UE chce urlopu na opiekę nad chorym krewnym
Katarzyna Szulik

UE chce urlopu na opiekę nad chorym krewnym

Bruksela szykuje rewolucję w dziedzinie urlopów opiekuńczych i rodzicielskich. Zgodnie z planowanymi zmianami, każdy pracownik mógłby skorzystać z pięciu dni urlopu na opiekę nad chorym członkiem rodziny. Zmiany przewidują także, że kobiety stracą możliwość wykorzystania urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Najnowsza dyrektywa przygotowana przez Unię Europejską głosi, że każdej osobie pracującej przysługiwałoby pięć dni na opiekę nad chorym małżonkiem, dzieckiem lub rodzicem, a wynagrodzenie za wspomniany okres miałoby by wynosić co najmniej tyle, ile zasiłek chorobowy. 

Propozycja wprowadza poważne zmiany także w zakresie urlopów rodzicielskich, na których do tej pory korzystały przede wszystkim matki. Zgodnie z projektem, by rodzina mogła wykorzystać pełną, roczną pulę urlopów (rodzicielski plus macierzyński), cztery miesiące wolnego na opiekę nad dzieckiem będzie musiał wziąć mężczyzna, bo w przeciwnym razie urlop przepadnie. 

Wolne także na opiekę nad seniorem

Wspomniany projekt ma na celu przede wszystkim wprowadzenie większej równowagi w łączeniu pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Zdaniem autorów projektu, jest to konieczne, by osiągnąć równość płci na rynku pracy, a korzyścią dodatkową ma być aktywizacja kobiet na rynku pracy. Dodatkowy urlop na opiekę nad chorym członkiem rodziny to również ukłon w stronę rodziców, ale także odpowiedź na coraz powszechniejszą konieczność opieki dorosłych dzieci nad chorymi lub niesamodzielnymi dorosłymi. Zakres regulacji w tym względzie zależy od poszczególnych państw członkowskich, które we własnym zakresie mogą wprowadzić konieczność udowodnienia stanu zdrowia osoby pozostającej pod opieką stosownym zaświadczeniem lekarskim. 

Rodzic straci jako pracownik?

W Polsce obecnie jedynym rozwiązaniem tego typu są dwa dni urlopu rocznie dla rodziców opiekujących się dziećmi poniżej 14 roku życia. Eksperci cytowani przez „Gazetę Prawną” zwracają uwagę, że w razie przyjęcia nowych regulacji, przede wszystkim ze względów ekonomicznych, zasadna jest rezygnacja ze wspomnianych dwóch dni na rzecz pięciu, a nie sumowanie wszystkich dostępnych świadczeń socjalnych. 

Tę kwestię podnoszą także przedstawiciele pracodawców, przeciwni zwiększaniu i tak dużego jak na warunki europejskie wymiaru urlopu dostępnego pracownikom. Ich zdaniem takie posunięcie pogorszy sytuację rodziców na rynku pracy, ponieważ firmy, którym zależy na dyspozycyjności, będą mniej chętne do zatrudniania ich. 

Polecane dla Ciebie

Bez rocznych urlopów dla matek

Znacznie większe kontrowersje zapewne wzbudzą jednak planowane zmiany w urlopach rodzicielskich. Przekazanie 4 miesięcy wspomnianego wolnego ojcom oznacza, że z obecnej puli urlopów, które dawały matkom możliwość opieki nad dzieckiem w domu nawet przez rok, pozostanie niecałe 9 miesięcy. Złożą się na nie 4 miesiące urlopu rodzicielskiego i maksymalnie 20 tygodni macierzyńskiego. Konsekwencje praktyczne zmiany przepisów pociągną za sobą daleko idące zmiany w prawie. W myśl nowych przepisów ojciec nabywa prawo do wspomnianego urlopu nawet, jeśli nie przysługuje ono matce, np., jeśli w chwili porodu pozostaje ona bezrobotna. Wydłużeniu o 6 lat ulegnie również okres, w którym można wybrać urlop rodzicielski – z 6 do 12 roku życia, a w pierwszym roku życia rodzice nie będą mogli swobodnie wymieniać się opieką w ciągu pierwszego roku po porodzie, ponieważ matka nie będzie mogła przejąć urlopu przynależnego ojcu. 

Warto dodać, że wspomniane regulacje, zakładające większą równowagę w opiece nad dzieckiem między obojgiem rodziców, są już powszechne w wielu państwach UE. 

Wspomniany projekt przewiduje także pomniejsze zmiany istotne z punktu widzenia pracodawców. Musieliby oni między innymi zapewnić czas wolny pracownikowi w razie pilnych sytuacji rodzinnych spowodowanych siłą wyższą (takich jak wypadek). Kolejną zmianą jest możliwość wystąpienia do pracodawcy o elastyczną organizację czasu pracy bez obaw o zwolnienie w tym czasie – tacy pracownicy będą więc pod specjalną ochroną. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij