Elektroniczne zwolnienia upowszechnią się już za rok
Katarzyna Szulik

Elektroniczne zwolnienia upowszechnią się już za rok

Sejm uchwalił przepisy, zgodnie z którymi wystawianie e-zwolnień będzie znacznie prostsze, Zmiany były konieczne, ponieważ wielu medyków krytykowało pomysł rozstania z papierowymi zwolnieniami, co zgodnie z decyzją polityków, ma nastąpić już za rok, czyli w połowie 2018 roku.

Zmiany w przepisach zakładają możliwość uwierzytelnienia zwolnienia za pośrednictwem Platformy Usług Wspólnych ZUS, dzięki czemu ten proces będzie prostszy i darmowy. Wystarczy, że lekarz będzie miał profil w systemie ZUS, gdzie zakład udostępni mu dane o ubezpieczonych i pobierze dane medyka z rejestru lekarzy wystawiających e-zwolnienia. Do tej pory lekarze wystawiający zwolnienia elektroniczne (mają taką możliwość od 2016 roku) musieli posiadać płatny, kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpis potwierdzony profilem zaufanym ePUAP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS, uważany za zbyt skomplikowany w obsłudze. 

System skazany na porażkę?

W zasadzie już w chwili wprowadzania w życie obecnego systemu wiadomo było, że upowszechnić go będzie bardzo trudno. E-zwolnienia można wystawiać od stycznia 2016 roku, a do października 2016 roku do ZUS trafiło jedynie 340 tys. cyfrowych dokumentów, podczas gdy na papierze w tym czasie wystawiono aż 18 mln zwolnień.

Podstawowy problem od początku dotyczył dużego poziomu skomplikowania programu. Po wpisaniu numeru PESEL ma on podpowiadać lekarzowi dane na temat chorego i jego pracodawcy, więc po jego stronie pozostaje wpisanie okresu niezdolności oraz kodu choroby. Zwolnienie może być wystawione jedynie, gdy zarówno  lekarz je wypisujący, jak i pracodawca mają swoje profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Zawiłości systemu sprawiają, że wypisanie e-zwolnienia trwa dłużej, niż wystawienie go na zwykłym bloczku, co skutecznie zniechęca lekarzy. 

Czas tracą nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki, których zadaniem jest wprowadzanie danych do systemu elektronicznego, najpierw do dedykowanej aplikacji, a następnie, ponownie, do systemu ePUAP. Co więcej, ze względu na niską prędkość przetwarzania informacji, nie zawsze udaje się wprowadzić informacje do systemu. W takiej sytuacji pacjent musi otrzymać standardowe, papierowe zwolnienie, więc wielu lekarzy woli wypisać je od ręki zamiast tracić czas na obsługę wadliwego systemu. 

E-zwolnienia to bat na oszustów

Kolejną kwestią są przeszkody natury praktycznej i finansowej. Lekarze chcący korzystać z wadliwego systemu ePUAP muszą na własną rękę wyrobić kosztowny podpis elektroniczny. W wielu wypadkach wiąże się to także z koniecznością wyposażenia gabinetu w sprzęt komputerowy, który lekarz również musi sfinansować z własnej kieszeni. Dostęp do internetu w gabinetach też nie jest standardem, co rodzi kolejne problemy. 

Wprowadzenie e-zwolnień ma przede wszystkim ułatwić życie pracodawcom i zmniejszyć dotychczasowe koszty ich wypisywania. Zdaniem ministerstwa pracy, ZUS zaoszczędzi ma zmianie nawet 212 mln zł rocznie. Na wspomnianą kwotę złoży się między innymi wyeliminowanie przynajmniej części nadużyć, zmniejszenie kosztów druku bloczków, a także redukcja zatrudnienia osób, które do tej pory obsługiwały druki papierowe. Korzyścią dla pracodawców ma być szybsza i lepsza kontrola biorących zwolnienia. Dzięki temu pracodawca może natychmiast zweryfikować, czy pracownik wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem, a nie np. w celu wykonywania w tym czasie innej pracy. Papierowe zwolnienia często trafiają do pracodawców pod koniec okresu chorobowego lub po jego zakończeniu, zwłaszcza gdy są krótkoterminowe, co uniemożliwia sprawdzenie ich zasadności.

Po zmianie przepisów nową metoda będzie można wystawiać nie tylko e-zwolnienia, ale także zaświadczenia o braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku oraz prawie do wypłaty zasiłku chorobowego. 

Źródło: Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Jak odchudzić stół wielkanocny?

  Święta wielkanocne to wprawdzie tylko dwa dni biesiadowania, ale za to hucznego – do stołu zazwyczaj siadamy rano i nie wstajemy do wieczora, co nie sprzyja zdrowej diecie. Święta rządzą się własnymi prawami, więc w tym okresie wielu z nas chce sobie pofolgować. Jeśli nieco odchudzimy potrawy, można to zrobić z czystym sumieniem.

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij