Ministerstwo przypomina: kobiety w ciąży powinny się badać na obecność HIV
Katarzyna Szulik

Ministerstwo przypomina: kobiety w ciąży powinny się badać na obecność HIV

Tabu otaczające HIV i AIDS sprawia, że lekarze nie proponują badań w kierunku wirusa ciężarnym, choć znajdują się one w gronie obowiązkowych i bezpłatnych. Ministerstwo zdrowia chce zwiększyć świadomość tego faktu wśród ginekologów i położnych, upowszechniając w ich gronie specjalny komunikat.

Z informacji będących posiadaniu rzecznika praw Dziecka Marka Michalaka wynika, że jedynie 30 proc. kobiet w ciąży jest kierowana na badania w kierunku HIV, mimo że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 23 września 2010 r., lekarze ginekolodzy mają obowiązek zlecania ciężarnym badania krwi w kierunku HIV, które jest bezpłatne niezależnie od tego, czy matka jest ubezpieczona.

Wczesne wykrycie wirusa jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia rozpoczęcie leczenia już w łonie matki, a także zaplanowanie terapii i żywienia tuż po jego narodzinach. Zakażenie matki nie jest jednoznaczne z rozwinięciem się choroby u dziecka, zwłaszcza jeśli działania profilaktyczne zostaną wprowadzone w porę.

Dwa badania dla każdej ciężarnej

Każda kobieta w ciąży ma prawo do dwukrotnego, bezpłatnego badania na obecność wirusa HIV. Pierwsze powinno zostać przeprowadzone do 10 tygodnia ciąży, natomiast drugie między 33 a 37 tygodniem. Ważne jest zwłaszcza badanie późniejsze, ponieważ statystyki pokazują, że do zarażenia najczęściej dochodzi w końcowej fazie ciąży. Wynik jest imienny i poufny, a ciężarna nie musi odwiedzać osobnego punktu analiz, więc fakt ich dokonania pozostaje między nią samą a lekarzem. Zakażenie wykryte w porę daje szansę na zminimalizowanie ryzyka przeniesienia go na dziecko do kilku procent.

Pod względem wykrywalności wirusa na etapie ciąży Polska zdecydowanie odstaje od czołówki europejskiej czy amerykańskiej. W innych krajach Unii Europejskiej badania tego typu są wykonywane u co najmniej 60 proc. przyszłych matek, a w niektórych państwach odsetek wynosi nawet 98 proc. Ogółem w USA i na Zachodzie Europy ryzyko urodzenia zakażonego dziecka przez kobietę z HIV wynosi zaledwie kilka procent. W Polsce w razie wczesnego wykrycia znajduje się ono na poziomie 15 do 30 proc., ale wzrasta do 50 proc., jeśli kobieta karmi piersią przez długi czas.

Zaniedbanie grozi śmiercią

Choć przypadki zarażenia dzieci wirusem HIV są niezwykle rzadkie, zaniedbanie może doprowadzić do tragedii. W czerwcu tego roku w Szczecinie wykryto dwa przypadki zarażenia małych dzieci wirusem HIV. Obie matki były pod stałą opieka ginekologów, jednak żaden z nich nie zasugerował przeprowadzenia tekstu na obecność HIV. Zaniedbanie doprowadziło do tragedii – śmierci jednego dziecka oraz zakażenia drugiego.

Polski krajobraz HIV

Szybkie badanie jest ważne również przez wzgląd na zdrowie osób, z którymi zakażony utrzymuje kontakty, ponieważ w pierwszym okresie ryzyko przeniesienia go na inną osobę jest najwyższe. Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny z 2014 roku, w Polsce żyje około 20 tys. osób zarażonych wirusem HIV, natomiast leczeniem objętych jest niecałe 8 tysięcy. Chorzy mogą się leczyć w 22 ośrodkach w całym kraju, a najwięcej znajduje się pod opieką warszawskich lekarzy. Polak zarażony HIV to najczęściej osoba między 31. a 50. rokiem życia, dzieci i nastolatki oraz osoby starsze stanowią najmniejszy odsetek zarażonych.

Liczba zakażonych rośnie

W 2015 roku na badanie w kierunku stwierdzenia obecności wirusa HIV zdecydowało się 29,3 tys. Polaków, spośród których zakażenie wykryto u 430 osób. Rok wcześniej przebadało się ponad 32 tys. osób, a u 378 potwierdzono zakażenie. Liczba wykrytych zakażeń więc rośnie, mimo malejącej liczby osób poddających się badaniom. Polska pod tym względem jest w ogonie Europy - zdecydowana większość z nas nie testuje się na obecność wirusa na żadnym etapie życia. W konsekwencji od połowy do nawet 70 proc. zakażonych nie wie o chorobie, co może mieć opłakane skutki zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży.

Źródło: PAP, Głos Szczeciński, Onet.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij