Co może wpływać na leczenie, dlaczego stosowana terapia nie działa?
Michał Posmykiewicz

Co może wpływać na leczenie, dlaczego stosowana terapia nie działa?

Każdy z nas niejeden raz zażywał różnego rodzaju leki, środki farmakologiczne i suplementy diety. Czasami zdarzało się jednak, że efekty kuracji nie były do końca zadowalające i takie, jak byśmy sobie tego życzyli. Zdarzało się bowiem, że nasze dolegliwości, pomimo leczenia, długo nie chciały ustąpić lub też ulegały nasileniu. Dlaczego tak się czasami dzieje?

Pierwszym powodem, dla którego zalecona terapia nie działa, może być po prostu jej zły dobór. Taka sytuacja może mieć najczęściej miejsce w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. W czasie pierwszej wizyty w gabinecie lekarskim, kiedy dopiero zaczyna nam się katar, kaszel i trochę gorączkujemy, zwykle nie ma jeszcze żadnych przesłanek do podania antybiotyku, bowiem zdecydowana większość tego typu infekcji to infekcje wirusowe. Dlatego też na początku lekarz zazwyczaj zaleca dostępne bez recepty środki farmakologiczne działające objawowo, które łagodzą katar, kaszel i gorączkę. Może się jednak zdarzyć, że z tej niewinnie na początku wyglądającej  infekcji rozwinie się zakażenie bakteryjne i wtedy zajdzie potrzeba zastosowania właściwego antybiotyku. Dlatego też jeśli przez 3-4 dni zalecone nam objawowe leczenie nie działa, należy zgłosić się ponownie do swojego lekarza POZ, który zmodyfikuje kuracje na taką, która już będzie skuteczna. Zdarza się też jednak tak, że już w czasie pierwszej wizyty u lekarza zostaje rozpoznana infekcja bakteryjna, np. angina. Lekarz zleca wtedy antybiotyk, który zazwyczaj wykorzystuje się jako lek pierwszego rzutu do leczenia tej choroby. Jednak może okazać się, że akurat tym razem infekcja została wywołana przez bakterie, które są oporne na najczęściej stosowne antybiotyki. Wtedy też, jeśli po trzech, czterech dniach antybiotykoterapii nie będzie widać żadnej poprawy, trzeba będzie zmienić antybiotyk na inny. 

W jakich innych sytuacjach stosowana terapia może nie działać?

Zdarza się też, że stosowana terapia nie działa, bowiem pacjenci nie do końca przestrzegają zasad przyjmowania swoich leków. Czasami niektórzy pacjenci, wbrew zaleceniom lekarza, zmieniają na własna rękę porę oraz dawkę zaleconego leku, bowiem wydaje im się, że lekarz źle ustalił dawkowanie (bo w ulotce jest napisane inaczej albo sąsiadka przyjmuje dokładnie taki sam lek w innej dawce) albo też zalecił zła porę stosowania danego preparatu. Niejednokrotnie zdarza się zatem, że pacjenci sami zmniejszają lub zwiększają sobie dawki leków na nadciśnienie czy leków stosowanych w leczeniu cukrzycy, czasami samodzielnie też włączają antybiotyki, a aby antybiotyk działał, musi być włączony do leczenia zgodnie z zasadami antybiotykoterapii. Zmiana dawkowania może tak naprawdę dotyczyć wszystkich rodzajów leków. W takiej sytuacji nie ma możliwości, aby leczenie było skuteczne. Pacjenci przychodzą wtedy do lekarza i mówią, że czuja się gorzej niż przed włączeniem leczenia, rzadko od razu przyznają się do tego, że samodzielnie zmodyfikowali kuracje, bowiem boją się reakcji swojego doktora prowadzącego. 

Na stosowane leczenie może też wpływać regularność  przyjmowania zaleconych przez lekarza preparatów. Czasami niektórym pacjentom wydaje się, że jeśli będą przyjmować leki "z doskoku", wtedy, kiedy ich samopoczucie jest gorsze niż innego dnia, to leki te będą działały właściwie. Niestety, nie jest to prawda. Aby zalecona kuracja działała, wszystkie zalecone preparaty musza być przyjmowane bardzo regularnie, bez robienia przerw w ich zażywaniu. Dlatego, kiedy widzimy, że kończą nam się leki przyjmowane przez nas na stałe, nie czekajmy do końca opakowania. Udajmy się do swojego lekarza po przedłużenie recepty kilka dni wcześniej, tak aby mieć pewność, że nie będziemy musieli zrobić przerwy w naszej kuracji. 

Czasami zdarzają się też sytuacje, że zalecona przez lekarza terapia nie działa, bo pacjent jej w ogóle nie stosuje. Dotyczy to zwykle pacjentów bardzo "dociekliwych", którzy bardzo dokładnie czytają ulotki wszystkich zaleconych im leków i środków farmakologicznych. Często po zapoznaniu się z treścią takiej ulotki, dochodzą do wniosku, że dany lek nie jest wykorzystywany do leczenia ich przypadłości albo, że ma on taką ilość działań niepożądanych, że lepiej będzie go w ogóle nie zażywać. Pacjenci ci nie myślą natomiast o tym, że lekarz zlecając taki, a nie inny środek naprawdę wiedział, co robi, a odnośnie działań niepożądanych, producent musi po prostu wymienić w ulotce wszystkie możliwe objawy uboczne zażywania danego leku jakie kiedykolwiek wystąpiły po wprowadzeniu produktu na rynek. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te działania uboczne muszą wystąpić u pacjenta! Może oczywiście się zdarzyć, że akurat któreś z działań ubocznych dotknie chorego, wtedy po prostu należy zgłosić się ponownie do lekarza, który zamieni lek na inny, lepiej tolerowany. Absolutnie natomiast nie wolno samodzielnie podejmować decyzji o zaprzestaniu kuracji. 

Czasami też stosowana terapia nie działa, bo po prostu upłynął zbyt krótki okres, aby leki lub środki farmakologiczne miały szanse zadziałać. Tyczy się to przede wszystkim antybiotyków. Pacjenci bowiem często myślą, że po zażyciu pierwszej dawki antybiotyku ustąpią wszystkie przykre dolegliwości, takie jak gorączka, kaszel, ból gardła i katar. Nic bardziej mylnego - aby antybiotyk zaczął działać, muszą upłynąć co najmniej trzy pełne doby kuracji, dopiero wtedy możemy spodziewać się, że uciążliwe objawy infekcji zaczną stopniowo się wycofywać. Odpowiednio długi czas na to, aby dany produkt zaczął działać, musi też minąć w przypadku stosowania niektórych suplementów diety. Czasami, kiedy mamy osłabione paznokcie lub wypadają nam włosy, zaczynamy przyjmować suplementy diety, które maja na celu poprawić kondycję włosów i paznokci. Efekt chcielibyśmy uzyskać już po tygodniu, jednak niestety nie jest to możliwe. W przypadku zażywania suplementów diety, aby efekt ich zażywania był widoczny, musi upłynąć dłuższy czas, zwykle potrzeba na to co najmniej trzech miesiący regularnego stosowania danego preparatu. 

Pamiętaj! Aby zalecona kuracja działała, należy przestrzegać wszystkich wskazówek jej dotyczących wydanych przez lekarza w gabinecie w czasie wizyty. Tyko wtedy bowiem leki będą miały szanse działać właściwie. Nigdy też nie wolno samodzielnie modyfikować ani odstawiać zaleconych leków, w przypadku złego samopoczucia należy po prostu ponownie udać się do swojego lekarza. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij