Odkryto nowe biomarkery depresji. Pomogą wcześniej zdiagnozować chorobę
Justyna Piekara

Odkryto nowe biomarkery depresji. Pomogą wcześniej zdiagnozować chorobę

Poważne zaburzenia depresyjne dotykają ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.  Przez długi czas brakowało biomarkerów, na których klinicyści mogliby polegać, aby wykryć objawy depresji we wczesnym stadium. Niedawno dowiedziono jednak, że stężenie kwasu antranilowego we krwi może pomóc przewidzieć zaistnienie choroby, a tym samym zapobiec jej potencjalnym powikłaniom. Z kolei naukowcy z Kanady donoszą, że wyższy poziom mitochondrialnego DNA krążącego w krwiobiegu pacjentów może być predyktorem pojawienia się choroby psychicznej w podeszłym wieku.

Deficyt tryptofanu a depresja

Badania z ostatnich kilku lat wykazały związek między depresją a przewlekłym stanem zapalnym. Na tej podstawie powstała hipoteza, że zapalenie może być główną przyczyną wystąpienia klinicznych objawów depresji. Naukowcy zbadali ścieżki biologiczne odpowiadające za powstawanie zapalenia, w tym tak zwany szlak kinureninowy (KYN), który jest związany z metabolizowaniem tryptofanu.

Uczeni sugerują, że jego niski poziom w organizmie jest powiązany z depresją i zaburzeniami snu. W świetle najnowszych badań okazuje się, że metabolity przemiany tego aminokwasu mogą posłużyć jako biomarkery do identyfikacji ryzyka zaburzeń psychicznych.

Przeczytaj również: Diagnostyka depresji i zaburzeń lękowych dzięki woskowinie usznej? Naukowcy twierdzą, że to możliwe.

Kwas antranilowy – nowy biomarker depresji

Według profesora Saito, jednego z autorów badania, opublikowanego w „Scientific Reports”, „istnieje silna, bezpośrednia korelacja między poziomem kwasu antranilowego we krwi a nasileniem depresji”. Odkrycie może pomóc w stworzeniu spersonalizowanych metod leczenia tego schorzenia.

Zespół z Fujita Health University w Japonii przetestował surowicę krwi uczestników, które wykazały wysokie ryzyko depresji oraz osób ze słabszymi predyspozycjami rozwinięcia choroby. Do wykonania precyzyjnego pomiaru stężenia metabolitów szlaku KYN wykorzystali wysokowydajną chromatografię cieczową. 

Okazało się, że osoby zagrożone depresją miały wyższy poziom kwasu antranilowego we krwi, a kobiety, które były bardziej narażone na rozwój depresji, miały niższy poziom tryptofanu. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi danymi dotyczącymi zwiększonej aktywności szlaku kinureninowego u pacjentów z ryzykiem wystąpienia poważnych zaburzeń depresyjnych.

Ponieważ przewlekły ból może powodować objawy depresyjne, naukowcy przeanalizowali również profile metabolitów tryptofanu u pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami bólowymi w obrębie twarzy. Zaobserwowali u nich wysoki poziom kwasu antranilowego i niski poziom tryptofanu.

Naukowcy z Zakładu Psychiatrii Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego także potwierdzili udział tego metabolitu w patogenezie poważnych zaburzeń depresyjnych. Grupa pacjentów ze zdiagnozowanym wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u której zaobserwowano obniżony poziom tryptofanu i podniesione wartości kwasu antranilowego wykazywała podwyższone ryzyko poważnych zaburzeń depresyjnych.

Polecane dla Ciebie

ccf-mtDNA jako nowy biomarker depresji

Vanessa Gonçalves z Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego w Toronto i jej współpracownicy uznali, że wyższy poziom mitochondrialnego DNA krążącego w krwiobiegu może sprawdzić się jako biomarker depresji u osób starszych. Artykuł na ten temat ukazał się w „Journal of Psychiatric Research”.

Uwalniane fragmentów mitochondrialnego DNA (ang. cell-free circulating mitochondrial DNA) do środowiska pozakomórkowego aktywuje mechanizmy wrodzonej odpowiedzi immunologicznej i wywołuje stan zapalny. Chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób stres oksydacyjny objawia się u pacjentów z depresją, Gonçalves i jej zespół pobrali próbki krwi od osób w wieku 68-70 lat i określili ilość krążącego mitochondrialnego DNA. Naukowcy spostrzegli, że jego poziom był znacznie wyższy u pacjentów z depresją niż w grupach kontrolnych.

Mechanizm stojący za tą relacją nie jest jeszcze w pełni zrozumiały. W przyszłości badaczka zamierza kontynuować wysiłki i potwierdzić obecne wyniki na większej liczbie próbek, a także przeanalizować korelację z parametrami stresu zapalnego i oksydacyjnego. Naukowczyni ma nadzieję, że odkrycie przyczyni się do lepszej diagnostyki chorób psychicznych w przyszłości.

  1. S.  Akhondzadeh, Depression and Inflammation: Is there any role for biomarkers?, „Avicenna Journal of Medical Biotechnology", nr 11(3), s. 207,  [dostęp:] 29.07.2021.
  2. M. Sakurai,  Y. Yamamoto, N. Kanayama, Serum metabolic profiles of the tryptophan-kynurenine pathway in the high risk subjects of major depressive disorder, „Scientific Reports" 2020, [online] https://doi.org/10.1038/s41598-020-58806-w, [dostęp:] 29.07.2021.
  3. V. F. Gonçalves, A. P. Mendes-Silva, E. Koyama, Increased levels of circulating cell-free mtDNA in plasma of late life depression subjects, [online], https://doi.org/10.1016/j.jpsychires.2021.05.015, [dostęp:] 29.07.2021.
  4. T. Pawlowski, D. Pawlak, M. Inglot, The role of anthranilic acid in the increase of depressive symptoms and major depressive disorder during treatment for hepatitis C with pegylated interferon-α2a and oral ribavirin, „Journal of Psychiatry & Neuroscience" 2021, nr 46(1), [online] doi: 10.1503/jpn.190139.[dostęp:] 29.07.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij