Sklepikowa rewolucja nie pomogła – polskie dzieci wciąż tyją
Katarzyna Szulik

Sklepikowa rewolucja nie pomogła – polskie dzieci wciąż tyją

Wyniki najnowszej kontroli NIK pokazują, że dotychczasowe działania profilaktyczne mające na celu zahamowanie epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży nie zdają egzaminu. Obecnie ponad 20 proc. dzięki w wieku szkolnym zmaga się z nadwagą lub otyłością.

Sytuacji nie zmieniły liczne programy promujące aktywność i zdrowe odżywanie, w tym eliminacja niezdrowych przekąsek ze szkolnych sklepików, która nastąpiła we wrześniu 2015 roku. NIK objął kontrolą pod tym kątem 20 szkół publicznych oraz 10 urzędów gminy, w których urzędnicy Izby przebywali od 19 września 2016 roku do 3 stycznia 2017 roku. Jak się okazało, odsetek uczniów z nieprawidłową masą ciała (wynikającą przede wszystkim z nadwagi i otyłości) zwiększył się w 19 na 20 placówek i w roku szkolnym 2015/2016 wyniósł dokładnie 22 proc. uczniów. 

Owoce i mleko w szkole to tylko teoria

We wszystkich badanych szkołach realizowane były trzy programy żywieniowe: „Mleko w szkole”, „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”. Wspomniane programy nie były jednak realizowane w sposób zadowalający i gwarantujący dobre rezultaty. Po pierwsze, w programie mlecznym zabrakło dywersyfikacji produktów. Uczniom podawano jedynie mleko, choć program przewidywał także serwowanie jogurtów lun twarogu. Co więcej, zdecydowana większość uczniów piła mleko oraz jadła warzywa i owoce poza szkołą, co przeczy idei programu. Warzywa i owoce na terenie szkoły spożywało jedynie 10 proc. uczniów, a mleko piło 12,5 procenta. 

Sklepik i stołówka pod lupą

Sytuacja nie wygląda dobrze również w kontekście szkolnych obiadów. W szkołach, w których funkcjonują własne kuchnie, posiłki wykupywała dzieciom ponad połowa rodziców, jednak gdy placówka posiłkowała się cateringiem lub pomocą ajenta, ten odsetek malał do nawet mniej niż 10 procent. Wynikało to z faktu, że udział zewnętrznego podmiotu w przygotowywaniu szkolnych posiłków znacznie podnosił ich ceny, co zniechęcało rodziców do korzystania z takich usług. 
Nieadekwatne do potrzeb są także pory wydawania posiłków. W niektórych ze zbadanych placówek podawanie obiadów rozpoczynało się już około godziny 10:00.

Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja ze sklepikami szkolnymi, choć tu również stwierdzono nieprawidłowości. W 5 na 17 zbadanych sklepików wykryto obecność produktów zakazanych w myśl rozporządzenia ministra zdrowia. Dobrze oceniono także prowadzone przez szkoły akcje edukacyjne kierowane do najmłodszych, w których o zdrowym odżywianiu mówili miedzy innymi dietetycy i pielęgniarki, zachęcając do wspólnego przygotowywania posiłków. 

Polecane dla Ciebie

Najgorzej jest na Mazowszu

Jeszcze w latach 70. nadmierną masę ciała miało mniej niż 10 proc. dzieci – wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia. Najwięcej uczniów zmagających się z nadwagą i otyłością jest w województwie mazowieckim – 32 proc. Na drugim miejscu w niechlubnym rankingu znalazło się łódzkie (29,8 proc.), a na trzecim lubelskie (24,6 proc.). Problem jest spory również na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najniższy wskaźnik problemów z wagą odnotowano w województwach śląskim (16,5 proc.), świętokrzyskim (18 proc.) i pomorskim (19 proc.). 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij