
Niewielkie zainteresowanie programem „Za życiem”
W listopadzie ubiegłego roku uchwalono ustawę, która w swej treści obejmowała przyjęcie programu „Za życiem” do końca 2016 roku. Zgodnie z tym zapisem, od 1 stycznia kobiety w ciąży uzyskały dostęp zarówno do diagnostyki prenatalnej, jak i świadczeń wynikających z urodzenia chorego lub upośledzonego dziecka. Program obejmuje także usługi koordynacyjne, rehabilitacyjne oraz opiekuńcze.
Co obejmuje program „Za życiem”?
Wsparcie oferowane w ramach programu to wspomniana wcześniej diagnostyka prenatalna, odpowiednie świadczenia wobec dziecka, u którego stwierdzono nieodwracalne upośledzenia oraz usługi rehabilitacyjne i możliwość porodu w szpitalu III poziomu referencyjnego. Dodatkowo, w ustawie określono szczegółowe uprawnienia na rzecz kobiet ciężarnych i ich dzieci. Beneficjenci programu mogą oczekiwać także wsparcia psychologicznego, świadczeń medycznych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego czy też rehabilitacji leczniczej. Oprócz tego, program zakłada pokrywanie kosztów opieki paliatywnej i hospicyjnej, poradnictwa laktacyjnego czy też zaopatrzenia w wyroby medyczne. Na skutek programu, ciężarne oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia ze stwierdzoną nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu lub nieodwracalnym upośledzeniem powstałymi w okresie prenatalnym nabyły prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz świadczeń opieki zdrowotnej. Nieodwracalne upośledzenie oraz nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu dziecka podczas okresu prenatalnego lub w czasie porodu stwierdza lekarz, w formie zaświadczenia. Uprawnionym do jego wystawianie jest lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w położnictwie, ginekologii, neonatologii czy perinatologii.
Według władz program jest kompleksowy
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Programie I Polskiego Radia przekonywał, że program „Za życiem” stanie się projektem kompleksowym, wieloletnim i bez ograniczeń czasowych. Uzupełnił też, że jego realizacja ujęta jest w budżecie i są na nią przewidziane środki finansowe. Harmonogram prac został rozpisany na 5 lat, ale docelowo program ma być realizowany bezterminowo. Na jego wdrożenie przewidziano niespełna 4 miliardy złotych, w tym na ten rok ponad 500 milionów.
Polecane dla Ciebie
Niewielkie zainteresowanie beneficjentów programu
Mimo zapowiadanej kompleksowości i rewolucyjnego charakteru programu „Za życiem”, jak dotąd świadczeniem w wysokości 4000 zł zainteresowane są pojedyncze osoby. Niektóre urzędy wręcz same szukają tych, którym przysługuje pomoc w ramach projektu. Jako główny powód tego stanu wskazuje się niewiedzę potencjalnych beneficjentów o istnieniu takiego rozwiązania. U wielu też program wzbudza kontrowersje, zarówno po stronie ekspertów, jak i rodziców. Jak dotąd dostępne formy wsparcia, czyli świadczenie w wysokości 4000 zł oraz pomoc asystenta rodziny, nie przyciągają wielu chętnych.
Źródła: Rynek zdrowia, Gazeta Prawna, RP, Wpolityce