
Klinika Budzik dla dorosłych już w styczniu przyjmie pierwszych pacjentów
Klinika będzie działać w nowo wyremontowanych pomieszczeniach szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie, których adaptacja została sfinansowana przez uczelnię. Wśród niezbędnego wyposażenia znalazło się cyberoko, pozwalające pacjentom na komunikację z otoczeniem za pomocą gałek ocznych, wanna do hydromasażu, pionizator i sprzęt do terapii polem magnetycznym. Opiekę nad pacjentami sprawować będą specjaliści z dziedziny neurologopedii, rehabilitacji, psychologii oraz neurologii, a także personel pielęgniarski.
Nadzieja dla pacjentów tuż po urazie
W klinice przewidziano miejsca dla 8 pacjentów. Z leczenia będą mogli korzystać dorośli pozostający w śpiączce przez maksymalnie 12 miesięcy od czasu urazu oraz nie dłużej niż pół roku od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. Z kolei minimalny okres pozostawania w śpiączce kwalifikujący pacjenta do przyjęcia do kliniki to 6 tygodni. Każdy z pacjentów będzie mógł przebywać w klinice przez rok, choć w szczególnych przypadkach ten okres może zostać przedłużony.
Zgodnie z szacunkami, w Polsce co roku w śpiączkę zapada kilkaset osób. Większość z nich pozostaje pod opieką rodziny, rzadziej trafia do domów opieki społecznej i innych ośrodków, w których można im udzielić bardziej kompleksowej pomocy.
Młodszy brat „Budzika” dla dzieci
„Budzik” dla dorosłych ma działać na podobieństwo pierwszej kliniki „Budzik”, powołanej do życia dzięki staraniom Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” w 2013 roku. Placówka działa przy warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka i była pierwszym wzorcowym szpitalem dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. W dziecięcym „Budziku” znajduje się 15 łóżek dla małych pacjentów oraz wyposażenie niezbędne dla ich leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki kontraktowi z NFZ terapia jest bezpłatna, a rodzice dzieci również mogą przebywać w klinice bez obaw i uczestniczyć w procesie rehabilitacji. Od chwili jej powstania, w placówce wybudzono 30 dzieci. Ostatnim z nich był 17-letni Patryk, który odzyskał świadomość 12 października tego roku. W ośrodku przebywał od listopada 2015 w związku z urazem ośrodkowego układu nerwowego.
Polecane dla Ciebie
Nowa nadzieja dla śpiących
Fundacja „Akogo?”, dzięki której powstanie olsztyńskiej kliniki było możliwe, została założona 20012 roku z inicjatywy Ewy Błaszczyk oraz księdza Wojciecha Drozdowicza, Bezpośrednim impulsem do jej powołania było zapadnięcie w śpiączkę córki Ewy Błaszczyk, Oli Janczarskiej, która w 2000 roku utraciła świadomość po zakrztuszeniu się tabletką. Dzięki inicjatywie Fundacji, 17 maja tego roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzono pierwsze w Europie operacje wszczepienia w kręgosłup szyjny elektrody stymulującej pień mózgu, co ma pomóc wybudzić się pacjentom pozostającym w śpiączce.
Skuteczność operacji jest relatywnie wysoka – to tej pory pacjentom na całym świecie wszczepiono 300 implantów, co przyniosło poprawę w około 60 procentach przypadków. Osoby, które dobrze zareagowały na terapię, odzyskały zdolność samodzielnego jedzenia i picia oraz były zdolne nawiązywać kontakt z otoczeniem. Jak an razie w wyniku operacji udało się wybudzić jednego pacjenta, 35-letniego Tomasza, który zapadł w śpiączkę po wypadku.
Źródło: Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wyborcza, Rynek Zdrowia