Niewielkie zainteresowanie programem „Za życiem”
Katarzyna Szulik

Niewielkie zainteresowanie programem „Za życiem”

Od początku tego roku realizowany jest program „Za życiem”, skierowany do ciężarnych. Ma za zadanie wspierać kobiety, których dziecko potencjalnie może być chore lub upośledzone. Jak dotąd świadczenie cieszy się jednak niewielkim zainteresowaniem.

W listopadzie ubiegłego roku uchwalono ustawę, która w swej treści obejmowała przyjęcie programu „Za życiem” do końca 2016 roku. Zgodnie z tym zapisem, od 1 stycznia kobiety w ciąży uzyskały dostęp zarówno do diagnostyki prenatalnej, jak i świadczeń wynikających z urodzenia chorego lub upośledzonego dziecka. Program obejmuje także usługi koordynacyjne, rehabilitacyjne oraz opiekuńcze.

Co obejmuje program „Za życiem”?

Wsparcie oferowane w ramach programu to wspomniana wcześniej diagnostyka prenatalna, odpowiednie świadczenia wobec dziecka, u którego stwierdzono nieodwracalne upośledzenia oraz usługi rehabilitacyjne i możliwość porodu w szpitalu III poziomu referencyjnego. Dodatkowo, w ustawie określono szczegółowe uprawnienia na rzecz kobiet ciężarnych i ich dzieci. Beneficjenci programu mogą oczekiwać także wsparcia psychologicznego, świadczeń medycznych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz leczenia szpitalnego czy też rehabilitacji leczniczej. Oprócz tego, program zakłada pokrywanie kosztów opieki paliatywnej i hospicyjnej, poradnictwa laktacyjnego czy też zaopatrzenia w wyroby medyczne. Na skutek programu, ciężarne oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia ze stwierdzoną nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu lub nieodwracalnym upośledzeniem powstałymi w okresie prenatalnym nabyły prawo do korzystania poza kolejnością z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz świadczeń opieki zdrowotnej. Nieodwracalne upośledzenie oraz nieuleczalną chorobę, która zagraża życiu dziecka podczas okresu prenatalnego lub w czasie porodu stwierdza lekarz, w formie zaświadczenia. Uprawnionym do jego wystawianie jest lekarz posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w położnictwie, ginekologii, neonatologii czy perinatologii.

Według władz program jest kompleksowy

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Programie I Polskiego Radia przekonywał, że program „Za życiem” stanie się projektem kompleksowym, wieloletnim i bez ograniczeń czasowych. Uzupełnił też, że jego realizacja ujęta jest w budżecie i są na nią przewidziane środki finansowe. Harmonogram prac został rozpisany na 5 lat, ale docelowo program ma być realizowany bezterminowo. Na jego wdrożenie przewidziano niespełna 4 miliardy złotych, w tym na ten rok ponad 500 milionów.

Polecane dla Ciebie

Niewielkie zainteresowanie beneficjentów programu

Mimo zapowiadanej kompleksowości i rewolucyjnego charakteru programu „Za życiem”, jak dotąd świadczeniem w wysokości 4000 zł zainteresowane są pojedyncze osoby. Niektóre urzędy wręcz same szukają tych, którym przysługuje pomoc w ramach projektu. Jako główny powód tego stanu wskazuje się niewiedzę potencjalnych beneficjentów o istnieniu takiego rozwiązania. U wielu też program wzbudza kontrowersje, zarówno po stronie ekspertów, jak i rodziców. Jak dotąd dostępne formy wsparcia, czyli świadczenie w wysokości 4000 zł oraz pomoc asystenta rodziny, nie przyciągają wielu chętnych.

Źródła: Rynek zdrowia, Gazeta Prawna, RP, Wpolityce

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij