Fibromialgia - objawy, leczenie i przyczyny
Anna Posmykiewicz

Fibromialgia - objawy, leczenie i przyczyny

Fibromialgia jest zespołem, który charakteryzuje się występowaniem silnego bólu o różnej lokalizacji, który pojawia się szczególnie w następstwie ucisku tzw. punktów spustowych (czyli tender points) oraz różnych objawów autonomicznych i zaburzeń czynnościowych.

Jak często można u pacjentów zdiagnozować  fibromialgię? Kto częściej cierpi z jej powodu? 

Fibromialgia nie jest często rozpoznawaną chorobą. Szacuje się, że cierpi na nią około 3% ogólnej populacji. Zdecydowanie częściej z powodu fibromialgii cierpią kobiety, chorobę bowiem rozpoznaje się u nich około ośmiu razy częściej niż u mężczyzn. Szczyt zachorowań przypada na wiek pomiędzy 30 a 60 rokiem życia. 

Jakie są przyczyny rozwoju fibromialgii?

Jak do tej pory nie ustalono jednoznacznie, jakie czynniki są odpowiedzialne za rozwój choroby. U niektórych pacjentów z rozpoznaną fibromialgią udało się stwierdzić, że w ich płynie mózgowo-rdzeniowym jest niższe stężenie serotoniny, stwierdzono też obniżony poziom somatomedyny C będącej mediatorem działania hormonu wzrostu oraz podwyższenie substancji P, która jest neuroprzekaźnikiem i może odpowiadać za przekazywanie bodźców bólowych. Jednak dotychczasowe badania nie potwierdziły jednoznacznie, że te czynniki na pewno mają wpływ na rozwój fibromialgii. U niektórych pacjentów z fibromiaglią stwierdzono również zaburzenia fazy snu, jednak te badania również do końca nie udzieliły odpowiedzi czy jest to przyczyna rozwoju choroby. 

Jakie są objawy fibromialgii? Kryteria rozpoznania choroby

Aby można było postawić rozpoznanie fibromialgii u pacjenta musi występować ból w przynajmniej trzech okolicach ciała (lewa i/ lub prawa połowa ciała, powyżej lub poniżej pasa). Ból ten musi utrzymywać się przez cały czas przez okres co najmniej trzech miesięcy. Ponadto, aby móc rozpoznać fibromialgię, musi tez być obecna bolesność uciskowa co najmniej 11 z 18 charakterystycznych punktów. Bolesne punkty to inaczej punkty spustowe (tender points). Zalicza się do nich potylice, kręgi szyjne kręgosłupa od kręgu trzeciego do kręgu siódmego, górną krawędź mięśnia czworobocznego, mięsień nadgrzebieniowy, drugie żebro, nadkłykieć boczny kości udowej, grzebień biodrowy, krętarz kości udowej oraz kolano. Bolesności tych punktów sprawdza się po obu stronach ciała. Ponadto, u pacjenta z  fibromialgią, stwierdza się też objawy autonomiczne. Pojawia się miedzy innymi oziębienie dystalnych części kończyn, ponadto obecna jest również suchość w jamie ustnej, nadmierna potliwość, typowe jest też drżenie mięśniowe. Dodatkowo pacjent ma też problem ze snem, często cierpi bowiem z powodu bezsenności. Pojawia się też uogólnione złe samopoczucie, rozbicie i wyczerpanie organizmu. Chory zgłasza też bardzo często parestezję, czyli mrowienie różnych części ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunki). Mogą też pojawić się dolegliwości dyzuryczne, zaś u kobiet mogą być też obecne zaburzenia miesiączkowania.

Z czym należy różnicować fibromialgię? 

Fibromialgię należy różnicować przede wszystkim z różnego rodzaju chorobami układu ruchu. Przede wszystkim w diagnostyce różnicowej fibromialgii należy brać pod uwagę zapalenie ścięgien, jak również choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa. Ponadto, fibromialgie należy też różnicować z zapaleniem wielomięśniowym oraz z różnego rodzaju przetrwałymi zakażeniami wirusowymi. Czasami w diagnostyce różnicowej należy też uwzględnić psychozy, bowiem pacjenci z zaburzeniami psychicznymi mogą czasami odczuwać nieprawdziwe dolegliwości bólowe. 

W jaki sposób stawia się rozpoznanie fibromialgii?

Rozpoznanie fibromialgii stawia się na podstawie całości obrazu klinicznego i spełnienia wyżej wymienionych kryteriów. Ponadto, do postawiania diagnozy konieczne jest też zebranie szczegółowego i bardzo dokładnego wywiadu od pacjenta. Przed postawieniem ostatecznego rozpoznania lekarz musi też wykluczyć na podstawie diagnostyki różnicowej  inne choroby dające podobne dolegliwości. Warto pamiętać też o tym, że w przebiegu fibromialgii wszystkie badania laboratoryjne będą prawidłowe, co też naprowadza lekarza na właściwą diagnozę.

Czy fibromialgia może dawać jakieś poważne następstwa?

Niestety w przebiegu fibromialgii może dochodzić do chronizacji objawów choroby, czyli dolegliwości będą powtarzały się u pacjenta w podobnych odstępach czasu. Ponadto, czasami dolegliwości bólowe mogą być tak mocno nasilone, pomimo stosowania leczenia, że pacjent nie będzie w stanie normalnie funkcjonować w życiu codziennym, problemem będzie też dla niego praca zawodowa.

W jaki sposób leczy się fibromialgie?

Niestety, ponieważ nie jest jak dotąd poznana przyczyna rozwoju u pacjenta fibromialgii, nie ma też leczenia przyczynowego. Stosowane jest jedynie leczenie objawowe. Pacjent zazwyczaj ma zalecane różnego rodzaju środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, które jednak niestety nie zawsze dają pożądany efekt i chory cały czas odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, choć mogą one być trochę mniej wyrażone. Bardzo ważna w łagodzeniu objawów choroby jest właściwa fizykoterapia. Dużą ulgę mogą przynieść pacjentowi właściwe masaże, stosowanie ciepła, a czasami odwrotnie- ochładzanie całego ciała. Poza tym dość często wykorzystywane są również kąpiele elektrogalwaniczne, jak również różnego rodzaju techniki relaksacyjne. Pacjenci czują się też zazwyczaj zdecydowanie lepiej w trakcie leczenia uzdrowiskowego, wskazane jest też uprawianie sportu. U niektórych pacjentów dużą poprawę daje też stosowanie akupunktury. Zdarza się, że przy naprawę silnie wyrażonych dolegliwościach bólowych pacjent wymaga leczenia przeciwdepresyjnego. 

Czy fibromialgię można wyleczyć? Jakie rokowania daje fibromialgia?

Choroba ma przebieg łagodny, jednak towarzyszce jej dolegliwości są dla pacjenta zazwyczaj bardzo uciążliwe i mogą upośledzać jego codzienne, normalne funkcjonowanie. U niektórych chorych leczenie jednak daje efekty i dolegliwości bólowe stają się mniej wyrażone, jak również pojawiać się one będą u pacjenta zdecydowanie rzadziej. Często zdarza się też, że dolegliwości bólowe zmniejszają się samoistnie po 60 roku życia pacjenta. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usuwanie powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Zespół Pica – czym jest zespół łaknienia spaczonego? Jak go leczyć?

  O zespole łaknienia spaczonego mówi się wtedy, gdy osoba spożywa produkty, których nie można zaliczyć do żywności. Zaburzenie to może prowadzić do szeregu powikłań zagrażających życiu. Dlaczego chory odczuwa pragnienie do zjedzenia ziemi, lodu czy szkła? W jaki sposób leczy się zespół Pica? 

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Pilates okiem fizjoterapeuty – wskazania i efekty treningów metodą Pilatesa

  Pilates to rodzaj treningu o umiarkowanej intensywności, który koncentruje się na wzmacnianiu mięśni głębokich. Jego podstawą jest wykonywanie precyzyjnych, płynnych ruchów, świadomy oddech i maksymalne skupienie na ćwiczeniach. Efekty treningu metodą Pilatesa to wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi i koordynacji ruchowej, wysmuklenie sylwetki, redukcja napięcia oraz rozluźnienie całego ciała. Ćwiczenia pilates mogą być częścią procesu rehabilitacji po przebytych urazach, także u zawodowych sportowców. Pilates mogą ćwiczyć również osoby starsze i kobiety w ciąży.

 • Egzema – przyczyny i objawy. Leczenie egzemy na dłoniach i twarzy. Które preparaty wybrać, a których unikać?

  Egzema, inaczej wyprysk lub atopowe wyprysk skóry, to niezakaźna choroba, którą nie można się zarazić od drugiej osoby poprzez kontakt bezpośredni lub korzystanie z tych samych kosmetyków czy ręczników i pościeli. Leczenie egzemy jest niezwykle uporczywe, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wytypować czynnik wywołujący bolesne, swędzące, pękające i suche plamy na skórze dłoni i twarzy (czasem występujące na całym ciele). Leczenie egzemy z użyciem najlepeszych dermokosmetyków, będąc pod opieką najlepszego dermatologa lub arelgologa może być nieskuteczne, jeśli pacjent będzie miał stały kontakt z czynnikiem drażniącym.

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększonego ryzyka wystąpienia lumbago są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij