Odkryto nowe biomarkery depresji. Pomogą wcześniej zdiagnozować chorobę
Justyna Piekara

Odkryto nowe biomarkery depresji. Pomogą wcześniej zdiagnozować chorobę

Poważne zaburzenia depresyjne dotykają ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.  Przez długi czas brakowało biomarkerów, na których klinicyści mogliby polegać, aby wykryć objawy depresji we wczesnym stadium. Niedawno dowiedziono jednak, że stężenie kwasu antranilowego we krwi może pomóc przewidzieć zaistnienie choroby, a tym samym zapobiec jej potencjalnym powikłaniom. Z kolei naukowcy z Kanady donoszą, że wyższy poziom mitochondrialnego DNA krążącego w krwiobiegu pacjentów może być predyktorem pojawienia się choroby psychicznej w podeszłym wieku.

Deficyt tryptofanu a depresja

Badania z ostatnich kilku lat wykazały związek między depresją a przewlekłym stanem zapalnym. Na tej podstawie powstała hipoteza, że zapalenie może być główną przyczyną wystąpienia klinicznych objawów depresji. Naukowcy zbadali ścieżki biologiczne odpowiadające za powstawanie zapalenia, w tym tak zwany szlak kinureninowy (KYN), który jest związany z metabolizowaniem tryptofanu.

Uczeni sugerują, że jego niski poziom w organizmie jest powiązany z depresją i zaburzeniami snu. W świetle najnowszych badań okazuje się, że metabolity przemiany tego aminokwasu mogą posłużyć jako biomarkery do identyfikacji ryzyka zaburzeń psychicznych.

Przeczytaj również: Diagnostyka depresji i zaburzeń lękowych dzięki woskowinie usznej? Naukowcy twierdzą, że to możliwe.

Kwas antranilowy – nowy biomarker depresji

Według profesora Saito, jednego z autorów badania, opublikowanego w „Scientific Reports”, „istnieje silna, bezpośrednia korelacja między poziomem kwasu antranilowego we krwi a nasileniem depresji”. Odkrycie może pomóc w stworzeniu spersonalizowanych metod leczenia tego schorzenia.

Zespół z Fujita Health University w Japonii przetestował surowicę krwi uczestników, które wykazały wysokie ryzyko depresji oraz osób ze słabszymi predyspozycjami rozwinięcia choroby. Do wykonania precyzyjnego pomiaru stężenia metabolitów szlaku KYN wykorzystali wysokowydajną chromatografię cieczową. 

Okazało się, że osoby zagrożone depresją miały wyższy poziom kwasu antranilowego we krwi, a kobiety, które były bardziej narażone na rozwój depresji, miały niższy poziom tryptofanu. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi danymi dotyczącymi zwiększonej aktywności szlaku kinureninowego u pacjentów z ryzykiem wystąpienia poważnych zaburzeń depresyjnych.

Ponieważ przewlekły ból może powodować objawy depresyjne, naukowcy przeanalizowali również profile metabolitów tryptofanu u pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami bólowymi w obrębie twarzy. Zaobserwowali u nich wysoki poziom kwasu antranilowego i niski poziom tryptofanu.

Naukowcy z Zakładu Psychiatrii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego także potwierdzili udział tego metabolitu w patogenezie poważnych zaburzeń depresyjnych. Grupa pacjentów ze zdiagnozowanym wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u której zaobserwowano obniżony poziom tryptofanu i podniesione wartości kwasu antranilowego wykazywała podwyższone ryzyko poważnych zaburzeń depresyjnych.

ccf-mtDNA jako nowy biomarker depresji

Vanessa Gonçalves z Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w Toronto i jej współpracownicy uznali, że wyższy poziom mitochondrialnego DNA krążącego w krwiobiegu może sprawdzić się jako biomarker depresji u osób starszych. Artykuł na ten temat ukazał się w „Journal of Psychiatric Research”.

Uwalniane fragmentów mitochondrialnego DNA (ang. cell-free circulating mitochondrial DNA) do środowiska pozakomórkowego aktywuje mechanizmy wrodzonej odpowiedzi immunologicznej i wywołuje stan zapalny. Chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób stres oksydacyjny objawia się u pacjentów z depresją, Gonçalves i jej zespół pobrali próbki krwi od osób w wieku 68-70 lat i określili ilość krążącego mitochondrialnego DNA. Naukowcy spostrzegli, że jego poziom był znacznie wyższy u pacjentów z depresją niż w grupach kontrolnych.

Mechanizm stojący za tą relacją nie jest jeszcze w pełni zrozumiały. W przyszłości badaczka zamierza kontynuować wysiłki i potwierdzić obecne wyniki na większej liczbie próbek, a także przeanalizować korelację z parametrami stresu zapalnego i oksydacyjnego. Naukowczyni ma nadzieję, że odkrycie przyczyni się do lepszej diagnostyki chorób psychicznych w przyszłości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij