Małopolska będzie mieć ustawę antysmogową
Katarzyna Szulik

Małopolska będzie mieć ustawę antysmogową

Już nie tylko Kraków, ale cała Małopolska może zostać objęta przepisami mającymi ograniczyć emisję smogu. W uchwale, która w dniu dzisiejszym zostanie przedstawiona w Sejmiku, znalazły się zapisy dotyczące przede wszystkim dozwolonych typów pieców oraz paliw dopuszczonych do użytku.

Małopolska jest w czołówce regionów Polski o najwyższym odnotowanym zanieczyszczeniu powietrza. Zgodnie z informacjami pisma „Financial Times”, niewielka miejscowość Skała pod Krakowem jest bardziej zanieczyszczona od Pekinu. W grudniu na jej terenie zanotowano stężenie trujących pyłów wynoszące niemal 1000 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy norma wynosi zaledwie 50 mikrogramów. Najpoważniejszą przyczyną smogu niezmiennie pozostaje korzystanie z pieców węglowych i ich nieprawidłowe użytkowanie i to właśnie w nie uderzają planowane przepisy. 

Kraków zakazuje palenia węglem

Krakowski smog już kilka lat temu zwiastował problemy z jakością powietrza w całym kraju i to właśnie Małopolska jako pierwsza wprowadza przepisy uderzające bezpośrednio w źródło problemu, czyli piece ogrzewające indywidualne gospodarstwa domowe. Jak wiemy dziś, smog to przede wszystkim problem małych miast i miejscowości, dlatego pomysłodawcy projektu przekonują, że jedynym sposobem na jego ograniczenie jest wprowadzanie regulacji dla całych regionów, a nie jedynie poszczególnych miast. Własną uchwałę antysmogową ma już Kraków. Zgodnie z jej zapisami od 2019 roku krakowianie nie będą mogli palić węglem ani drewnem w swoich piecach, kotłach i kominkach, Za dopuszczalne uznano jedynie paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. 

Nowe piece i czyste paliwa

Małopolska ustawa dopuszcza palenie w piecach węglem, ale całkowicie zakazuje korzystania z paliw niskiej jakości, takich jak muły, floty oraz drewno o wilgotności przekraczającej 20 proc. W tym wypadku przewidziano stosunkowo krótki okres przejściowy, ponieważ jeśli ustawa zostanie uchwalona, przepisy dotyczące paliw mają zacząć obowiązywać już w lipcu tego roku. Także od lipca zakazane ma być wyposażanie nowych budynków w kotły starego typu – jedynymi dopuszczalnymi będą te piątej generacji. Z kolei do 2023 roku szkodliwe piece mają zniknąć z domów wszystkich mieszkańców Małopolski, a ich kominki będą musiały wykazywać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. 

Polecane dla Ciebie

Wielki problem małych miejscowości

Zapisy projektu popierają między innymi członkowie organizacji Krakowski Alarm Smogowy. Z badań przeprowadzonych na jej zlecenie wynika, że przeważająca większość domów jednorodzinnych (ponad 80 proc.) w regionie jest wyposażona w tzw. piece zasypowe, a więc umożliwiające spalanie w zasadzie każdego materiału. Równocześnie kotły lub piece węglowe są głównym źródłem ogrzewania ponad 70 proc. małopolskich domów jednorodzinnych, spośród których niemal trzy czwarte znajduje się na terenach wiejskich. Jasne jest więc, że jedynym sposobem na zwalczenie problemu smogu jest objęcie restrykcyjnymi przepisami mieszkańców całego województwa. 

Wymiana pieców to oczywiście wydatek, dlatego, zdaniem cytowanego przez PAP Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego, równocześnie z wprowadzaniem nowych regulacji konieczne jest wprowadzenie programów wsparcia dla osób, których nie stać na zakup i użytkowanie nowych, czystych kotłów. 

Śląsk również przygotowuje ustawę

Małopolska jest pionierem w dziedzinie wprowadzania antysmogowych regulacji, a w jej ślady już wkrótce ma pójść Śląsk, na którym również padają niechlubne rekordy zanieczyszczeń. Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Rybnik znajdują się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy (wśród których aż 33 są z Polski) a w ostatnich tygodniach w ostatnim z miast zadecydowano o czasowym zamknięciu szkół i przedszkoli oraz wprowadzeniu darmowej komunikacji miejskiej w związku ze znacznym przekroczeniem norm zanieczyszczeń. Projekt zmiany przepisów aktualnie znajduje się w fazie konsultacji społecznych i również obejmuje kwestie związane z wymianą pieców i wprowadzeniem zalecanych paliw. 

Źródła: PAP, Rynek Zdrowia, Gazeta Wyborcza

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij