Aborcja
Anna Posmykiewicz

Aborcja

Według obowiązującego w Polsce prawa, przerwania ciąży można dokonać tylko do momentu, w którym płód nie uzyskał zdolności do życia poza organizmem matki lub jeśli od początku ciąży nie minęło więcej niż 12 tygodni.

Dla większości z nas poczęcie dziecka i jego narodziny to najszczęśliwsze chwile w życiu. Większość z nas nie może się doczekać, kiedy weźmie na ręce swoje ukochane maleństwo, na które trzeba było tak długo czekać. Większość z nas do końca życia pamięta pierwszy krzyk i pierwsze słowo swojego maleństwa. Ale jest też ta mniejszość, która wcale nie czeka na narodziny dziecka, nie pragnie go przytulić. Czasem jest to spowodowane niedojrzałością rodziców, którzy nie są gotowi na przyjście na świat potomka. Częściej jednak taka sytuacja nie zależy od uczuć przyszłych rodziców i jest podyktowana różnymi, zdarza się, że bardzo przykrymi przyczynami, dostarczającymi wiele smutku, rozpaczy i poczucia winy. W tych sytuacjach część osób zaczyna myśleć o najbardziej radykalnym i drastycznym wyjściu, jakim jest aborcja, czyli sztuczne przerwanie ciąży.

W Polsce istnieją trzy sytuacje, w których prawo dopuszcza przerwanie ciąży:

 1. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety ciężarnej,
 2. Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
 3. Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Według obowiązującego w Polsce prawa, przerwania ciąży można dokonać tylko do momentu, w którym płód nie uzyskał zdolności do życia poza organizmem matki lub jeśli od początku ciąży nie minęło więcej niż 12 tygodni. Aborcji może dokonać tylko lekarz.

Każda kobieta przed zabiegiem przerwania ciąży musi wyrazić pisemną zgodę. Jeśli jest to osoba małoletnia lub całkowicie ubezwłasnowolniona, to zgodę musi wyrazić przedstawiciel ustawowy takiej osoby. Jeśli jednak osoba taka ma powyżej 13 lat, jej pisemna zgoda także jest potrzebna. 

Lekarz, którego zadaniem jest przerwanie ciąży, ma prawo odmówić wykonania takiego zabiegu, jeśli nie jest to zgodne z jego sumieniem i przekonaniami. W takiej sytuacji lekarz ma obowiązek wskazać realne możliwości dokonania zabiegu w innym miejscu oraz odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej.

Należy pamiętać też o tym, że jeśli ktoś dopuści się przerwania ciąży wbrew obowiązującym przepisom prawnym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Taka sama kara jest nakładana na osobę, która pomaga kobiecie ciężarnej usunąć ciążę wbrew przepisom lub ją do tego nakłania. Natomiast, jeśli ktoś dopuści się przerwania ciąży, gdy płód osiągnął zdolność do życia poza organizmem matki, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Tak wygląda sprawa aborcji od strony prawnej. Jednak aborcja to nie tylko przepisy. To przede wszystkim psychika i organizm kobiety. Poczucie winy, które może w niej tkwić przez całe lata. To smutek i ogromny stres, który często towarzyszy nie tylko kobiecie, ale także jej partnerowi czy dzieciom.

Dlatego też kobieta po zabiegu usunięcia ciąży powinna mieć zapewniony spokój i odpoczynek. Nie powinna się denerwować, nawet błahymi sprawami, gdyż może się to bardzo negatywnie odbić na jej psychice. Ważne, aby miała zapewniony dostęp do opieki psychologa, przed którym czasem łatwiej jest się otworzyć niż przed swoim partnerem, którego także bezpośrednio dotyczy ta tragedia. Istotne jest, aby kobieta mogła robić to, na co ma ochotę. Jeśli chce wrócić do pracy, nie powinno się jej tego zabraniać, gdyż być może przebywanie z innymi ludźmi pozwala jej szybciej zapominać o strasznych przeżyciach. Jeśli woli spędzać czas w zaciszu domowym i zajmować się domowymi obowiązkami, także powinna mieć na to pełną aprobatę najbliższych sobie ludzi.

Należy pamiętać, że po zabiegu usunięcia ciąży kobieta powinna mieć zapewnioną stałą opiekę medyczną. Jest to bowiem zabieg, który wywiera dużą interwencję w kobiecy organizm. Często po zabiegu zdarzają się krwawienia z dróg rodnych. Przerwanie ciąży, zwłaszcza pierwszej, może prowadzić do częstszych poronień samoistnych, porodów przedwczesnych, a nawet bezpłodności. Są to czynniki, które dodatkowo obciążają psychikę kobiety, gdyż zdaje sobie ona sprawę, że być może nigdy już nie zostanie matką.

Aborcja to sprawa, którą czasem chce się rozwiązać samemu, omijając zarówno przedstawicieli prawa, jak i lekarzy. Nie wolno tego robić! I to z co najmniej dwóch powodów. Pierwszy z nich to konsekwencje zdrowotne takich zabiegów. Są bowiem ludzie, którzy proponują zdesperowanym kobietom cudowne preparaty, które usuną ciążę. Są to środki niewiadomego pochodzenia, które mogą doprowadzić kobietę do poważnej choroby lub nawet do śmierci. Po drugie, jest przecież tylu ludzi, którzy nie mogą mieć własnych dzieci i bardzo chętnie zaadoptują maleństwo, które kobieta zostawi po urodzeniu w szpitalu.

Aborcja jest i będzie bardzo poważnym problemem, zarówno prawnym, jak i (a może przede wszystkim) społecznym i obciążającym psychikę kobiet. Dlatego wszyscy, którym wydaje się, że aborcja to tylko prosty zabieg, powinni poważnie zastanowić się czy to przypadkiem nie oni powinni poddać leczeniu swój światopogląd i postarać się postawić w sytuacji bezbronnej, zagubionej kobiety.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij