Kosmetyki jednak nie znikną z aptek
Katarzyna Szulik

Kosmetyki jednak nie znikną z aptek

Po głośnych zapowiedziach usunięcia z aptek produktów kosmetycznych, ministerstwo wycofuje się z kontrowersyjnego pomysłu – informuje Gazeta Prawna. Po konsultacjach z przedstawicielami środowisk aptecznych i kosmetycznych uznano, że taka zmiana uderzy przede wszystkim w pacjentów.

Przypomnijmy, w październiku tego roku ogłoszono, że w planowanej nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne przewidziano znaczne zmiany asortymentu aptek, z których, w jej myśl, miałyby zniknąć kosmetyki i szampony. Wiceminister Zdrowia Krzysztof Łanda mówił wówczas, że oferowanie takich produktów razem z lekami nie powinno mieć miejsca. Już wtedy mocny sprzeciw w tej sprawie wyrażali aptekarze, prowadzący indywidualne placówki, dla których sprzedaż kosmetyków stanowi znaczące, a często wręcz główne źródło dochodu. Te straty do pewnego stopnia miałaby zrekompensować tzw. opłata dyspensyjna za opakowanie leku, którą mieliby ponosić pacjenci. Już wówczas mówiono jednak, że ani jej wysokość, ani zakres nie będą znane, a spod opłaty mieliby być wyłączeni seniorzy i dzieci. 

Resort zmienia zdanie

Po dwóch miesiącach resort zmienił punkt widzenia i uznał, że wycofanie kosmetyków z aptek nie służy żadnej ze stron. Biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że „Ostatnie analizy asortymentu aptecznego, pod kątem celów, jakie ministerstwo chce osiągnąć, wskazują, że nie jest zasadne usuwanie z aptek kosmetyków. Stąd też na dziś wypracowywane rozwiązania zmierzają do pozostawienia tego asortymentu bez zmian”, co jako pierwszy podał portal wiwdomoscikosmetyczne.pl. 

Małe apteki odetchnęły z ulgą

Wizja aptek bez kosmetyków dla wielu farmaceutów oznaczałaby bankructwo. Mowa przede wszystkim o właścicielach indywidualnych placówek lub niewielkich, lokalnych sieci, ponieważ w dużych sieciach aptecznych ich brak nie byłby odczuwalny w tak dużym stopniu. W tym kontekście ten pomysł resortu był wyjątkowo nietrafiony, ponieważ PiS podejmuje wiele starań, by osłabić mocną pozycję dużych sieci. Służą temu planowane zmiany w prawie farmaceutycznym, przewidujące między innymi, że jedna apteka będzie mogła przypadać na minimum 3 tysiące mieszkańców, a wyłączne prawo do ich otwierania będą mieli farmaceuci. Projekt posłów PiS przewiduje także minimalne odległości między placówkami aptecznymi oraz zakłada, że jeden farmaceuta nie mógłby posiadać więcej niż czterech placówek aptecznych. 

Polecane dla Ciebie

Kosmetyk też bywa lekiem

Przy zmianie decyzji resort przyjął argumenty Naczelnej Izby Aptekarskiej, która zwracała uwagę, że zrównywanie kosmetyków aptecznych z tymi dostępnymi w zwykłych drogeriach jest zdecydowanym nadużyciem. Cytowana przez „Gazetę Prawną” prezes NIA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska przypomina, że aż 90 proc. kosmetyków sprzedawanych w aptekach nie jest dostępna w obrocie poza aptecznym, więc wycofanie ich sprawiłoby pacjentom ogromny kłopot. Wspomniane preparaty są stosowane przypadku dolegliwości uznawanych przez medycynę za jednostki chorobowe (mowa np. o atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy) i jako takie nie powinny być stosowane bez konsultacji ze specjalistą. 

Mocnym argumentem za postawieniem kosmetyków w aptekach jest również fakt, że w wielu placówkach za aptecznym kontuarem stają kosmetolodzy z tytułami techników farmacji, a więc zdolni do kompetentnej pomocy przy sprzedaży zarówno kosmetyków, jak i leków. Wycofanie z aptek tych pierwszych mogłoby jednak oznaczać utratę pracy dla wielu kosmetologów, których kompetencje nie byłyby już potrzebne w tej branży. 

Ekspedient nie zastąpi kosmetologa

Na temat planowanych zmian wypowiedziała się także krajowa konsultant ds. dermatologii, prof. Joanna Maj. W skierowanym do resortu piśmie przypominała, że wycofanie z aptek specjalistycznych kosmetyków zaszkodzi pacjentom, a kompetencje nawet najlepiej wykwalifikowanej ekspedientki oraz kosmetologa są nieporównywalne. 

Wycofanie się ze zmian to także ulga dla mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi, gdzie apteka to często jedyny punkt, w którym mogą zaopatrzyć się nie tylko w profesjonalne, ale też jakiekolwiek kosmetyki, a także środki do pielęgnacji dziecięcej skóry, w tym np. kremy na odparzenia czy chusteczki nawilżane. 

Źródła: Gazeta Prawna, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij