
  • 2 łyżki natki pietruszki,
  • 2 łyżeczki octu balsamicznego, 
  • pieprz czarny.   

Przygotowanie: ciecierzycę odsączyć z zalewy, ogórka i pomidora umyć oraz pokroić w drobną kostkę, oliwki przekroić na pół. Połączyć ze sobą składniki, przyprawić pieprzem oraz skropić octem balsamicznym. Posypać pokruszonym serem feta, natką pietruszki oraz pestkami granatu. 

  1. A. K. Jukanti, P. M. Gaur, C. L. Gowda i in., Nutritional quality and health benefits of chickpea (Cicer arietinum L.): a review, "Br J Nutr.", nr 108 2012.  
  2. T. Wallace, R. Murray, K. Zelman, The Nutritional Value and Health Benefits of Chickpeas and Hummus, "Nutrients", nr 8 (766) 2016. 
  3. Z. Zdrojewicz, J. Majewski, J. Pająk i in., Hummus- – trochę egzotyki na talerzu, "Medycyna Rodzinna", nr 20 (3) 2017. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak przetrwać święta, będąc na diecie?

    Święta to czas odpoczynku, spokoju oraz spędzania beztroskiego czasu z najbliższymi – i byłoby świetnie, gdyby każdemu właśnie z tym się kojarzyły. Niestety, dla wielu osób, a zwłaszcza tych będących na diecie odchudzającej, czas ten kojarzy się ze stresem oraz obawą o przybranie nadmiernych kilogramów. Czy te obawy są słuszne? 

  • Zdrowe przekąski na sylwestra – jakie przygotować?

    Zdrowe przekąski to doskonały wybór nie tylko podczas sylwestra, ale również podczas innych okazji do świętowania. Są one zarówno smaczne, jak i dostarczają nam wiele cennych witamin i składników mineralnych. Które przekąski warto przygotować na sylwestra?

  • Chrzan – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie

    Choć chrzan kojarzymy głównie z okresem świąt wielkanocnych jako niezastąpioną przyprawę o charakterystycznym smaku i zapachu, to okazuje się, że posiada on także wiele właściwości prozdrowotnych. Jakich dokładnie? Co zawiera korzeń chrzanu? Czy pomoże na przeziębienie? Czy niektóre związki zawarte w chrzanie pomogą w walce z nowotworami? Odpowiadamy.

  • Aronia – wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie

    Aronia to bez wątpienia jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Dane dostępne w literaturze fachowej wskazują na wiele korzyści, jakie możemy czerpać zarówno z świeżych owoców aronii, jak i przetworów. Ze względu na swoje właściwości nazywana jest superowocem. Czym dokładnie wyróżnia się aronia? Co można z niej zrobić?

  • Sok z aronii – jakie ma właściwości i na co pomaga? Jak go zrobić?

    Sok z aronii, obok syropu, dżemu czy nalewki, to jeden z głównych przetworów uzyskiwanych z tego owocu. Jakie dokładnie właściwości ma sok z aronii? Jak go zrobić i dlaczego warto przyrządzić go na zimę? Podpowiadamy.

  • Majeranek – wartości odżywcze, właściwości i zastosowanie. Jak go przechowywać i do czego dodawać?

    Majeranek to przyprawa, która jest dobrze znana w polskich kuchniach. Oprócz jego walorów smakowych docenia się także jego właściwości lecznicze. Poprawia trawienie, działa przeciwzapalnie oraz wiatropędnie. Olejek majerankowy będzie pomocny w walce z trądzikiem. Co jeszcze warto wiedzieć o majeranku? Czym różni się od oregano?

  • Peskatarianizm – na czym polega?

    Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

  • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

    Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij