Niewielkie zainteresowanie programem „Za życiem”
Katarzyna Szulik

Niewielkie zainteresowanie programem „Za życiem”

Od początku tego roku realizowany jest program „Za życiem”, skierowany do ciężarnych. Ma za zadanie wspierać kobiety, których dziecko potencjalnie może być chore lub upośledzone. Jak dotąd świadczenie cieszy się jednak niewielkim zainteresowaniem.

W listopadzie ubiegłego roku uchwalono ustawę, która w swej treści obejmowała przyjęcie programu „Za życiem” do końca 2016 roku. Zgodnie z tym zapisem, od 1 stycznia kobiety w ciąży uzyskały dostęp zarówno do diagnostyki prenatalnej, jak i świadczeń wynikających z urodzenia chorego lub upośledzonego dziecka. Program obejmuje także usługi koordynacyjne, rehabilitacyjne oraz opiekuńcze.

Co obejmuje program „Za życiem”?

Wsparcie oferowane w ramach programu to wspomniana wcześniej diagnostyka prenatalna, odpowiednie świadczenia wobec dziecka, u którego stwierdzono nieodwracalne upośledzenia oraz usługi rehabilitacyjne i możliwość porodu w szpitalu III poziomu referencyjnego. Dodatkowo, w ustawie określono szczegółowe uprawnienia na rzecz kobiet ciężarnych i ich dzieci. Beneficjenci programu mogą oczekiwać także wsparcia psychologicznego, świadczeń medycznych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego czy też rehabilitacji leczniczej. Oprócz tego, program zakłada pokrywanie kosztów opieki paliatywnej i hospicyjnej, poradnictwa laktacyjnego czy też zaopatrzenia w wyroby medyczne. Na skutek programu, ciężarne oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia ze stwierdzoną nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu lub nieodwracalnym upośledzeniem powstałymi w okresie prenatalnym nabyły prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz świadczeń opieki zdrowotnej. Nieodwracalne upośledzenie oraz nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu dziecka podczas okresu prenatalnego lub w czasie porodu stwierdza lekarz, w formie zaświadczenia. Uprawnionym do jego wystawianie jest lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w położnictwie, ginekologii, neonatologii czy perinatologii.

Według władz program jest kompleksowy

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Programie I Polskiego Radia przekonywał, że program „Za życiem” stanie się projektem kompleksowym, wieloletnim i bez ograniczeń czasowych. Uzupełnił też, że jego realizacja ujęta jest w budżecie i są na nią przewidziane środki finansowe. Harmonogram prac został rozpisany na 5 lat, ale docelowo program ma być realizowany bezterminowo. Na jego wdrożenie przewidziano niespełna 4 miliardy złotych, w tym na ten rok ponad 500 milionów.

Niewielkie zainteresowanie beneficjentów programu

Mimo zapowiadanej kompleksowości i rewolucyjnego charakteru programu „Za życiem”, jak dotąd świadczeniem w wysokości 4000 zł zainteresowane są pojedyncze osoby. Niektóre urzędy wręcz same szukają tych, którym przysługuje pomoc w ramach projektu. Jako główny powód tego stanu wskazuje się niewiedzę potencjalnych beneficjentów o istnieniu takiego rozwiązania. U wielu też program wzbudza kontrowersje, zarówno po stronie ekspertów, jak i rodziców. Jak dotąd dostępne formy wsparcia, czyli świadczenie w wysokości 4000 zł oraz pomoc asystenta rodziny, nie przyciągają wielu chętnych.

Źródła: Rynek zdrowia, Gazeta Prawna, RP, Wpolityce

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij