
Cienkie i łamliwe włosy - zadbaj o nie po wakacjach
Jak zatem zadbać o włosy by odzyskały wigor i dobrą kondycję?
Człowiek posiada przeciętnie od 100 000 do 150 000 włosów. Długość cyklu życia włosa wynosi od dwóch do siedmiu lat, a średni przyrost to około jeden centymetr miesięcznie. Każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to proces naturalny. Problem zaczyna się, kiedy dziennie wypada ich ponad 100, a włosy stają się cienkie, kruche i łamliwe.
Pielęgnacja podstawowa
Wybór kosmetyków do pielęgnacji włosów jest zbyt często przypadkowy, a to na pewno nie sprzyja dobrej kondycji włosów. W wyborze szamponu powinniśmy zwracać uwagę na skórę głowy i jej potrzeby. Do pielęgnacji starajmy się stosować kosmetyki z jednej linii, albo chociażby o podobnym składzie. Generalnie należy pamiętać o tym, by:
• Myć włosy dobrym, właściwie dobranym szamponem
• Po każdym myciu używać odżywki (nakładając ją wyłącznie na włos a nie skórę głowy)
• Włosy delikatnie osuszać ręcznikiem, a nie trzeć i szarpać
• Włosy po myciu czesać dopiero po nałożeniu odżywki (zabezpiecza ona włos przed uszkodzeniem)
• Ograniczyć do minimum użycie suszarki i innych urządzeń do modelowania
Polecane dla Ciebie
Regeneracja
Oprócz codziennej pielęgnacji warto raz w tygodniu zadbać o głębszą regenerację. Możemy w tym celu użyć gotowej maski, bądź przygotować ją samodzielnie. Silne odżywcze i regeneracyjne właściwości będzie miała np. mikstura przygotowana z nafty kosmetycznej, olejku rycynowego i żółtka. Maskę nakładamy na włosy na min. pół godziny, pod foliowy czepek, który otulamy ciepłym ręcznikiem.
Dobre rezultaty uzyskamy również pijąc napar ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Skuteczne będą również kosmetyki do włosów zawierające te wyciągi. Pierwszych efektów regeneracyjnych możemy się spodziewać po 1-2 miesiącach.
W przypadku cienkich i łamliwych włosów nie przesadzajmy z ilością używanych kosmetyków. Począwszy od szamponu, poprzez odżywkę i maskę, po środki do stylizacji, używajmy ich w niewielkiej ilości. Cienkie włosy mogą bowiem zostać zbytnio obciążone nadmiarem kosmetyku, co dodatkowo je osłabi.
Dieta i suplementacja
Zły stan włosów może być zewnętrznym symptomem ogólnej kondycji naszego organizmu. Jeżeli organizm rozwiązuje aktualnie jakieś swoje „wewnętrzne” problemy, skupi się na tychże a wszelkie kwestie związane z przydatkami (włosy, skóra, paznokcie) odłoży na dalszy plan. Dlatego też należy dbać o dietę sprzyjającą dobrej jakości przydatków, bogatą w witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, biotynę, żelazo, cynk, miedź oraz białko.