Minister Gowin przeciwko utworzeniu sieci szpitali
Katarzyna Szulik

Minister Gowin przeciwko utworzeniu sieci szpitali

Jarosław Gowin, wicepremier oraz minister odpowiedzialny za naukę i szkolnictwo wyższe w rządzie PiS skrytykował pomysł utworzenia sieci szpitali według aktualnego pomysłu – informuje „Gazeta Prawna”.

Wicepremier wypowiedział się na temat planowanej reformy podczas spotkania z wyborcami, na którym występował z ramienia Partii Razem, do której należy. Oświadczył wówczas, że odbył serię rozmów z ministrem Sośnierzem (byłym ministrem zdrowia i szefem NFZ) i na tej podstawie doszedł do wniosku, że wprowadzenie sieci szpitali w planowanym kształcie znacznie ograniczyłoby dostęp pacjentów do usług medycznych. W opinii Gowina, takie rozwiązanie „nie tylko nie skróciłoby kolejek, ale mogłoby doprowadzić do pogorszenia jakości opieki zdrowotnej”. Równocześnie minister zapowiedział, że będzie zabiegał o porzucenie pomysłu utworzenia sieci szpitali, lub, alternatywnie, do przeprowadzenia pilotażu, by móc sprawdzić, w jaki sposób mógłby realnie wpłynąć na sytuację pacjentów. 

Sośnierz: sieć zaszkodzi pacjentom

Andrzej Sośnierz w rozmowie z PAP zwracał uwagę, że projekt sieci szpitali odwraca logikę, którą do tej pory kierowano się przy finansowaniu świadczeń. Jak tłumaczył, obecnie pieniądze idą za pacjentem, podczas gdy wcześniej szły przed nim, co oznaczało, że finansowanie drogich świadczeń często było nieopłacalne dla szpitali, na czym cierpiał chory. Zwracał także uwagę, że z sieci utworzonej na proponowanych przez resort zasadach wypadną szpitale specjalistyczne, często jako jedyne przygotowane do skutecznego leczenia wielu typów schorzeń. 

Radziwiłł: reforma skróci kolejki

Zwolennikiem utworzenia sieci szpitali jest naturalnie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który w ostatni czwartek przekonywał, że jej utworzenie to dobra informacja dla pacjentów, którzy mogą liczyć na krótsze kolejki i lepszą opiekę po hospitalizacjach. 

Zgodnie z zapowiedziami, przepisy o sieci mają wejść w życie do połowy 2017 roku, a do końca marca ma się okazać, które ze szpitali obligatoryjnie trafią do sieci i mają zagwarantowane finansowanie – reszta będzie musiała przystąpić do konkursów. 

Szpitale mają stać się częścią zintegrowanej sieci o jasnym podziale kompetencji. Obecnie poszczególne placówki mają swobodę w ubieganiu się o zawarcie umów na określone usługi, co sprawia, że podział zadań między nimi jest rozmyty, a pacjenci nie mają zapewnionego dostępu do niezbędnych świadczeń. Taka sytuacja utrudnia także planowanie wydatków przez szpitale.

Eksperci ostrzegają przed zmianami

Przepisy wprowadzające pojęcie sieci szpitali przewidują zamianę wyceny indywidualnych procedur na ryczałt uzależniony od kosztów świadczeń z roku poprzedniego. Placówki świadczące usługi hospitalizacji w ramach NFZ mają stać się częścią PSZ, czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Wobec tego zmianom ulegną wszystkie dotychczasowe zasady kontraktowania poza tymi dotyczącymi opieki psychiatrycznej. Zmiany oznaczają potencjalne problemy między innymi dla szpitali monospecjalistycznych oraz nowych, często świetnie wyposażonych placówek, ponieważ przy kwalifikacji uwzględniania będzie także ciągłość kontraktów, której siłą rzeczy nie mogą wykazać szpitale istniejące najkrócej. Zdaniem ich przeciwników, zmiany mogą pociągnąć za sobą likwidację nawet 160 szpitali w całym kraju, w tym Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich czy Szpitala Reumatologicznego w Sopocie. 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij