Minister Gowin przeciwko utworzeniu sieci szpitali
Katarzyna Szulik

Minister Gowin przeciwko utworzeniu sieci szpitali

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister odpowiedzialny za naukę i szkolnictwo wyższe w rządzie PiS skrytykował pomysł utworzenia sieci szpitali według aktualnego pomysłu – informuje „Gazeta Prawna”.

Wicepremier wypowiedział się na temat planowanej reformy podczas spotkania z wyborcami, na którym występował z ramienia Partii Razem, do której należy. Oświadczył wówczas, że odbył serię rozmów z ministrem Sośnierzem (byłym ministrem zdrowia i szefem NFZ) i na tej podstawie doszedł do wniosku, że wprowadzenie sieci szpitali w planowanym kształcie znacznie ograniczyłoby dostęp pacjentów do usług medycznych. W opinii Gowina, takie rozwiązanie „nie tylko nie skróciłoby kolejek, ale mogłoby doprowadzić do pogorszenia jakości opieki zdrowotnej”. Równocześnie minister zapowiedział, że będzie zabiegał o porzucenie pomysłu utworzenia sieci szpitali, lub, alternatywnie, do przeprowadzenia pilotażu, by móc sprawdzić, w jaki sposób mógłby realnie wpłynąć na sytuację pacjentów. 

Sośnierz: sieć zaszkodzi pacjentom

Andrzej Sośnierz w rozmowie z PAP zwracał uwagę, że projekt sieci szpitali odwraca logikę, którą do tej pory kierowano się przy finansowaniu świadczeń. Jak tłumaczył, obecnie pieniądze idą za pacjentem, podczas gdy wcześniej szły przed nim, co oznaczało, że finansowanie drogich świadczeń często było nieopłacalne dla szpitali, na czym cierpiał chory. Zwracał także uwagę, że z sieci utworzonej na proponowanych przez resort zasadach wypadną szpitale specjalistyczne, często jako jedyne przygotowane do skutecznego leczenia wielu typów schorzeń. 

Radziwiłł: reforma skróci kolejki

Zwolennikiem utworzenia sieci szpitali jest naturalnie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w ostatni czwartek przekonywał, że jej utworzenie to dobra informacja dla pacjentów, którzy mogą liczyć na krótsze kolejki i lepszą opiekę po hospitalizacjach. 

Zgodnie z zapowiedziami, przepisy o sieci mają wejść w życie do połowy 2017 roku, a do końca marca ma się okazać, które ze szpitali obligatoryjnie trafią do sieci i mają zagwarantowane finansowanie – reszta będzie musiała przystąpić do konkursów. 

Szpitale mają stać się częścią zintegrowanej sieci o jasnym podziale kompetencji. Obecnie poszczególne placówki mają swobodę w ubieganiu się o zawarcie umów na określone usługi, co sprawia, że podział zadań między nimi jest rozmyty, a pacjenci nie mają zapewnionego dostępu do niezbędnych świadczeń. Taka sytuacja utrudnia także planowanie wydatków przez szpitale.

Eksperci ostrzegają przed zmianami

Przepisy wprowadzające pojęcie sieci szpitali przewidują zamianę wyceny indywidualnych procedur na ryczałt uzależniony od kosztów świadczeń z roku poprzedniego. Placówki świadczące usługi hospitalizacji w ramach NFZ mają stać się częścią PSZ, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wobec tego zmianom ulegną wszystkie dotychczasowe zasady kontraktowania poza tymi dotyczącymi opieki psychiatrycznej. Zmiany oznaczają potencjalne problemy między innymi dla szpitali monospecjalistycznych oraz nowych, często świetnie wyposażonych placówek, ponieważ przy kwalifikacji uwzględniania będzie także ciągłość kontraktów, której siłą rzeczy nie mogą wykazać szpitale istniejące najkrócej. Zdaniem ich przeciwników, zmiany mogą pociągnąć za sobą likwidację nawet 160 szpitali w całym kraju, w tym Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich czy Szpitala Reumatologicznego w Sopocie. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij