Fibromialgia - objawy, leczenie i przyczyny
Anna Posmykiewicz

Fibromialgia - objawy, leczenie i przyczyny

Fibromialgia jest zespołem, który charakteryzuje się występowaniem silnego bólu o różnej lokalizacji, który pojawia się szczególnie w następstwie ucisku tzw. punktów spustowych (czyli tender points) oraz różnych objawów autonomicznych i zaburzeń czynnościowych.

Jak często można u pacjentów zdiagnozować  fibromialgię? Kto częściej cierpi z jej powodu? 

Fibromialgia nie jest często rozpoznawaną chorobą. Szacuje się, że cierpi na nią około 3% ogólnej populacji. Zdecydowanie częściej z powodu fibromialgii cierpią kobiety, chorobę bowiem rozpoznaje się u nich około ośmiu razy częściej niż u mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na wiek pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. 

Jakie są przyczyny rozwoju fibromialgii?

Jak do tej pory nie ustalono jednoznacznie, jakie czynniki są odpowiedzialne za rozwój choroby. U niektórych pacjentów z rozpoznaną fibromialgią udało się stwierdzić, że w ich płynie mózgowo-rdzeniowym jest niższe stężenie serotoniny, stwierdzono też obniżony poziom somatomedyny C będącej mediatorem działania hormonu wzrostu oraz podwyższenie substancji P, która jest neuroprzekaźnikiem i może odpowiadać za przekazywanie bodźców bólowych. Jednak dotychczasowe badania nie potwierdziły jednoznacznie, że te czynniki na pewno mają wpływ na rozwój fibromialgii. U niektórych pacjentów z fibromiaglią stwierdzono również zaburzenia fazy snu, jednak te badania również do końca nie udzieliły odpowiedzi czy jest to przyczyna rozwoju choroby. 

Jakie są objawy fibromialgii? Kryteria rozpoznania choroby

Aby można było postawić rozpoznanie fibromialgii u pacjenta musi występować ból w przynajmniej trzech okolicach ciała (lewa i/ lub prawa połowa ciała, powyżej lub poniżej pasa). Ból ten musi utrzymywać się przez cały czas przez okres co najmniej trzech miesięcy. Ponadto, aby móc rozpoznać fibromialgię, musi tez być obecna bolesność uciskowa co najmniej 11 z 18 charakterystycznych punktów. Bolesne punkty to inaczej punkty spustowe (tender points). Zalicza się do nich potylice, kręgi szyjne kręgosłupa od kręgu trzeciego do kręgu siódmego, górną krawędź mięśnia czworobocznego, mięsień nadgrzebieniowy, drugie żebro, nadkłykieć boczny kości udowej, grzebień biodrowy, krętarz kości udowej oraz kolano. Bolesności tych punktów sprawdza się po obu stronach ciała. Ponadto, u pacjenta z  fibromialgią, stwierdza się też objawy autonomiczne. Pojawia się miedzy innymi oziębienie dystalnych części kończyn, ponadto obecna jest również suchość w jamie ustnej, nadmierna potliwość, typowe jest też drżenie mięśniowe. Dodatkowo pacjent ma też problem ze snem, często cierpi bowiem z powodu bezsenności. Pojawia się też uogólnione złe samopoczucie, rozbicie i wyczerpanie organizmu. Chory zgłasza też bardzo często parestezję, czyli mrowienie różnych części ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunki). Mogą też pojawić się dolegliwości dyzuryczne, zaś u kobiet mogą być też obecne zaburzenia miesiączkowania.

Z czym należy różnicować fibromialgię? 

Fibromialgię należy różnicować przede wszystkim z różnego rodzaju chorobami układu ruchu. Przede wszystkim w diagnostyce różnicowej fibromialgii należy brać pod uwagę zapalenie ścięgien, jak również choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa. Ponadto, fibromialgie należy też różnicować z zapaleniem wielomięśniowym oraz z różnego rodzaju przetrwałymi zakażeniami wirusowymi. Czasami w diagnostyce różnicowej należy też uwzględnić psychozy, bowiem pacjenci z zaburzeniami psychicznymi mogą czasami odczuwać nieprawdziwe dolegliwości bólowe. 

W jaki sposób stawia się rozpoznanie fibromialgii?

Rozpoznanie fibromialgii stawia się na podstawie całości obrazu klinicznego i spełnienia wyżej wymienionych kryteriów. Ponadto, do postawiania diagnozy konieczne jest też zebranie szczegółowego i bardzo dokładnego wywiadu od pacjenta. Przed postawieniem ostatecznego rozpoznania lekarz musi też wykluczyć na podstawie diagnostyki różnicowej  inne choroby dające podobne dolegliwości. Warto pamiętać też o tym, że w przebiegu fibromialgii wszystkie badania laboratoryjne będą prawidłowe, co też naprowadza lekarza na właściwą diagnozę.

Czy fibromialgia może dawać jakieś poważne następstwa?

Niestety w przebiegu fibromialgii może dochodzić do chronizacji objawów choroby, czyli dolegliwości będą powtarzały się u pacjenta w podobnych odstępach czasu. Ponadto, czasami dolegliwości bólowe mogą być tak mocno nasilone, pomimo stosowania leczenia, że pacjent nie będzie w stanie normalnie funkcjonować w życiu codziennym, problemem będzie też dla niego praca zawodowa.

W jaki sposób leczy się fibromialgie?

Niestety, ponieważ nie jest jak dotąd poznana przyczyna rozwoju u pacjenta fibromialgii, nie ma też leczenia przyczynowego. Stosowane jest jedynie leczenie objawowe. Pacjent zazwyczaj ma zalecane różnego rodzaju środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, które jednak niestety nie zawsze dają pożądany efekt i chory cały czas odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, choć mogą one być trochę mniej wyrażone. Bardzo ważna w łagodzeniu objawów choroby jest właściwa fizykoterapia. Dużą ulgę mogą przynieść pacjentowi właściwe masaże, stosowanie ciepła, a czasami odwrotnie- ochładzanie całego ciała. Poza tym dość często wykorzystywane są również kąpiele elektrogalwaniczne, jak również różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Pacjenci czują się też zazwyczaj zdecydowanie lepiej w trakcie leczenia uzdrowiskowego, wskazane jest też uprawianie sportu. U niektórych pacjentów dużą poprawę daje też stosowanie akupunktury. Zdarza się, że przy naprawę silnie wyrażonych dolegliwościach bólowych pacjent wymaga leczenia przeciwdepresyjnego. 

Czy fibromialgię można wyleczyć? Jakie rokowania daje fibromialgia?

Choroba ma przebieg łagodny, jednak towarzyszce jej dolegliwości są dla pacjenta zazwyczaj bardzo uciążliwe i mogą upośledzać jego codzienne, normalne funkcjonowanie. U niektórych chorych leczenie jednak daje efekty i dolegliwości bólowe stają się mniej wyrażone, jak również pojawiać się one będą u pacjenta zdecydowanie rzadziej. Często zdarza się też, że dolegliwości bólowe zmniejszają się samoistnie po 60 roku życia pacjenta. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij