Opieka POZ w zamian za kłamstwo: kuriozum w nowych przepisach
Katarzyna Szulik

Opieka POZ w zamian za kłamstwo: kuriozum w nowych przepisach

1 stycznia tego roku do systemu opieki zdrowotnej wkroczyła rewolucja. Prawem do opieki lekarza rodzinnego zostali objęci wszyscy Polacy, niezależnie od tego, czy opłacają składki. Jednak jeśli tego nie robią muszą skłamać, żeby bezpłatnie skorzystać z POZ - informuje „Gazeta Wyborcza”.

Gdy zapowiedź wolnego dostępu do lekarzy rodzinnych pojawiła się po raz pierwszy sądzono, że wraz z nim zniknie baza eWUŚ, która miała gromadzić dane o pacjentach opłacających składki i wskazywać tych bez prawa do leczenia. W rzeczywistości jej wskazania często mijały się z prawdą, a w bazie jako nieubezpieczone figurowały osoby mające prawo do darmowej opieki. Błędną informację można było wprawdzie skorygować stosownym oświadczeniem, co nie zmienia faktu, że wadliwy system wprowadzał chaos do lekarskich gabinetów. 

Oszuści leczą się za darmo

Okazuje się jednak, że eWUŚ, a wraz z nim konieczność potwierdzania statusu ubezpieczonego, pozostaną, choć w przypadku lekarzy rodzinnych, przynajmniej w teorii, fakt opłacania składek nie powinien mieć znaczenia. Jak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, rzeczywistość pacjentów odwiedzających lekarzy rodzinnych bez ubezpieczenia jest paradoksalna. Jeśli przyznają, że nie mają ubezpieczenia, będą musieli zapłacić za wizytę, ale gdy skłamią na temat posiadania go, skorzystają z porady bezpłatnie. 

Opłata znika, składki zostają

Wspomniany paradoks wynika z przepisów, które uszczegółowiają nowe zasady. W ich myśl nawet w przypadku negatywnej weryfikacji prawa do świadczeń, każda osoba będzie mogła skorzystać z nich nieodpłatnie. Nie oznacza to jednak zniesienia obowiązku potwierdzania wspomnianego prawa, co można zrobić za pośrednictwem systemu eWUŚ lub składając odpowiednie papierowe oświadczenie (np. druk typu RMUA). Jeśli jednak okaże się, że dana osoba nie ma prawa do ubezpieczenia, ponieważ nie odprowadza składek, nie będzie musiała ponosić podstawowych kosztów związanych z wizytą u lekarza.

Ta zasada nie dotyczy jednak środków refundowanych wystawionych na receptę, do których zalicza się nie tylko leki, ale też wyroby medyczne oraz preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Polecane dla Ciebie

Ściganie kłamców się nie opłaca

Na pytanie o tak kuriozalny przepis rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska odpowiedziała, że koszty związane z dochodzeniem roszczeń za nieuprawnione wizyty lekarskie oraz te ponoszone w związku z leczeniem chorób przewlekłych, którym mogłaby zapobiec opieka POZ, przewyższają finansowanie samych świadczeń nawet dla tych Polaków, którzy nie opłacają składek. 

POZ za darmo, leki i szpital bez zmian

Wraz ze zmianą w dostępie do POZ, modyfikacji uległy także przepisy związane z weryfikacją i opłatami za świadczenia. Oświadczenie o opłacaniu składek teraz ma być ważne nie przez 3 miesiące jak do tej pory, ale przez pół roku. Osoba, która zadeklaruje brak dokumentu, będzie mogła skorzystać z porady za darmo, a dopiero później zacząć opłacać dobrowolną składkę wynoszącą 390 zł miesięcznie. Z kolei w razie wykrycia kłamstwa ubezpieczeniowego, NFZ nie będzie domagał się zwrotu za udzielenie porady, ale taka osoba będzie musiała dopłacić za przepisane leki, które w przypadku osób bez ubezpieczenia nie mogą być refundowane.

Nowe przepisy nie są więc równoznaczne ze zniesieniem obowiązku ubezpieczeniowego, ponieważ bezpłatne leczenie szpitalne oraz refundacja leków nadal będą uzależnione od opłacania składki.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij