Fibromialgia (FMS) – jakie mogą być przyczyny tej przewlekłej choroby? Jak wygląda jej leczenie?
Mateusz Burak

Fibromialgia (FMS) – jakie mogą być przyczyny tej przewlekłej choroby? Jak wygląda jej leczenie?

Osoby chorujące na fibromialgię doświadczają przewlekłego bólu mięśni i stawów, który jest zlokalizowany w wielu miejscach ciała, skrajnego zmęczenia, problemów z pamięcią, zaburzeń snu. Często cierpią również na depresję. Dokładna przyczyna fibromialgii nie jest znana, uważa się, że jest ona związana z nieprawidłowym poziomem niektórych substancji chemicznych w mózgu i zmianami w sposobie, w jaki ośrodkowy układ nerwowy przetwarza sygnały o bólu wysyłane przez ciało. Dowiedz się, w jaki sposób leczy się fibromialgię.

Jakie są przyczyny fibromialgii?

Fibromialgia (fibromyalgia syndrome, FMS) to zaburzenie charakteryzujące się rozległym bólem mięśniowo-szkieletowym, któremu towarzyszą: przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, problemy z pamięcią i nastrojem. Naukowcy uważają, że ciągła stymulacja nerwów zaburza sposób, w jaki mózg i rdzeń kręgowy przetwarzają sygnały bólowe, co może powodować pewnego rodzaju zmiany w układzie nerwowym u osób cierpiących na fibromilagię. Opisywane schorzenie obejmuje patologiczny wzrost poziomu niektórych substancji chemicznych w mózgu, które są transmiterami bólu. Dodatkowo receptory bólu wydają się rozwijać pewnego rodzaju pamięć bólową i stawać się niejako „uczulone”. To z kolei może tłumaczyć zjawisko nadmiernego i nieadekwatnego reagowania na mniej i bardziej bolesne sygnały. 

Zidentyfikowano wiele czynników, które mogą inicjować opisywane zmiany. Mówi się tutaj o podłożu genetycznym, z racji na tendencję do występowania fibromialgii u członków rodziny. Bardzo wiele informacji pojawia się także w kontekście nasilania lub wywoływania tej choroby przez niektóre infekcje. Niekiedy nasilony stres i trauma mogą doprowadzić do rozwoju schorzenia, często współwystępują wówczas z zespołem stresu pourazowego.

Udowodniono, że występują pewne predyspozycje do zachorowania na fibromialgię, są to: płeć żeńska, obecność chorób reumatycznych, dodatni wywiad rodzinny w kierunku opisywanego schorzenia. 

Jak objawia się fibromialgia?

Do najczęstszych objawów fibromialgii zalicza się:

  • ból mięśni przypominający zakwasy, szczególnie ból mięśni nóg,
  • bóle stawów,
  • dolegliwości utrzymujące się powyżej 3 miesięcy,
  • ogólne zmęczenie,
  • dolegliwości bólowe wybudzające pacjenta ze snu,
  • trudności poznawcze w postaci zaburzeń koncentracji.

Bardzo często schorzenie to współwystępuje z chorobami, takimi jak: depresja, dysfunkcje stawu skroniowo–żuchwowego, zespół jelita drażliwego, migrena, zespół chronicznego zmęczenia. Występowanie objawów neurologicznych oraz bezdechu śródsennego nakazuje często wykonywanie dodatkowych badań diagnostycznych w celu różnicowania. Może bowiem okazać się, że występowanie powyższych objawów nie jest wystarczające do postawienia trafnej diagnozy. Mogą one również świadczyć o toczącym się procesie nowotworowym. 

Fibromialgia może występować także u dzieci i młodzieży, jednak niejednoznaczne objawy, które są podobne do tych, występujących u osób dorosłych, utrudniają postawienie właściwej diagnozy. Szacuje się, że młodzieńczy pierwotny zespół fibromialgii występuje u 1,2–6,2% populacji w wieku rozwojowym.

Powiązane produkty

Fibromialgia – diagnostyka

Jeszcze do niedawna sprawdzano bolesność uciskową 18 charakterystycznych punktów na ciele, aby potwierdzić lub wykluczyć FMS. Obecnie najważniejszą wartość diagnostyczną posiada obecność rozległego bólu w całym ciele powyżej 3 miesięcy. Zalecane przez lekarzy są również badania krwi. Powinny one obejmować pełną morfologię, OB, badanie poziomu CRP, badanie poziomu witaminy D, poziom hormonów tarczycy, badania w kierunku celiakii. W zależności od objawów lekarz może zlecić dodatkowy pakiet badań. Dzieje się tak wówczas, gdy istnieje prawdopodobieństwo występowania chorób podobnych do fibromialgii.

Leczenie fibromialgii 

Leczenie fibromialgii bywa trudne, bowiem jest to nie do końca poznane schorzenie. Walka z bólami mięśni oraz objawami neurologicznymi fibromialgii polega na zmniejszeniu dolegliwości bólowych. W tym celu rekomenduje się zastosowanie środków o działaniu przeciwbólowym oraz ułatwiającym zasypianie.

W przypadku zaawansowanych objawów konieczne zazwyczaj jest zastosowanie leków opioidowych oraz przeciwdepresyjnych. Niekiedy stosuje się także farmaceutyki zwiotczające mięśnie, przeciwpadaczkowe.

Fibromialgia – fizjoterapia

W leczeniu fibromialgii, oprócz farmakoterapii, stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne. Mowa tutaj przede wszystkim o kinezyterapii, czyli leczeniu ruchem. Stosowanie ćwiczeń zwiększających elastyczność i wytrzymałość mięśni, a także aktywności w środowisku wodnym mogą okazać się wyjątkowo korzystne i pomóc w łagodzeniu bólu na długi czas. Bardzo ważna jest modyfikacja stanowiska pracy w taki sposób, aby zminimalizować przeciążenia, zmęczenie układu ruchu i oddziaływanie czynników stresowych na nasze ciało. 

Ból mięśniowo–powięziowy może także być łagodzony dzięki zabiegom z zakresu fizykoterapii, takim jak fonoforeza, fala uderzeniowa, ekspozycja na zmienne pole magnetyczne, laseroterapia czy schładzanie parami ciekłego azotu. Bardzo dobrym rezultatem cieszą się także zabiegi z zakresu balneoterapii, mowa tutaj o wszelkiego rodzaju kąpielach czy biczach wodnych. Wiele osób decyduje się także na zabiegi medycyny wschodniej. Opinie pacjentów pozwalają na formułowanie pozytywnych opinii dotyczącej stosowania akupunktury we wspomnianej jednostce chorobowej. 

Fibromialgia – dieta

Poprawa jakości życia chorych na fibromialgię, zwiększenie komfortu życia, zmniejszenie bólu to nie tylko leczenie i rehabilitacja. Bardzo ważne jest także wprowadzenie odpowiednich nawyków żywieniowych celem wyeliminowania pokarmów, które mogłyby zaostrzyć objawy fibromyalgii.

Przy FMS sprawdzi się dieta bogata w pokarmy zawierające przeciwutleniacze, a także tryptofan. Ten aminokwas jest prekursorem serotoniny, wpływającym na poprawę samopoczucia. Dobrymi jego źródłami są: przetwory mleczne, mięso wieprzowe oraz drobiowe, pestki dyni, sezam, spirulina. Warto również zwrócić uwagę na zawartość bromelainy w pokarmach. Jest to enzym roślinny znajdujący się w ananasie, posiada on właściwości przeciwzapalne i wspomaga gojenie tkanek. 

Konkretne pokarmy rekomendowane w przypadku fibromialgii to: warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze, nabiał o niskiej zawartości tłuszczu, chude mięso, ryby, produkty pełnoziarniste. Należy unikać żywności o niskiej wartości odżywczej, z dużą ilością nasyconych tłuszczów, produktów wysokoprzetworzonych i smażonych. Warto ograniczyć także ilość soli oraz cukru w diecie. Chcąc spowolnić wchłanianie węglowodanów, należ łączyć je z białkami i tłuszczami. Bezwzględnie należy unikać słodyczy. Wskazane za to są produkty o wysokiej zawartości błonnika i obniżonym indeksie glikemicznym. Są to: brokuły, migdały, owsianka, tofu, awokado. 

  1. Jones G. T., Atzeni F., Beasley M. i in., The prevalence of fibromyalgia in the general population: a comparison of the American College of Rheumatology 1990, 2010, and modified 2010 classification criteria, „Arthritis Rheumatol” 2015, nr 67, s. 568–575.
  2. Bennett R. M., Clinical manifestations and diagnosis of fibromyalgia, „Rheum Dis Clin North Am.” 2009, nr 35, s. 215–232.
  3. Björkegren K., Wallander M. A., Johansson S., Svärdsudd K., General symptom reporting in female fibromyalgia patients and referents: a population–based case–referent study, „BMC Public Health” 2009, nr 9, s. 402.
  4. Pomares F. B., Funck T., Feier N. A. i in., Histological underpinnings of grey matter changes in fibromyalgia investigated using multimodal brain imaging, „J Neurosci” 2017, nr 37, s. 1090–1101.
  5. Wang J. C., Sung F. C., Men M. i in., Bidirectional association between fibromyalgia and gastroesophageal reflux disease: two population–based retrospective cohort analysis, „Pain” 2017, nr 158, s. 1971–1978.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl