×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Hałas samolotowy powoduje nadciśnienie?

Naukowcy badający problem nadciśnienia tętniczego dowiedli i ostrzegają na łamach czasopisma Occupational & Environmental Medicine, że hałas generowany przez samoloty może powodować wystąpienie tej dysfunkcji. Szczególnie narażone są osoby, które przez dłuższy czas stykają się z takim rodzajem dźwięków, zwłaszcza w nocy, w czasie snu.

W ramach badania przeprowadzono testy na grupie 420 osób zamieszkujących okolice greckiego lotniska Diethnís Aeroliménas Athinón. Każdego dnia startuje z niego ponad 600 pełnowymiarowych samolotów. Niespełna połowa badanych obcuje z hałasem o natężeniu 55 decybeli w godzinach od 7:00 do 23:00, a dodatkowo 27% również w nocy, między 23:00 a 7:00, kiedy to dźwięki samolotów przekraczają 45 dB. Grupa zamieszkująca okolice lotniska obserwowana była prawie 10 lat. W tym czasie nadciśnienie tętnicze wystąpiło u 71 osób, które wcześniej były zdrowe, zaburzenia rytmu serca u 44 osób, natomiast 18 badanych przebyło w okresie obserwacji zawał serca. Szczegółowe badania pozwoliły stwierdzić, że każde dodatkowe 10 decybeli zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego prawie o 70%. Zaobserwowano również, że hałas związany z pracą silników samolotowych w nocy podwajał ryzyko pojawienia się zaburzeń rytmu serca. Permanentny hałas może być także przyczyną wystąpienia udarów mózgu

Nadciśnienie coraz częstszym schorzeniem wśród Polaków

Tymczasem według badań w Polsce już nawet 15 milionów osób może zmagać się ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym. Może, ponieważ wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych. Obchodzony w maju Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego był pretekstem, by przyjrzeć się bliżej zagadnieniu i przez około miesiąc wykonywać bezpłatne pomiary ciśnienia w całym kraju. Jak tłumaczy profesor Jacek Jóźwiak, koordynator badania May Measurement Month 2017 w Polsce, zaniedbania w zakresie nadciśnienia są jedną z przyczyn choroby niedokrwiennej serca, w tym udarów mózgu, chorób nerek oraz zawałów serca. Według przytoczonych przez niego statystyk, zbyt wysokie ciśnienie tętnicze powoduje prawie 10 milionów zgonów na świecie każdego roku. Co więcej, ze względu na starzenie się społeczeństwa, szacuje się, że ta liczba będzie nadal wzrastać. 

Co jeszcze powoduje powstawanie nadciśnienia?

Nadciśnienie powodujące uszkodzenie tętnic, a w efekcie zawały, udary mózgu czy niewydolność nerek zwane jest cichym zabójcą, gdyż przez lata przebiega bezobjawowo. Wśród głównych przyczyn schorzenia wymienia się nadmierne spożycie soli kuchennej, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów czy nadwagę i otyłość. Szkodliwy jest również nadmiar stresu, dieta obfitująca w tłuszcze nasycone oraz brak aktywności fizycznej. Nieprawidłowe ciśnienie tętnicze występuje wówczas, gdy jego wartość przekracza 140/90 mmHg. Często obserwuje się też pojawienie zbyt wysokiego ciśnienia u osób zmagających się z cukrzycą czy chorobami nerek oraz u pacjentów z wyższym poziomem całkowitego cholesterolu (większym niż 190 mg/dl). 

Źródła: Medexpress, Zdrowie Radio Zet


Podziel się: