Opieka POZ w zamian za kłamstwo: kuriozum w nowych przepisach
Katarzyna Szulik

Opieka POZ w zamian za kłamstwo: kuriozum w nowych przepisach

1 stycznia tego roku do systemu opieki zdrowotnej wkroczyła rewolucja. Prawem do opieki lekarza rodzinnego zostali objęci wszyscy Polacy, niezależnie od tego, czy opłacają składki. Jednak jeśli tego nie robią muszą skłamać, żeby bezpłatnie skorzystać z POZ - informuje „Gazeta Wyborcza”.

Gdy zapowiedź wolnego dostępu do lekarzy rodzinnych pojawiła się po raz pierwszy sądzono, że wraz z nim zniknie baza eWUŚ, która miała gromadzić dane o pacjentach opłacających składki i wskazywać tych bez prawa do leczenia. W rzeczywistości jej wskazania często mijały się z prawdą, a w bazie jako nieubezpieczone figurowały osoby mające prawo do darmowej opieki. Błędną informację można było wprawdzie skorygować stosownym oświadczeniem, co nie zmienia faktu, że wadliwy system wprowadzał chaos do lekarskich gabinetów. 

Oszuści leczą się za darmo

Okazuje się jednak, że eWUŚ, a wraz z nim konieczność potwierdzania statusu ubezpieczonego, pozostaną, choć w przypadku lekarzy rodzinnych, przynajmniej w teorii, fakt opłacania składek nie powinien mieć znaczenia. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, rzeczywistość pacjentów odwiedzających lekarzy rodzinnych bez ubezpieczenia jest paradoksalna. Jeśli przyznają, że nie mają ubezpieczenia, będą musieli zapłacić za wizytę, ale gdy skłamią na temat posiadania go, skorzystają z porady bezpłatnie. 

Opłata znika, składki zostają

Wspomniany paradoks wynika z przepisów, które uszczegółowiają nowe zasady. W ich myśl nawet w przypadku negatywnej weryfikacji prawa do świadczeń, każda osoba będzie mogła skorzystać z nich nieodpłatnie. Nie oznacza to jednak zniesienia obowiązku potwierdzania wspomnianego prawa, co można zrobić za pośrednictwem systemu eWUŚ lub składając odpowiednie papierowe oświadczenie (np. druk typu RMUA). Jeśli jednak okaże się, że dana osoba nie ma prawa do ubezpieczenia, ponieważ nie odprowadza składek, nie będzie musiała ponosić podstawowych kosztów związanych z wizytą u lekarza.

Ta zasada nie dotyczy jednak środków refundowanych wystawionych na receptę, do których zalicza się nie tylko leki, ale też wyroby medyczne oraz preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Ściganie kłamców się nie opłaca

Na pytanie o tak kuriozalny przepis rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska odpowiedziała, że koszty związane z dochodzeniem roszczeń za nieuprawnione wizyty lekarskie oraz te ponoszone w związku z leczeniem chorób przewlekłych, którym mogłaby zapobiec opieka POZ, przewyższają finansowanie samych świadczeń nawet dla tych Polaków, którzy nie opłacają składek. 

POZ za darmo, leki i szpital bez zmian

Wraz ze zmianą w dostępie do POZ, modyfikacji uległy także przepisy związane z weryfikacją i opłatami za świadczenia. Oświadczenie o opłacaniu składek teraz ma być ważne nie przez 3 miesiące jak do tej pory, ale przez pół roku. Osoba, która zadeklaruje brak dokumentu, będzie mogła skorzystać z porady za darmo, a dopiero później zacząć opłacać dobrowolną składkę wynoszącą 390 zł miesięcznie. Z kolei w razie wykrycia kłamstwa ubezpieczeniowego, NFZ nie będzie domagał się zwrotu za udzielenie porady, ale taka osoba będzie musiała dopłacić za przepisane leki, które w przypadku osób bez ubezpieczenia nie mogą być refundowane.

Nowe przepisy nie są więc równoznaczne ze zniesieniem obowiązku ubezpieczeniowego, ponieważ bezpłatne leczenie szpitalne oraz refundacja leków nadal będą uzależnione od opłacania składki.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij